Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Čtvrtina lidí Olomouce nemá vytvořenu žádnou rezervu

Jen zhruba každý pátý obyvatel města Olomouce má vytvořenu takovou finanční rezervu, která by mu v případě nečekané ztráty zaměstnání vystačila alespoň na dobu 5 měsíců. 23 % lidí má vytvořenu rezervu pouze na 1 měsíc, 25 % lidí nemá vytvořenu dokonce rezervu žádnou. Nejhůře jsou na tom ženy ve věku do 36 let. 

Toto i další zajímavá fakta týkající se hospodaření obyvatel města Olomouce odhalil speciální průzkum společnosti Abivia s.r.o., která se dlouhodobě zaměřuje na zvyšování finanční gramotnosti. Společnost se rozhodla provést tento průzkum právě proto, že se specializuje na tvorbu a zhodnocení rezerv a denně v této oblasti pomáhá desítkám lidí v olomoucké kanceláři.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 720 lidí různého věku i vzdělání a proběhl ve spolupráci specialistky olomoucké kanceláře Abivia paní Ing. Pavly Suchánkové a Střední odborné školy Olomouc, spol. s r.o.

Rezervy lidí nejsou dostatečné. Hůře jsou na tom ženy

Výsledky průzkumu ukazují, že lidé Olomouce nejsou dostatečně připraveni pro případ nečekaných výdajů. Pokud by k nečekaný výdajům došlo, museli by požádat o pomoc svou rodinu či blízké, nebo v horším případě se zadlužit v podobě půjčky či úvěru. „Výsledky průzkumu nám pouze potvrdily špatnou finanční připravenost občanů na nenadálé události. Bohužel v tomto směru výsledky předčily i naše nejhorší očekávání,“ komentovala výsledky Ing. Pavla Suchánková, vedoucí specialista na tvorbu a zhodnocení rezerv pro Olomoucký kraj.

„Muži dopadli ve vyhodnocení o něco lépe než ženy. Zatímco 54 % všech žen, které se našeho průzkumu zúčastnily, nemají vytvořenu žádnou finanční rezervu nebo jim vystačí maximálně měsíc, u mužů je to o 17 % méně.“ Sdělila Suchánková výsledky pro jednotlivá pohlaví. „Finanční rezervu na více než 2 měsíce má pouze 46 % žen, zatímco u mužů je to 62 %,“ doplnila.

Nejkritičtější kategorií jsou ženy ve věku do 36 let. Zde nemá žádnou finanční rezervu více než 65 % žen. Rozdíl mezi ženami a muži je vyrovnaný až u osob starších 50 let. Naopak rezervy na 5 a více měsíců má 49 % žen a 46 % mužů ve věku nad 50 let.

Nejlépe jsou připraveni lidé s vysokoškolským vzděláním

Vyhodnocení průzkumu finančních rezerv u obyvatel bylo zaměřeno nejen na pohlaví či věk dotazovaných, ale také na dosažené vzdělání respondentů. Výsledek jasně ukázal, že co se týká vytvořené rezervy, nejlépe jsou na tom lidé s vysokoškolským vzděláním. 43 % vysokoškoláků se pochlubilo dostatečnou rezervu na 5 a více měsíců. Hned na druhém místě se umístili lidé s vyšším odborným vzděláním – 25 % z nich má rezervu taktéž na více než 5 let.

Hlavní závěr průzkumu

V rámci průzkumu společnosti Abivia s.r.o. byl osloven reprezentativní vzorek 720 města Olomouce. Závěry ukazují, že i když lidé mají vytvořenu nějakou finanční rezervu, stále není dostačující pro jejich budoucnost. Ať už nastane nečekaná událost či blížící se penze, výše jejich rezervy vše nezbytné a potřebné nepokryje. Kompletní výsledky průzkumu můžete nalézt ZDE.

O společnosti Abivia

Společnost Abivia s.r.o. byla založena v roce 2006 a zaměřuje se na zvyšování finanční gramotnosti obyvatel. Od roku 2009 pomáhá lidem v tíživé finanční situaci pomocí oddlužení, kdy se jí podařilo zachránit střechu nad hlavou více než 12 000 lidí. Specializuje se na tvorbu a zhodnocení rezerv a ukazuje lidem, že mít rezervy je pro jejich život důležité.

Autor: Ing. Jana Kubešová

 

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky