Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Co dělat po ukončení oddlužení? Soud vydá rozhodnutí automaticky

Když dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, vydá soud usnesení, kterým dlužníka osvobodí od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení. V rozsahu, v němž v oddlužení nebyly uspokojeny. 

Osvobození se vztahuje také na věřitele, k jejichž pohledávkám se v insolvenčním řízení nepřihlíželo, a na věřitele, kteří své pohledávky do insolvenčního řízení nepřihlásili, ač tak učinit měli.  

Dlužník již není povinen soud vyzývat

Důležitou změnu, kterou přinesla loňská novela insolvenčního zákona je skutečnost, že soud vydá rozhodnutí o osvobození automaticky s rozhodnutím o ukončení insolvenčního řízení. Dlužník již není tedy povinen soud aktivně vyzývat. Na vydání rozhodnutí soudem bohužel neexistuje žádná lhůta, takže to v praxi může někdy trvat. Je třeba obrnit se řádnou trpělivostí.  

Co musí dlužník po ukončení oddlužení udělat?

Dlužník si musí v podstatě pohlídat to, že insolvenční správce po zaplacení poslední splátky podá soudu zprávu o plnění oddlužení co nejdříve. Následně musí vyčkat na rozhodnutí soudu.  

Pokud měl dlužník před oddlužením exekuce, je nutné, aby požádal o jejich zastavení. O zastavení exekuce dlužník žádá až poté, co byl soudem osvobozen od placení zbylých dluhů, které vznikly před zahájením insolvenčního řízení.

Výmaz z insolvenčního rejstříku po 5 letech

Po splnění oddlužení je dlužník stále veden ve veřejném insolvenčním rejstříku. Zákon stanovuje, že k výmazu dojde automaticky uplynutím pěti let po pravomocném skončení insolvenčního řízení. Řada bankovních i nebankovních institucí tak má možnost do tohoto zápisu během celé doby nahlédnout (např. pokud dlužník po oddlužení žádá o hypotéku). O dřívější výmaz z insolvenčního rejstříku nelze žádat.

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci nezávaznou konzultaci zdarma

 

Pomohli jsme 10 853 lidem z dluhů ve výši 11 141 109 918 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky

Pomáhejte s námi lidem!

Hledáme posilu do našeho týmu insolvenčních specialistů. Pokud vás zajímá oblast oddlužení a hledáte přátelský kolektiv, pak jste zde správně.

Děkujeme klientům za důvěru!

I v letošním roce 2019 se na nás obrátila spousta klientů s prosbou o pomoc v jejich dluhové a majetkové situaci. Jejich spokojenost nás velmi těší a velké díky patří především našim zaměstnancům. Co o nich klienti říkají?