Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak zamával brexit se světovými trhy? Akcie se z toho otřepaly velmi rychle

Velká BritánieDne 24. června jsme byli svědky celkem překvapivého rozuzlení britského referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Zaskočeni byli všichni, včetně zastánců „brexitu“. Výsledek referenda výrazně zamával s cenami mnoha akcií a také měn. Vzhledem k tomu, že ceny akcií byly několik týdnů před hlasováním poměrně vysoko, těsně po vyhlášení výsledků referenda došlo k panice na kapitálových trzích a velké vlně výprodejů. Třetí den poté však začaly trhy opět posilovat a dnes jsou především americké akcie na svých ročních maximech.

S největší pravděpodobností čeká Velkou Británii dva roky nestability. Premiér David Cameron, který hlasoval pro setrvání v EU, rezignoval, protože se odmítá podílet na procesu vyjednávání o vystoupení Velké Británie z EU. Na jeho místo již byla jmenována Theresa Mayová. Nová premiérka je známá euroskeptička, která však hlasovala pro setrvání v EU. Jejím úkolem bude především provést co nejméně bolestivý odchod Velké Británie z EU a uzavřít nové smlouvy o vzájemné spolupráci.

Mayová uvedla, že má v plánu zahájit jednání o vystoupení z EU až v příštím roce, protože se na ně chce dostatečně připravit. To však nahrává další nejistotě na kapitálových trzích a to se nelíbí ostatním zástupcům z řad EU. I zastánci brexitu se však do příliš rychlého oddělení Velké Británie od EU nehrnou. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že sami nemají jasnou představu, jaké by měly být budoucí vztahy mezi EU a Velkou Británií. Je očividné, že Mayová má na svých bedrech velkou zodpovědnost ohledně budoucnosti celé Velké Británie.

Jednání mezi EU a Velkou Británií o jejím odchodu z EU budou zřejmě dlouhá. Navíc není vůbec jisté, jakým směrem se budou ubírat. V zásadě mohou mít tato vyjednávání dva možné dopady na EU: po vzoru Velké Británie budou chtít z EU vystoupit další země a Evropa tím bude ještě více oslabena, nebo dojde k velkým změnám ku prospěchu celé EU.

Co brexit způsobil na světových trzích?

Akciové trhy po celém světě zažily doslova černý pátek poté, co se zveřejnily výsledky britského referenda. Ze světových akciových trhů bylo smazáno téměř 2 biliony amerických dolarů, což je dokonce ještě o něco více než v září 2008 po pádu Lehman Brothers.
Některé z evropských burz zažily propad o více než 8 %, stejně na tom byly asijské akciové trhy a o něco nižší ztráty byly zaznamenány v USA, kde propady činili asi 3,5 %. V několika následujících dnech po zveřejnění výsledků britského referenda však začaly trhy opět růst a dnes se cena většiny titulů obchoduje za ceny před zveřejněním výsledků referenda.

Brexit zasáhl především akcie bank, které se z propadu ještě zcela nevzpamatovaly. Nejhůře jsou na tom britské a italské banky, jejichž akcie klesly po zveřejnění výsledků až o 30 %. Brexit tak odhalil slabost bank v tomto regionu. V současné době představují špatné půjčky italských bank 18 % všech půjček v této zemi. Jde o opravdu vysoké číslo a oproti roku 2011 se jedná o dvojnásobek.

Evropská komise řadí Itálii mezi země s nadměrnou ekonomickou nerovnováhou. Dle Evropské komise stojí za špatnou situací v tomto regionu především nízká produktivita a neefektivní alokace zdrojů. To má za následek zpomalení růstu HDP a s tím související zpomalení snižování dluhů země.

O co mají dnes investoři největší zájem?

Aktuálně se mnozí investoři obávají nejistoty a prudkých výkyvů na kapitálových trzích a proto hledají bezpečnější investiční příležitosti. V popředí zájmu je tak například zlato, jehož cena stoupla na dvouleté maximum a posílil například i švýcarský frank. Pokles cen zaznamenaly především akcie firem, které jsou závislé na Velké Británii.

Obecně se v dnešních dnech daří komoditám. Cena zlata vzrostla jen od počátku letošního roku o téměř 30 %, u stříbra se jednalo dokonce o nárůst téměř 50 %. Také ropě se podařilo z únorových 28 dolarů za barel vystoupat na více než 50 dolarů za barel. V dnešních dnech však začala cena ropy opět klesat pod hranici 50 dolarů za barel.

Co nás pravděpodobně čeká v blízké budoucnosti?

Výsledek britského referenda nám přineslo velké množství nejistot do následujících let. Vystoupení Velké Británie z EU ohrožuje budoucí fungování celé EU. To bude mít nepříznivý vliv na ekonomický růst pravděpodobně všech zemí EU a částečně se to pravděpodobně dotkne také České republiky.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 14. 7. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky