Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Češi si netvoří rezervy a dostávají se tak často do finančních problémů

nakupováníMnoho Čechů je zvyklých žít od výplaty k výplatě. Mnohdy i přesto, že jim nějaké peníze zůstávají. Místo, aby si je spořili, raději je utratí za zbytečné a nepotřebné věci.

Český statistický úřad zveřejnil výzkum, který se zabýval příjmy a životními podmínkami českých domácností v roce 2015.

Z výzkumu vyplynulo, že domácnosti nemají dostatečné finanční rezervy a spousta z nich, konkrétně 64,4 % domácností mělo v minulém roce menší či větší problémy vyjít každý měsíc se svým příjmem. Každý rok si nemůžou dovolit týdenní dovolenou mimo domov více než 33 % domácností.  Největší problém však nastává ve chvíli, kdy musí domácnost zaplatit ze svého rozpočtu neočekávaný výdaj například novou pračku nebo ledničku a to ve výši 9 700 Kč. Téměř 38 % domácností nedokáže takovýto neočekávaný výdaj uhradit.

Největší problémy s financemi mají především lidé v Ústeckém a v Moravskoslezském kraji. Zde nemají dostatečné rezervy na neočekávané výdaje ve výši 9 700 Kč celých 47,4 % domácností v Ústeckém kraji a 46,4 % domácností v Moravskoslezském kraji.

Tyto problémy jsou obvykle spojeny s nízkými příjmy domácností, ale mnohdy jsou způsobeny pouze nízkou finanční gramotností, špatným hospodařením a hlavně ignorováním potřeby tvorby finančních rezerv na neočekávané výdaje.

V současné době je velice nízká nezaměstnanost, postupně rostou platy, ale i přesto nijak zvlášť nevzrostla životní úroveň domácností. I přesto, že příjmy domácností se zvyšují, lidé si stále netvoří dostatečné rezervy na pokrytí nenadálých výdajů a dostávají se tak do finanční tísně, kterou řeší úvěry a půjčkami. Půjčky však ještě více zatěžují rozpočty těchto rodin a ty se tak dostávají do stále větších problémů.

Jak předcházet těmto problémům?

Ten, kdo se v domácnosti stará o rodinnou kasu by měl mít dobrý přehled o všech příjmech a výdajích, a také by měl vědět, jaká částka zůstává měsíčně domácnosti po uhrazení všech nutných výdajů. S těmito volnými finančními prostředky by měl pak s rozmyslem pracovat.

Vždy bude záležet na tom, o jak velkou částku se bude jednat. Pokud domácnosti zůstává každý měsíc na účtu několik tisíc korun, správce kasy by neměl mít problém s umístěním těchto peněz do vhodných nástrojů.

Na co je dobré při tvorbě rezerv myslet?

Každá rodina by měla mít na svém účtu finanční rezervu, která pokryje všechny nenadálé výdaje. Ať už se vám zkazí pračka nebo přijdete o část příjmu z důvodu nemoci. Obecně se udává, že minimální rezerva domácnosti by měla být ve výši 6ti násobku celkových měsíčních výdajů. Tato rezerva by tak měla pokrýt případný výpadek příjmů, který může nastat z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci nebo úrazu.  Ideálně by však rezerva měla být ve výši 6ti násobku celkových měsíčních příjmů.

Pokud si domácnost doteď netvořila rezervu žádnou, měla by si začít každý měsíc odkládat finanční prostředky, které jsou v jejích možnostech a tak si rezervu postupně vytvořit.

Každý jednou zestárne a měl by proto také myslet na to, kde vezme v penzi dostatek finančních prostředků na zachování svého životního standardu. Pokud vám z výplaty nezbývá moc peněz, měli byste si na penzi začít pravidelně odkládat peníze co nejdříve. Čím dříve totiž začnete, tím menší částky si můžete každý měsíc odkládat.

Kam peníze ukládat?

Účty v bankách

Možností jak si tvořit rezervy je spousta. K méně vhodným dnes patří spoření na běžných, spořících a termínovaných účtech a to z důvodu velice nízkého zhodnocení. Úrokové sazby se u těchto účtů blíží pomalu ale jistě k nule.

Stavební spoření

Další možností je stavební spoření, které sice není tak výhodné jako v minulosti, stále však získáváte ke svým penězům příspěvek od státu. Nevýhodou tohoto typu spoření je však závazek, že pokud nechcete přijít o státní příspěvky, můžete peníze vybrat až po šesti letech.

Doplňkové penzijní spoření

Další produkt, který je podporován státem. Peníze z něj si však můžete vybrat až po 60. roce života. Doplňkové penzijní spoření se vyplatí více starším lidem, především nad 55 let. Podmínkou pro výběr peněz u smlouvy je její trvání alespoň 5 let. Pokud si tedy založíte smlouvu v 55 letech, za pět let si můžete peníze vybrat a začít spořit od začátku. Takto můžete postupovat každých pět let. Na peníze od státu tak dosáhnete daleko dříve než mladší lidé.

Podílové fondy

Investování do podílových fondů je mezi Čechy stále oblíbenější. Lidé si na podílové fondy navykli u investičních životních pojištění a nově využívají podílové fondy také prostřednictvím doplňkového penzijního spoření. Podílové fondy jsou vhodné i pro ty, kteří se v investicích nevyznají. Spravují je totiž odborníci, kteří mají spoustu znalostí a zkušeností z finanční oblasti.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 27. 6. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky