Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Více než polovina Čechů podceňuje tvorbu finanční rezervy

Ač se Češi z pohledu financí snaží chovat zodpovědně a žijí s pocitem, že svým financím rozumí, systematické vzdělávání podceňují. Pokud by měli někomu ze svého okolí poradit, jak naložit s penězi, tři pětiny lidí by si na to netroufly. Více než polovina lidí zapomíná na jednu z nejdůležitějších věcí a to tvořit si rezervy pro případ, kdy se náhle ocitnou bez příjmu.

Úroveň finanční gramotnosti se v České republice za poslední tři roky výrazně nezměnila. Roste současně s věkem, přičemž nejvíce se ve finančním světě orientují lidé v produktivním věku. Nejohroženějšími skupinami jsou lidé s nízkými příjmy a lidé s nižším vzděláním.

Nepodceňujte možná rizika budoucnosti

penízeAlarmující je skutečnost, že za poslední tři roky výrazně klesl počet lidí, kteří by bez příjmu vydrželi financovat domácnost déle než tři měsíce. V roce 2012 to byli tři pětiny dotázaných, letos jich je dle průzkumu NN pojišťovny jen polovina.

Většina lidí má představu, s kolika penězi jejich domácnost v současnosti hospodaří, ale už méně přemýšlejí nad hospodařením v budoucnosti. Netvoří si žádné rezervy pro případ nečekané ztráty zaměstnání či nemoci. Buďte připraveni a spořte si již nyní.

Nedostatek peněz a nemoc = největší strašák lidí v penzi

Období penze je pro Čechy spojeno s řadou obav. Tou největší obavou je nedostatek financí a zdravotní problémy. Období penze se obávají více ženy, které jsou oproti mužům v nevýhodě a jejich důchod činí v průměru o 2,5 tisíce méně než důchod mužů.

V penzi si chceme užívat, trávit čas s rodinou nebo jen relaxovat. Zkrátka dělat věci, na které jsme během pracovní fáze života neměli čas. Bohužel si mnohdy neuvědomujeme, že abychom mohli důchod prožít podle vlastních představ, musíme být na něj připraveni i finančně.

Dle posledních průzkumů se spoléhá drtivá většina populace jen na sebe a své úspory. Od rodiny, tedy dětí, vnoučat, očekává pomoc jen pětina Čechů, stejné množství předpokládá podporu státu.

Autor: Vlastislav Bruštík, 29. 10. 2015

Pomohli jsme 10 076 lidem z dluhů ve výši 10 587 750 966 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky

Insolvenční den aneb vše o insolvenci

Nevíte, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Máte dotazy ohledně insolvence? Připravili jsme pro vás Den otevřených dveří na pobočkách naší advokátní kanceláře. Zeptejte se zdarma na vše, co vás zajímá! Těšíme se na Vás!

Insolvenční specialista

Zajímavá pracovní příležitost

Hledáme novou posilu do našeho týmu insolvenčních specialistů. Dlouhodobá spolupráce, pružná pracovní doba, zajímavé finanční ohodnocení. Přidej se k nám a pomáhej s námi lidem!