Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Nezabavitelné částky v oddlužení dle insolvenčního zákona

Nezabavitelnou částkou se rozumí minimální hranice peněžních příjmů, která musí každému zaměstnanci zůstat z jeho hrubé mzdy bez ohledu na výši jeho dluhů. V oddlužení je měsíční nezabavitelná částka závislá na čistém příjmu dlužníka a zohledňuje životní minimum, normativní náklady na bydlení a počet vyživovaných osob dlužníka.

Nezabavitelné částka v oddluženíVýše životního minima a normativní náklady na bydlení jsou pro příslušný kalendářní rok stanoveny nařízením vlády. Pro rok 2015 je životní minimum jednotlivce stanoveno částkou 3 410,- Kč a normativní náklady na bydlení 5 767,- Kč.

Pokud nemá dlužník žádnou vyživovací povinnost, jeho základní nezabavitelná částka pro rok 2015 se počítá jako dvě třetiny ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení. Pro rok 2015 se tedy jedná o částku 6 118,- Kč 2/3 x (3 410 + 5 767). V případě, že má dlužník vyživovací povinnost, je třeba za každou takovou přičíst 1/4 z 6 118,- Kč, tzn. 1 529,5 Kč.

Částku, která vám zbude na živobytí v oddlužení tvoří právě základní nezabavitelná částka spolu s 1/3 rozdílu čisté mzdy a základní nezabavitelné částky. Samozřejmě pouze v případě, že daný rozdíl nebude vyšší než zákonem stanovená částka 9 177 Kč.

Klientka společnosti Abivia Lucie P. z Příbrami potkala známou Marii S. z Českých Budějovic a jak to tak bývá, daly se spolu do řeči. Po chvilkovém rozhovoru se dostaly ke svým problémům. Lucie sdělila Marii, že mají s manželem v plánu vyhlásit osobní bankrot, protože se do své dluhové situace zamotali natolik, že jiné východisko není. Marie prohlásila, že jsou hloupí, protože pokud půjdou do insolvence, zůstane jí pouze 2 000,- Kč na měsíc. Opak je ale pravdou. Pokud manželé využijí společného oddlužení manželů, musí oběma zůstat nezabavitelná částka včetně normativních nákladů na bydlení a na jimi vyživované osoby.

Nezabavitelná částka u paní Lucie a manžela činí cca 22 000,- Kč

Klientce Lucii specialista na oddlužení znovu vysvětlil, jak se daná situace má a že je společné oddlužení manželů výhodnější než kdyby každý z manželů využil oddlužení zvlášť. Každému dlužníkovi musí v insolvenčním řízení zůstat nezabavitelná částka včetně normativních nákladů na bydlení a na jím vyživované osoby. U Lucie a jejího manžela činí nezabavitelná částka, s ohledem na jejich dvě vyživované děti a čistý příjem, cca 22 000,- Kč měsíčně.

Jednoduše řečeno, dlužník, který nemá žádnou vyživovanou osobu, musí v oddlužení měsíčně vystačit s cca 8 000,- Kč. Rodina se dvěma dětmi s cca 20 500,- Kč až 23 000,- Kč. Tyto nezabavitelné částky jsou závislé na výši čistého příjmu dlužníků, budou se tedy v průběhu insolvenčního řízení měnit v závislosti na výši výplaty. Rozdíly ale nebudou vysoké. Jinak se postupuje v případě dlužníků, kteří mají dva příjmy, např. příjem ze zaměstnání a důchod.

Autor: Ing. Jana Kubešová, 15. 5. 2015

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky