Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jaké jsou možnosti spoření nebo zhodnocení úspor?

Na běžných účtech v bankách leží ladem 1,2 bilionu korun a tyto peníze se díky inflaci každý rok znehodnocují. Lidé tak draze platí „jistotu“, kterou jim běžný účet nabízí. Existují další bezpečné způsoby, jak tyto peníze zhodnotit. Pro každého z nás je důležité, aby peníze generovaly zisk a množily se.

Podílové fondy

Jednou z možností, jak lze vytvořené úspory zhodnotit, je nákup podílových listů v podílových fondech. Výhodou podílových fondů je zejména jejich přístupnost pro každého normálního člověka a jejich různorodost. Na začátku se sami rozhodnete, jaké podílové fondy zvolíte a kolik peněz zde chcete vložit. Byť zde není garantováno nezáporné zhodnocení, potenciál výnosu je z dlouhodobého hlediska zajímavý, přičemž množství fondů nabízí pestrou paletu možností pro potřeby a zájmy každého investora.

Peníze zde máte navíc kdykoliv dostupné a nejste omezeni žádným časovým horizontem. Složení svého portfolia si můžete nastavit dle toho, jak jste zkušený investor, jaké riziko jste ochotni podstoupit a jaký očekáváte zisk ve vztahu k podstupovanému riziku. Vhodné fondy lze nalézt i pro velmi konzervativní investory.

Ve světě je tato forma potenciálního zhodnocení úspor nejběžnější. Lidé jsou naučeni, že pokud si chtějí zrealizovat své sny a mít důstojné stáří, musí k tomu velkou měrou přispět sami, podstoupit určitou přiměřenou míru rizika a nespoléhat se pouze na úroky spořícího účtu.

Tak jako zajištění na stáří lidé velmi často hledají nejvýhodnější spoření pro děti, aby jim pomohli usnadnit jejich vstup do vlastního samostatného života. Jak nejlépe spořit dětem?  Pro vytvoření úspor a jejich zhodnocení se doporučuje dlouhodobé pravidelné investování do podílových fondů.

Další obvyklé formy spoření nebo zhodnocení úspor

Stavební spoření

Stavební spoření nám umožňuje získat státní podporu ve výši max. 2 000 Kč ročně. Nabízí garanci vložených vkladů, ale ta je dnes vykoupena nízkým úrokem (0,5 – 1 % p.a.). Pokud smlouvu předčasně ukončíte, zaplatíte nejen poplatek stavební spořitelně, ale také o veškerou státní podporu přijdete. Peníze zde máte vázány na dobu šesti let, a pokud je budete potřebovat dříve, tak pouze formou úvěru na potřeby spojené s bydlením.

Doplňkové penzijní spoření (dříve Penzijní připojištění)

Dnešní nastavení doplňkového penzijního spoření již neposkytuje záruku nezáporného zisku a ani možnost výběru poloviny naspořených prostředků po 15 letech pravidelného spoření jako smlouvy uzavřené do 31. 12. 2012. Zůstává zde výhoda státního příspěvku, možnost příspěvků zaměstnavatele a možnost uplatnění daňového odpočtu.

Co se týče vkladů, ty se dnes investují úplně stejně jako v otevřených podílových fondech, jen s tím rozdílem, že si na tyto peníze bez sankcí dříve jak v 60 letech nesáhnete. O předčasné vyplácení penze lze požádat nejdříve pět let před dosažením státem přiznaného důchodového věku. A dnešním čerstvým plnoletým se dnes odchod do důchodu dle kalkulačky na stránkách MPSV posouvá na hranici 70 let a 6 měsíců.

Předčasným ukončením smlouvy, což lze učinit nejdříve po dvou letech trvání, přijdete o všechny státní příspěvky a veškeré dosažené výnosy musíte zdanit daní z příjmů.

Spoření formou Životního pojištění

Byť státem stále podporovaný produkt díky možnosti použít jej jako nástroj na daňový odpočet, se díky změnám od 1. 1. 2015 stává ne příliš dostupným produktem co se výběrů peněz týká, ale také hlavně díky poplatkům za vedení smlouvy, poplatku za správu portfolia a u starších smluv jiným mnohdy skrytým poplatkům nejnákladovějším z výše uvedených forem spoření.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, mějte na paměti, že štěstí přeje připraveným! Neváhejte a naplánujte si svůj vysněný dům, auto, cestování, nebo své spokojené a klidné stáří. Žijeme totiž v době, kdy už pominuly časy přidělování bytů mladým rodinám, ROH dovolených, krásných penzí od 55 let věku apod. a nám nezbývá nic jiného, než se postarat sami o sebe a připravit se na naši budoucnost.

Autor: Mgr. Vladimíra Fojtů, 5. 4. 2016

 

Pomohli jsme 13 505 lidem z dluhů ve výši 10 203 637 938 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky