Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Nepodceňujte zabezpečení na důchod. Stát vás v penzi neuživí

šťastný důchodceTěšíte se do důchodu? Konečně nebudete muset chodit do práce a budete mít spoustu volného času na své koníčky a vnoučata. S odchodem do důchodu však budete muset také řešit rapidní pokles vašeho příjmu. Jste na to připraveni?

Důchodový systém České republiky je postaven na principu solidarity, kdy občané s nižšími příjmy jsou na tom s penzí podstatně lépe než občané s nadprůměrnými příjmy. Pokud má dnes budoucí důchodce hrubý příjem 15 000 Kč, musí počítat s tím, že bude jeho penze přibližně o 35 % nižší. U člověka, který pobírá 25 000 Kč, bude jeho penze nižší přibližně o 55 %. U lidí s příjmem 45 000 Kč hrubého pak bude jeho penze nižší přibližně o 69 % současného příjmu. To znamená, že se životní podmínky každého důchodce zhorší a to s ohledem na jeho příjem v minulosti. Především lidé s vyšším příjmem na tom budou podstatně hůře.

Průměrný věk dožití roste

Průměrný věk dožití se neustále zvyšuje, u žen nyní činí 82 let a u mužů 76 let. Zvyšuje se tedy podíl důchodců v celkové populaci. Naopak porodnost klesá a klesá tedy i podíl pracujícího obyvatelstva. Dá se proto očekávat, že stát bude mít v budoucnu problém s výplatou důchodů. Při stávajícím trendu snižování ekonomicky aktivního obyvatelstva a nárůstu počtu lidí v důchodovém věku musíme do budoucna počítat se snižováním důchodů.

Jaká je průměrná výše důchodu?

manželský párPrůměrná výše důchodu v roce 2015 činila 11 334 Kč. U mužů to bylo v průměru 12 539 Kč, u žen pak 10 286 Kč. Stále více lidí důchodového věku má problém vyjít se svým důchodem. Pokud nemají naspořené peníze, jen těžko dokáží pokrýt své běžné výdaje z peněz, které dostanou od státu. Že se mnoho důchodců dnes dostává do dluhové pasti, dosvědčuje i fakt, že Česká správa sociálního zabezpečení evidovala ke konci roku 2015 téměř 80 tisíc exekucí na vyplácené důchody a za celý rok na srážkách z důchodů vyplatila věřitelům 1,8 miliardy korun. Meziročně se jedná o nárůst o více než 6 %.

Z výše uvedeného vyplývá, že se nemůžete spoléhat na to, že se o vás ve stáří postará stát. Je nutností mít své vlastní úspory a to tak vysoké, abyste s nimi dokázali pokrýt rozdíl mezi výší starobního důchodu a vašimi celkovými náklady.

Z průzkumu agentury STEM/MARK vyplývá, že pouze 9,3 % obyvatel ČR se domnívá, že jim stát zabezpečí dostatečnou životní úroveň v období penze. Přesto si celých 15 % lidí neodkládá na penzi vůbec žádné peníze, polovina respondentů si pak měsíčně odkládá méně než 1 tisíc korun. Navíc většina především starších lidí ukládá své peníze pouze na běžný nebo spořící účet, kde jim peníze v průběhu let znehodnocuje inflace.

Jak se můžete lépe připravit na odchod do důchodu?

  • Určete si, jak dlouho pravděpodobně budete v důchodovém věku.
  • Dle vašich současných výdajů si spočítejte, kolik peněz měsíčně budete potřebovat k zajištění vašeho standardu.
  • Spočítejte si pravděpodobnou výši vašeho starobního důchodu, který získáte od státu – použít můžete kalkulačku ministerstva práce a sociálních věcí (ale počítejte také s tím, že v budoucnu může být tato částka ve skutečnosti výrazně nižší).
  • Spočítejte si, kolik peněz budete měsíčně potřebovat k vašemu důchodu navíc.
  • Vhodně si zvolte, jakým způsobem budete peníze zhodnocovat.
  • Spočítejte si, kolik si budete muset pravidelně ukládat.
  • Pravidelně si ukládejte takovou částku, kterou vám dovolí váš rozpočet.

Autor: Ing. Jitka Šimarová, 17. 6. 2016

Pomohli jsme 13 136 lidem z dluhů ve výši 9 881 529 416 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky