Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jste pro kapesné? Naučte své děti hospodařit

Výuka finanční gramotnoti by měla být zakotvena v učebních osnovách již žáků na prvním stupni základní školy. Vysvětlete dětem hospodaření domácnosti, ať získají přehled o tom, co je opravdu důležité a co kolik stojí. Právě kapesné může dětem poskytnout základní představu o finančním plánování a hodnotě peněz.

Děti by se měly od útlého věku učit, jak hospodařit s penězi, a že správné je nezadlužovat se. Začít by se mělo už na základní škole, která by měla společně s rodinou finanční gramotnost dětem poskytnout. Dětem je třeba nejprve vysvětlit hospodaření domácnosti, ať získají přehled o rodinných financích a o tom, co kolik stojí a jaká je hodnota peněz.

Děti se mohou naučit hospodařit s penězi právě pomocí menšího kapesného, se kterým mohou volně nakládat. Kapesné jim dává možnost určité nezávislosti. Samy musí učinit rozhodnutí o tom, co si mohou koupit, či na co si peníze našetří. Nejprve utrácejí peníze, jako každý z nás v jejich věku, za oblíbené cukrovinky, postupně se ale učí spořit na věci, na které jedno kapesné nestačí.

Cukrovinky

Výše kapesného

Ideální výše kapesného neexistuje. Záleží na každém rodiči a také na tom, kolik je dítěti let, zda si během dne musí samo kupovat jídlo nebo zda a jak daleko dojíždí. Je třeba brát v úvahu také psychickou vyspělost dítěte. Ne všechny děti jsou ve stejném věku stejně vyspělé a schopné samy o penězích rozhodovat. Obecně se doporučuje dávat dětem kapesné od první třídy základní školy, někteří rodiče ale upřednostňují věk 10 let.

Mince Jana

Motivujte děti ke spoření

Je třeba si stanovit pravidla a dodržovat je. Důležité je děti motivovat ke spoření. Pokud nevyjdou s penězi, nedotujte je. Peníze jim můžete půjčit, ale vyžadujte jejich splácení. Mluvte s dětmi o rodinných penězích. Řeště velké nákupy a finanční problémy.

Děti by neměly mít pocit, že se peníze rodí v bankomatu či je jen tak dostanete v práci. Naučte děti vést rozpočet. Přehled příjmů a výdajů je pomocníkem pro tvorbu rezervy.

Motivací pro děti je také stanovení cíle, na který budou chtít šetřit. Starší děti je vhodné motivovat k brigádám a připravit na to, že pokud nebudou studovat, očekáváte od nich příspěvek na domácnost.

Finanční gramotnost hrou

Jak děti více zaujmout? Zkuste to hrou. Vašim dětem můžete dát kapesné a spolu s nimi si vytvořit pracovní list, na kterém si rozplánujete rozpočet na celý týden. Uvedete zde vše, za co jste peníze utratili. Jak vy, tak vaše děti. Děti se tak mohou podívat,  inspirovat se a posoudit, zda své peníze utrácejí efektivně.

Na téma finanční gramostnost existují na trhu nejen knihy, ale i deskové hry, které můžete vašim dětem koupit. Nejznámější hrou, kterou si v životě zahrál nejednou téměř každý z nás,  jsou Dostihy a sázky. Ve hře vyhrává hráč, který je na tom finančně nejlépe. Více informací o deskových hrách můžete nají zde: http://www.financnigramotnostdoskol.cz/materialy/hry/)

Autor: Ing. Jana Kubešová

 

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky