Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak se vyznat v podílových fondech 2. díl

podilove fondyDnes vám přiblížíme méně známé druhy fondů, které jsou však neméně zajímavé.

Zajištěné fondy

Zajištěné fondy jsou u českých investorů velice oblíbené. Je to dáno především větší konzervativností Čechů, kteří často nejsou ochotni podstoupit riziko, které sebou nesou investice do akcií a dluhopisů. Zajištěné fondy fungují trochu jinak než ostatní fondy. Především mají svou splatnost, tudíž je lze prodat pouze v předem stanoveném období. Garance vložené částky se totiž vztahuje pouze na dobu splatnosti.

Setkat se můžeme s fondy, které garantují výplatu 100 % investované částky, někdy to může být 95 % nebo jen 90 %. Nejčastěji mají tyto fondy splatnost 5 let. Pokud chce investor získat své peníze dříve, může dát pokyn k prodeji kdykoliv, musí ale počítat s tím, že za své podílové listy dostane aktuální cenu, která může být nižší, než je zajištěná hodnota.

Fondy fondů

Standardní podílové fondy nakupují do svého portfolia akcie, dluhopisy a ostatní cenné papíry napřímo. Fondy fondů ale přišly s myšlenkou do svého portfolia nakupovat podíly v jednotlivých fondech. Tím dokáží ještě více rozložit případné riziko. Nevýhodou jsou však vyšší poplatky, které investor nese při investici do fondu fondů.

Poplatky za správu a obchodování si totiž účtují jak první tak i druhé fondy. Dochází tak ke zdvojení všech poplatků. Proto je nutné dobře sledovat nákladovost a porovnávat ji s ostatními druhy fondů. Dobře vedené fondy fondů si však dokáží vyjednat lepší podmínky nákupu a snížit tak výrazně celkové náklady.

Fondy nemovitostí

Jsou výborným nástrojem k investování pro ty, kteří by rádi vlastnili nějakou nemovitost, případně vydělávali na nájmech, ale nemají dostatek financí k pořízení celé nemovitosti. Tyto fondy mají povinnost nakupovat do svého portfolia pouze takové nemovitosti, které budou při řádném hospodaření přinášet dlouhodobý výnos. F

ondy do svého portfolia nakupují převážně administrativní budovy nebo obchodní centra. Aby byly fondy nemovitostí likvidní a dokázaly uspokojit všechny žádosti o odkup podílových listů, musí držet minimálně 20 % majetku v dluhopisech se splatností do tří let a v nástrojích peněžního trhu.

Fondy nemovitostí jsou obecně považovány spíše za konzervativní, s výnosem o něco málo vyšším než je běžné u dluhopisových fondů. Doporučený investiční horizont je minimálně pět let.

Komoditní fondy

Fyzicky je možné investovat do komodit napřímo pouze u zlata a vzácných kovů. Těžko by investor doma skladoval barely s ropou nebo pytle s kukuřicí. Proto je jednodušší investování formou nákupu podílových listů. Komoditní fondy jsou rizikové podobně jako akcie a v minulosti podléhaly velkým výkyvům. Proto jsou vhodné spíše pro agresivnější investory, kteří se zajímají o oblast komodit.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 4. 5. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky