Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Nepodceňujte zabezpečení na důchod. Stát vás v penzi neuživí

šťastný důchodceTěšíte se do důchodu? Konečně nebudete muset chodit do práce a budete mít spoustu volného času na své koníčky a vnoučata. S odchodem do důchodu však budete muset také řešit rapidní pokles vašeho příjmu. Jste na to připraveni?

Důchodový systém České republiky je postaven na principu solidarity, kdy občané s nižšími příjmy jsou na tom s penzí podstatně lépe než občané s nadprůměrnými příjmy. Pokud má dnes budoucí důchodce hrubý příjem 15 000 Kč, musí počítat s tím, že bude jeho penze přibližně o 35 % nižší. U člověka, který pobírá 25 000 Kč, bude jeho penze nižší přibližně o 55 %. U lidí s příjmem 45 000 Kč hrubého pak bude jeho penze nižší přibližně o 69 % současného příjmu. To znamená, že se životní podmínky každého důchodce zhorší a to s ohledem na jeho příjem v minulosti. Především lidé s vyšším příjmem na tom budou podstatně hůře.

Průměrný věk dožití roste

Průměrný věk dožití se neustále zvyšuje, u žen nyní činí 82 let a u mužů 76 let. Zvyšuje se tedy podíl důchodců v celkové populaci. Naopak porodnost klesá a klesá tedy i podíl pracujícího obyvatelstva. Dá se proto očekávat, že stát bude mít v budoucnu problém s výplatou důchodů. Při stávajícím trendu snižování ekonomicky aktivního obyvatelstva a nárůstu počtu lidí v důchodovém věku musíme do budoucna počítat se snižováním důchodů.

Jaká je průměrná výše důchodu?

manželský párPrůměrná výše důchodu v roce 2015 činila 11 334 Kč. U mužů to bylo v průměru 12 539 Kč, u žen pak 10 286 Kč. Stále více lidí důchodového věku má problém vyjít se svým důchodem. Pokud nemají naspořené peníze, jen těžko dokáží pokrýt své běžné výdaje z peněz, které dostanou od státu. Že se mnoho důchodců dnes dostává do dluhové pasti, dosvědčuje i fakt, že Česká správa sociálního zabezpečení evidovala ke konci roku 2015 téměř 80 tisíc exekucí na vyplácené důchody a za celý rok na srážkách z důchodů vyplatila věřitelům 1,8 miliardy korun. Meziročně se jedná o nárůst o více než 6 %.

Z výše uvedeného vyplývá, že se nemůžete spoléhat na to, že se o vás ve stáří postará stát. Je nutností mít své vlastní úspory a to tak vysoké, abyste s nimi dokázali pokrýt rozdíl mezi výší starobního důchodu a vašimi celkovými náklady.

Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že pouze 9,3 % obyvatel ČR se domnívá, že jim stát zabezpečí dostatečnou životní úroveň v období penze. Přesto si celých 15 % lidí neodkládá na penzi vůbec žádné peníze, polovina respondentů si pak měsíčně odkládá méně než 1 tisíc korun. Navíc většina především starších lidí ukládá své peníze pouze na běžný nebo spořící účet, kde jim peníze v průběhu let znehodnocuje inflace.

Jak se můžete lépe připravit na odchod do důchodu?

  • Určete si, jak dlouho pravděpodobně budete v důchodovém věku.
  • Dle vašich současných výdajů si spočítejte, kolik peněz měsíčně budete potřebovat k zajištění vašeho standardu.
  • Spočítejte si pravděpodobnou výši vašeho starobního důchodu, který získáte od státu – použít můžete kalkulačku ministerstva práce a sociálních věcí (ale počítejte také s tím, že v budoucnu může být tato částka ve skutečnosti výrazně nižší).
  • Spočítejte si, kolik peněz budete měsíčně potřebovat k vašemu důchodu navíc.
  • Vhodně si zvolte, jakým způsobem budete peníze zhodnocovat.
  • Spočítejte si, kolik si budete muset pravidelně ukládat.
  • Pravidelně si ukládejte takovou částku, kterou vám dovolí váš rozpočet.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 17. 6. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky