Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

10 věcí, které byste měli vědět, než začnete investovat

10 věcí k investováníPřemýšlíte nad tím, že byste chtěli začít investovat, ale nevíte kde začít? Připravili jsme pro Vás seznam desíti základních věcí, které byste měli vědět, než se do investování pustíte.

 

 

1. Můžu se stát investorem?

Pod slovem investice si většinou lidé představují investice do cenných papírů. Investovat se však dá do širokého spektra nástrojů. A i vy jste určitě už dávno investorem, jen o tom ještě nevíte. Investovat můžete do akcií nebo dluhopisů, do podílových fondů nebo nemovitostí. Investicí ale rozumíme také nákup zlatého prstýnku, nákup nového auta pro vaše podnikání, opravu starého bytu, který chcete pronajímat nebo pořízení obrazu od vašeho oblíbeného malíře. Investorem dávno jste, i pokud máte pouze uloženy peníze v bance. Investice je část Vašich peněz, kterou vložíte do dlouhodobých statků a vzdáte se tím okamžité spotřeby za účelem dosažení zisků v budoucnu.

2. Proč chci investovat?

Co je vaším cílem? Co si od investice slibujete? Máte našetřené nějaké peníze, které vám však jen leží na bankovním účtu a vůbec se nezhodnocují? Jste si vědomi, že stát se o vás v důchodu nepostará a chcete si proto vytvořit dostatečnou finanční rezervu? Chcete pomoci svým dětem a pravidelně jim budete odkládat část vašeho příjmu? Máte v plánu si v budoucnu pořídit váš vysněný dům? Vždy je důležité určit si, na co konkrétně peníze budete v budoucnu potřebovat a v jaké výši.

3. Na jak dlouho chci investovat?

Jaký je váš investiční horizont? Kdy budete vaše peníze potřebovat? Stanovení investičního horizontu je velice důležité, aby bylo možné zvolit vhodnou investiční strategii. Jinak budete pravděpodobně investovat volné peněžní prostředky, pokud je budete potřebovat za rok a úplně jinak je můžete investovat, pokud víte, že peníze budete chtít vybrat až za dvacet let. V krátkém investičním horizontu byste měli uvažovat o méně rizikových nástrojích, aby nedošlo ke znehodnocení vaší investice. Pokud byste se totiž rozhodli investovat například vetší sumu peněz do akcií, u kterých může docházet v krátkých časových intervalech k výrazným poklesům hodnoty, mohlo by se stát, že ve chvíli, kdy budete peníze potřebovat, budete muset akcie prodat se ztrátou. V delším časovém horizontu však můžou být akcie vysoce ziskové.

4. Jak vnímám riziko?

Při investování je důležité uvědomit si, jak vnímáte riziko a jaká je Vaše míra tolerance k riziku. Různé druhy investic sebou můžou nést různou míru rizika. Je proto důležité, aby si investor uvědomil, zda je ochoten nést riziko i úplné ztráty investice, nebo zda by mu případné kolísání hodnoty investice způsobilo finanční potíže.

5. Do čeho investovat?

Jak už jsme v úvodu zmínili, existuje obrovské množství možností, jak můžete investovat. V prvé řadě je důležité si stanovit sumu, kterou na investice máte. Pokud si dokážete pravidelně odkládat jen 2 tisíce korun měsíčně, těžko si za to ihned pořídíte nemovitost v řádech miliónů korun. Na druhou stranu, pokud budete tyto peníze pravidelně investovat do vhodných nástrojů, časem si můžete i na nemovitost vytvořit dostatek finančních prostředků.

Pokud nemáte jasno v tom, do čeho byste chtěli investovat, obraťte se na odborníky, kteří vám vysvětlí, jaké jsou vaše možnosti. Vždy se však zajímejte i o rizika, které sebou daná investice nese.

6. Kdy začít investovat?

Jeden z nejuznávanějších investorů světa Sir John Templeton řekl, že nejlepší čas pro investování je, když máte peníze. Je to logické. Pokud chcete mít v důchodu finanční rezervu ve výši například jeden milion korun, je rozdíl, zda si budete na tuto rezervu odkládat peníze po dobu 5ti nebo například 30ti let. Pokud budete investovat pravidelně po dobu 30ti let, budete k tomu každý měsíc potřebovat podstatně menší sumu peněz, než když se rozhodnete investovat až 5 let před důchodem.  Pokud budete začátek investování stále odkládat, okrádáte se tím o výnosy, kterých jste již mohli dosahovat.

7. Kolik potřebuji peněz, abych mohl investovat?

Investovat dnes můžete již několik stokorun měsíčně. Záleží na tom, jaký produkt si vyberete. Vždy však myslete na to, jakou částku v budoucnu budete potřebovat. Na internetu existuje velké množství nejrůznějších kalkulaček, díky kterým si můžete vypočítat, kolik peněz si naspoříte za dané období. Nebo naopak můžete vypočítat, kolik peněz si musíte měsíčně odkládat, abyste dosáhli vašeho cíle.

8. Zabírají investice hodně času?

Vždy záleží na tom, jaký způsob investic si zvolíte. Pokud se rozhodnete aktivně investovat přes brokera na burze cenných papírů, zabere vám to hodně času. Pokud nemáte vystudován inženýrský obor financí, pravděpodobně budete muset nastudovat spoustu knih a projít různé webové stránky s těmito tématy. Následně budete muset aktivně spravovat svůj účet tak, aby se vám podařilo na burze vydělat, a naopak jste neprodělali. To platí v případě, že budete chtít být připraveni a nebudete chtít zkoušet investovat stylem pokus-omyl.

Velice jednoduché je například investování do podílových fondů, které vám nezabere prakticky žádný čas. Jen si budete muset najít vhodného specialistu, který vám s výběrem fondů poradí, a po podpisu smlouvy se již svým investicím nebudete muset věnovat vůbec. Udělají to za vás správci fondů, kteří jsou specialisté v oblasti investic.

9. Mám dostatek znalostí?

Opět záleží na tom, jakou oblast investování si vyberete. Mnoho světově uznávaných investorů se drží pravidla, že investovat byste neměli do něčeho, čemu nerozumíte. Většinou vám však postačí, pokud budete rámcově rozumět tomu, co ovlivňuje vaši investici. V oblasti investic existuje spousta odborníků, případně lidí s bohatými zkušenostmi, kteří vám mohou dobře poradit. Nebojte se v takovém případě ptát na vše, čemu nerozumíte. Jde přece jen o vaše peníze.

10. Jak být v investování úspěšný?

Investujte nejlépe do toho, čemu rozumíte. Nejlépe do oblasti, ve které se pohybujete profesně, nebo o ní máte mnoho informací. Vždy se soustřeďte na co největší rozložení rizika. To je základ pro vyvarování se totálního průšvihu. Nepodléhejte emocím, nedělejte neuvážené kroky a snažte se nedělat slepě vše, co dělají lidé kolem vás. Vždy si vše důkladně promyslete a udělejte si vlastní názor.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 31. 5. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 208 525 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky