Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Rady a tipy, jak poznat dobrého finančního poradce

AbiviaV předchozích článcích jsme Vám nabídli několik rad a tipů, jak si vybrat správného finančního poradce. V dnešním třetím díle bychom Vám rádi nastínili, jak by měl dobrý finanční poradce jednat a postupovat při své práci.

 

Už na úvodní schůzce by se měl poradce zajímat o to základní:

  • jak nyní fungujete,
  • jaké máte příjmy,
  • jaké máte výdaje
  • a naspořené rezervy.
  • Měl by Vám pomoci rozklíčovat důležité a méně důležité výdaje.

Ruku na srdce, ne vše, co si zrovna koupíme, potřebujeme.

Ale nyní pěkně po pořádku.

Poradce by s Vámi měl projít Vaše současné portfolio (uzavřené smlouvy, úvěry), zjistit důvod, proč jste je uzavřeli a prostudovat podmínky, za jakých jsou sjednány. Aby mohl zjistit podrobnosti, měl by si od Vás smlouvy či jejich kopie vyžádat a půjčit k prolustrování.

Na základně prostudování dokumentů by Vám měl následně na další domluvené schůzce sdělit, co v nich máte sjednáno a zda Vám z nich plynou nějaké výhody, případně které jsou již zastaralé.

V žádném případě by z jeho úst nemělo zaznít: „To jsou staré nevýhodné smlouvy, doporučuji všechny zrušit a udělat nové.“

Mohlo by to pro Vás znamenat obrovskou nevýhodu:

  • Finanční ztrátu
  • Ztrátu Vaší ochrany v současných smlouvách v případě, pokud u Vás došlo ke zdravotním komplikacím. Tzn. v době, kdy jste smlouvu uzavírali, jste komplikace ještě neměli

Uvažujete o konsolidaci úvěru?

Pokud máte úvěry a uvažujete o konsolidaci, doporučujeme si vždy spočítat, zdali v celkovém součtu nezaplatíte nakonec víc, než kdybyste pokračovali ve splácení současného úvěru.

Každý dobrý poradce by měl zhodnotit, co je v současných smlouvách dobré a to by měl pouze přizpůsobit aktuální situaci. Právě poradce by měl změny v maximální možné míře zařídit za Vás.

Jde především o Vás!

Nově vytvořený finanční plán by Vám měl přinést dobrý pocit, ale hlavně pořádek ve vašich financích. Rozhodně se od svého finančního poradce nenechejte přemluvit k něčemu, co Vám nesedí. Vše si promyslete, dejte si pár dní od věcí odstup a zvažte pro a proti.

Pokud se totiž unáhlíte, může se stát, že nakonec stejně nebudete spokojeni a po čase začnete přemýšlet o zrušení smlouvy.

Spolupráce s poradcem nekončí podpisem smlouvy, ale naopak teprve začíná. Měla by být dlouhodobá. Dávejte si s ním pravidelné setkání, bavte se o novinkách o možnostech, které zrovna řešíte nebo v jaké se zrovna nacházíte životní situaci nebo životní etapě.

Koho z nás to kdo naučil?

Každopádně myslete na to nejdůležitější. Život je nevyzpytatelný, nikdo z nás neví, co a kdy se mu přihodí, proto myslete na to, že je potřeba si tvořit finanční rezervy na časy zlé.

Pro někoho bude těžké si přiznat, že vyhazuje věci za zbytečnosti, sáhnout si do svědomí, zda mu někde neutíkají peníze zbytečně.

Ale začíná to  pouze a jen ve vaší hlavě a v rozhodnutí dát si svoje finance konečně do pořádku. Přece jen, koho z nás kdo naučil správně hospodařit a zbytečně nevyhazovat peníze oknem? Mnohé až samotný život…

Autor: Ing. Jana Kubešová, 13.11.2015

 

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky