Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Pozor! Příprava insolvenčního návrhu není jednoduchá!

Jedině odborně připravený návrh na povolení oddlužení má skutečnou šanci na úspěch. K tomu, abyste uspěli, je třeba si vybrat specialistu, který umí pracovat komplexně a zná veškeré nástrahy a úskalí. Přípravu insolvenčního návrhu rozhodně nepodceňujte. Složitý formulář vyžaduje doložení mnoha listin a doplnění podpisů, z nichž některé je nutno ověřit. Pokud dlužník nepředloží a nevyplní vše potřebné, soud návrh zamítne. Kvůli špatně vypracovanému návrhu můžete skončit v konkurzu.

Insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení podává vždy a jen sám dlužník. Návrh za dlužníka tedy nemůže podat nikdo jiný. Insolvenční zákon stanoví, že návrh na povolení oddlužení je nutno podat na předepsaném formuláři, který zveřejňuje Ministerstvo spravedlnosti. Návrh musí být opatřen úředně ověřeným podpisem.

Návrh na povolení oddlužení musí obsahovat zejména:

  • označení dlužníka a osob oprávněných za něj jednat
  • údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech
  • údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky
  • návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nevznáší

 Dlužník musí připojit tyto listiny:

  • seznam majetku a seznam závazků
  • listiny dokládající údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky
  • seznam dlužníkových závazků s uvedením jeho věřitelů
  • seznam zaměstnanců
  • listiny, které dokládají úpadek nebo hrozící úpadek

Spolupráce s bezplatnou poradnou se nemusí vždy vyplatit

V poslední době zaznamenáváme stále vyšší počet klientů, kteří si na zpracování insolvenčního návrhu vybrali nejprve bezplatnou poradnu, realitní kancelář, případně tzv. „garážovku“ (někoho, kdo si insolvenční návrh pouze přečetl a nyní nabízí jeho zpracování). Doporučujeme si ověřit reference a výsledky dané společnosti. Důležitá jsou také doporučení známých, kteří již mají úspěšně návrh zpracován.

Pan Zdeněk zpracovával návrh měsíc. Neprošel

Za pomoci bezplatné poradny si Zdeněk z Jihlavska zpracoval insolvenční návrh sám. Jak uvedl, nebyl to jednoduchý úkol. Strávil nad ním 30 dní, a to ještě za pomoci přítelkyně. Poradna jej „zkontrolovala“ a zaslala na soud. Hned druhý den po zápisu do insolvenčního rejstříku mu byl Krajským soudem v Brně návrh smeten z důvodu nekompletnosti a špatného zpracování. Samotným soudem mu bylo v usnesení doporučeno obrátit se na odborníky.  

Hlavními chybami a nedostatky v návrhu bylo neuvedení 1/10 pozemků, které zdědil po rodičích a neuvedení telefonního čísla v majetku. Dále pan Zdeněk zapomněl uvést měsíční příjem z brigády, kterou si přivydělával. Důvod? Nikdo mu neporadil!

Paní Božena neprokázala úpadek. Návrh zamítnut

Klientka je již 3 roky v důchodu. Chodí si přivydělávat uklízením do nemocnice. Zemřel jí manžel a snížením příjmu do rodinného rozpočtu začaly finanční potíže. Oslovila realitní kancelář, kde ji návrh zpracoval a odeslal na soud jeden z makléřů. Zapomněl ale na jednu důležitou věc, a to existenci úpadku! Vzhledem k tomu, že klientka, byť za hojného přispění své rodiny, měla všechny své závazky uhrazeny, soud jí návrh pro neexistenci úpadku odmítl.

Až s námi došli klienti do šťastného konce. Pokud splníte řádně a včas své závazky dané usnesením soudu o povoleném oddlužení, jste od zbývajících dluhů osvobozeni a to i od pohledávek věřitelů, které nebyly do insolvenčního řízení včas přihlášeny.

Autor: Ing. Jana Kubešová

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci nezávaznou konzultaci zdarma

Pomohli jsme 10 076 lidem z dluhů ve výši 10 587 750 966 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky

Insolvenční den aneb vše o insolvenci

Nevíte, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Máte dotazy ohledně insolvence? Připravili jsme pro vás Den otevřených dveří na pobočkách naší advokátní kanceláře. Zeptejte se zdarma na vše, co vás zajímá! Těšíme se na Vás!

Insolvenční specialista

Zajímavá pracovní příležitost

Hledáme novou posilu do našeho týmu insolvenčních specialistů. Dlouhodobá spolupráce, pružná pracovní doba, zajímavé finanční ohodnocení. Přidej se k nám a pomáhej s námi lidem!