Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Nezabavitelné částky v oddlužení dle insolvenčního zákona

Nezabavitelnou částkou se rozumí minimální hranice peněžních příjmů, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho hrubé mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. V oddlužení je měsíční nezabavitelná částka závislá na čistém příjmu dlužníka a zohledňuje životní minimum, normativní náklady na bydlení a počet vyživovaných osob dlužníka.

Nezabavitelné částka v oddluženíVýše životního minima a normativní náklady na bydlení jsou pro příslušný kalendářní rok stanoveny nařízením vlády. Pro rok 2015 je životní minimum jednotlivce stanoveno částkou 3 410,- Kč a normativní náklady na bydlení 5 767,- Kč.

Pokud nemá dlužník žádnou vyživovací povinnost, jeho základní nezabavitelná částka pro rok 2015 se počítá jako dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení. Pro rok 2015 se tedy jedná o částku 6 118,- Kč 2/3 x (3 410 + 5 767). V případě, že má dlužník vyživovací povinnost, je třeba za každou takovou přičíst 1/4 z 6 118,- Kč, tzn. 1 529,5 Kč.

Částku, která vám zbude na živobytí v oddlužení tvoří právě základní nezabavitelná částka spolu s 1/3 rozdílu čisté mzdy a základní nezabavitelné částky. Samozřejmě pouze v případě, že daný rozdíl nebude vyšší než zákonem stanovená částka 9 177 Kč.

Klientka společnosti Abivia Lucie P. z Příbrami potkala známou Marii S. z Českých Budějovic a jak to tak bývá, daly se spolu do řeči. Po chvilkovém rozhovoru se dostaly ke svým problémům. Lucie sdělila Marii, že mají s manželem v plánu vyhlásit osobní bankrot, protože se do své dluhové situace zamotali natolik, že jiné východisko není. Marie prohlásila, že jsou hloupí, protože pokud půjdou do insolvence, zůstane jí pouze 2 000,- Kč na měsíc. Opak je ale pravdou. Pokud manželé využijí společného oddlužení manželů, musí oběma zůstat nezabavitelná částka včetně normativních nákladů na bydlení a na jimi vyživované osoby.

Nezabavitelná částka u paní Lucie a manžela činí cca 22 000,- Kč

Klientce Lucii specialista na oddlužení znovu vysvětlil, jak se daná situace má a že je společné oddlužení manželů výhodnější než kdyby každý z manželů využil oddlužení zvlášť. Každému dlužníkovi musí v insolvenčním řízení zůstat nezabavitelná částka včetně normativních nákladů na bydlení a na jím vyživované osoby. U Lucie a jejího manžela činí nezabavitelná částka, s ohledem na jejich dvě vyživované děti a čistý příjem, cca 22 000,- Kč měsíčně.

Jednoduše řečeno, dlužník, který nemá žádnou vyživovanou osobu, musí v oddlužení měsíčně vystačit s cca 8 000,- Kč. Rodina se dvěma dětmi s cca 20 500,- Kč až 23 000,- Kč. Tyto nezabavitelné částky jsou závislé na výši čistého příjmu dlužníků, budou se tedy v průběhu insolvenčního řízení měnit v závislosti na výši výplaty. Rozdíly ale nebudou vysoké. Jinak se postupuje v případě dlužníků, kteří mají dva příjmy, např. příjem ze zaměstnání a důchod.

Autor: Ing. Jana Kubešová, 15. 5. 2015

Pomohli jsme 13 136 lidem z dluhů ve výši 9 881 529 416 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky