Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak se vyznat v podílových fondech 2. díl

podilove fondyDnes vám přiblížíme méně známé druhy fondů, které jsou však neméně zajímavé.

Zajištěné fondy

Zajištěné fondy jsou u českých investorů velice oblíbené. Je to dáno především větší konzervativností Čechů, kteří často nejsou ochotni podstoupit riziko, které sebou nesou investice do akcií a dluhopisů. Zajištěné fondy fungují trochu jinak než ostatní fondy. Především mají svou splatnost, tudíž je lze prodat pouze v předem stanoveném období. Garance vložené částky se totiž vztahuje pouze na dobu splatnosti.

Setkat se můžeme s fondy, které garantují výplatu 100 % investované částky, někdy to může být 95 % nebo jen 90 %. Nejčastěji mají tyto fondy splatnost 5 let. Pokud chce investor získat své peníze dříve, může dát pokyn k prodeji kdykoliv, musí ale počítat s tím, že za své podílové listy dostane aktuální cenu, která může být nižší, než je zajištěná hodnota.

Fondy fondů

Standardní podílové fondy nakupují do svého portfolia akcie, dluhopisy a ostatní cenné papíry napřímo. Fondy fondů ale přišly s myšlenkou do svého portfolia nakupovat podíly v jednotlivých fondech. Tím dokáží ještě více rozložit případné riziko. Nevýhodou jsou však vyšší poplatky, které investor nese při investici do fondu fondů.

Poplatky za správu a obchodování si totiž účtují jak první tak i druhé fondy. Dochází tak ke zdvojení všech poplatků. Proto je nutné dobře sledovat nákladovost a porovnávat ji s ostatními druhy fondů. Dobře vedené fondy fondů si však dokáží vyjednat lepší podmínky nákupu a snížit tak výrazně celkové náklady.

Fondy nemovitostí

Jsou výborným nástrojem k investování pro ty, kteří by rádi vlastnili nějakou nemovitost, případně vydělávali na nájmech, ale nemají dostatek financí k pořízení celé nemovitosti. Tyto fondy mají povinnost nakupovat do svého portfolia pouze takové nemovitosti, které budou při řádném hospodaření přinášet dlouhodobý výnos. F

ondy do svého portfolia nakupují převážně administrativní budovy nebo obchodní centra. Aby byly fondy nemovitostí likvidní a dokázaly uspokojit všechny žádosti o odkup podílových listů, musí držet minimálně 20 % majetku v dluhopisech se splatností do tří let a v nástrojích peněžního trhu.

Fondy nemovitostí jsou obecně považovány spíše za konzervativní, s výnosem o něco málo vyšším než je běžné u dluhopisových fondů. Doporučený investiční horizont je minimálně pět let.

Komoditní fondy

Fyzicky je možné investovat do komodit napřímo pouze u zlata a vzácných kovů. Těžko by investor doma skladoval barely s ropou nebo pytle s kukuřicí. Proto je jednodušší investování formou nákupu podílových listů. Komoditní fondy jsou rizikové podobně jako akcie a v minulosti podléhaly velkým výkyvům. Proto jsou vhodné spíše pro agresivnější investory, kteří se zajímají o oblast komodit.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 4. 5. 2016

Pomohli jsme 13 136 lidem z dluhů ve výši 9 881 529 416 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky