Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak učit děti finanční gramotnost? Vyzkoušejte kapesné

Kapesné pro děti

Každé dítě přebírá finanční návyky svých rodičů. Buďme tedy dobrým příkladem. Vysvětleme a ukažme mu, jak správně se svými příjmy hospodařit a že správné je nezadlužovat se. Už od útlého mládí bychom měli dítě naučit tvořit si rezervu pro své plány v budoucnu. Výbornou cestou, jak dítě naučit správné návyky, je pravidelné kapesné.

S finanční gramotností bychom měli začít co nejdříve. Vhodné je s dětmi hovořit o tom, co kolik stojí, jak funguje rodinný rozpočet, o tom, které věci je nutné nakoupit každý týden, a které naopak nezbytné nejsou a můžeme jejich nákup naplánovat na později. Aby si dítě začalo uvědomovat hodnotu peněz, mělo by se naučit samo s nimi nakládat. Proto je vhodným řešením poskytovat dítěti kapesné. Výše kapesného by se měla odvíjet od věku dítěte a finančních možností rodičů. Mělo by být vypláceno pravidelně.

Kapesné otevřelo dceři oči

Osobně mám s kapesným velmi dobré zkušenosti. Má 7 letá dcera miluje sladkosti a při každém nákupu v obchodě nějaké vyžaduje. I když je velmi bystrá a přesně si dokáže spočítat, co kolik stojí, můj negativní postoj ke koupi nezdravých zbytečností pochopit nechtěla. Tedy až do doby, než jsem se rozhodla dávat dceři kapesné. Díky kapesnému si může sama rozhodovat o tom, co si koupí a co nikoliv. Pokud si chce tedy koupit sladkost, se kterou já nesouhlasím, má možnost utratit své peníze.

Právě až díky kapesnému si dcera uvědomila, že si nemůže koupit cokoliv a kdykoliv. Až nyní chápe hodnotu a výši peněz, které si může dovolit utratit. Velmi dobře ví, že pokud si peníze utratí v jeden den, další dny si již koupit nemůže nic.

S ohledem na její věk dostává kapesné týdenní. Těší se tak na každou neděli, kdy několik desítek korun dostane. Co udělá jako první? Ze své padesátikoruny si dá dvacku do peněženky pro koupi nějaké sladkosti a třicet korun vloží ihned do pokladničky jako rezervu pro budoucnost. Proč? Protože jsem jí vysvětlila, že pokud něco chce, musí si na to nejdříve našetřit. Nyní již ví, že koupit si nové brusle není jen otázka okamžiku a několika korun. Je třeba vytrvat a peníze si odkládat.

Čím dříve, tím lépe

S finanční gramotností bychom měli začít co nejdříve. Měli bychom dítěti ukázat, že peníze není jednoduché vydělat a je třeba si jich poté také řádně vážit. Dítě tak pochopí, odkud peníze bereme a jaká je jejich reálná hodnota. Kapesné by mělo sloužit nejen na pamlsky či zábavu, ale především jako výchovný prostředek, se kterým se děti učí hospodařit. Věřím, že takto připravené děti se v budoucnu nebudou pouštět do často zbytečných půjček a předejdou problémům s dluhy. Tvorba rezervy se stane součástí jejich života.

Autor: Ing. Jana Kubešová, 26. 9. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky