Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak ovlivní narození dítěte vaše oddlužení splátkovým kalendářem?

MiminkoNarození dítěte a následné pobírání mateřského případně rodičovského příspěvku není pro vás překážkou pro pokračování oddlužení. Problém však může nastat v okamžiku, kdy se vám sníží příjem a není splněna zákonem stanovená podmínka minimální úhrady 30 % z hodnoty nezajištěných závazků.

Samotná skutečnost, že budete mít během oddlužení dítě, není v žádném případě důvodem pro zrušení oddlužení. V probíhajícím oddlužení splátkovým kalendářem je rozhodný skutečně pouze vás příjem. Je důležité, abyste se jako budoucí maminka připravila na změnu výše vašeho dosavadního příjmu. V případě mateřské dovolené budete pobírat rodičovský příspěvek v aktuální stanovené výši na základě rozhodnutí Úřadu práce ČR.

Pro bezproblémové pokračování svého oddlužení si tak musíte zajistit takový příjem, aby pokryl do 5 let jak 30 % z objemu dluhů vůči nezajištěným věřitelům, tak také odměnu insolvenčnímu správci. Je nutno počítat s tím, že narození dítěte má vliv na výši nezabavitelné částky, která se o jednu vyživovanou osobu navýší a o to méně pak věřitelé dostanou na jejich pohledávkách.

Postup pro výpočet nezabavitelné částky a výpočet splátek při oddlužení plněním splátkového kalendáře můžete zjistit zde.

Co dělat v případě nedostatečného příjmu?

Pokud Vám na mateřské dovolené klesne hranice požadovaného příjmu a neplníte tak zákonem stanovenou podmínku pro oddlužení, je nutné, abyste svůj příjem doplnila jiným způsobem. Možností je darovací smlouva nebo smlouva o důchodu, ve které se přítel, rodič či známý zaváže hradit měsíčně po dobu pěti let určitou částku za účelem plnění vašeho oddlužení. Samozřejmě je vhodné, aby plátce daru měl dostatečné příjmy a mohl tento závazek hradit.

MíšaNaše klientka Míša byla v podobné situaci. Kvůli mateřské a nízkému rodičovskému příspěvku nesplňovala podmínku příjmu pro oddlužení. Smlouva o důchodu ji doslova zachránila. „Všem maminkám bych ráda řekla, ať se nebojí a navštíví kancelář společnosti Abivia, kde jim pomohou. Každá situace se dá řešit,“ vzkazuje všem budoucím či stávajícím maminkám Míša. Podívejte se na celý příběh Míši, natočili jsme jej pro vás.

Autor: Ing. Jana Kubešová, 12. 4. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky