777 722 822 Stačí
prozvonit
 

Oddlužení pro OSVČ bude po novele složitější? Jak se určí výše splátky?

Novela insolvenčního zákona nemá zcela jasná pravidla ani výsledek. Neví se, jak soudy budou situaci dlužníka posuzovat, a sám dlužník nebude po celou dobu vědět, zda oddlužení splňuje a na kolik %. Získat osvobození od dluhů již tak nebude vůbec snadné. Nepříjemnosti mohou očekávat především podnikatelé, jejichž splátky se budou nově určovat speciálním postupem.

Složité určování splátek pro OSVČ

Nepříjemnosti mohou očekávat také podnikatelé, jejichž splátky se budou nově určovat speciálním postupem dle nového §398b Insolvenčního zákona. V podstatě půjde o to, že musejí splácet minimální zálohovou splátku, která se určí z 1/12 jejich zisku dle předchozího daňového podání. A z této 1/12 se provedou srážky jako z normálních příjmů.

Pokud to ale určit nepůjde (nebude zisk), určí se částka pro srážky z rozdílu příjmů z podnikání a výdajů na něj. A pokud to nepůjde určit ani takto, určí se splátky z průměrné mzdy dosažené v národním hospodářství!

Pokud podnikatel odvede méně, musí rozdíl doplatit

Jednou za rok se pak provede zúčtování, a pokud bude odvedeno méně, než je skutečný měsíční průměr z podnikání, bude muset podnikatel doplatit rozdíl. Pokud zaplatí na zálohách více, pak to soud MŮŽE dlužníkovi vrátit. A vše se má dokládat listinami. Podnikatelé tak budou opravdu chudáci a speciální postup si užijí dosyta.

  Potřebujete pomoci? Napište nám!

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822.
  PSČ nám dovolí, aby vám rovnou zavolal specialista na oddlužení z vašeho okolí. Pracujeme i online.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pomohli jsme 15 554 lidem z dluhů ve výši 14 309 645 629 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky

   • V březnu se začaly vyplácet vratky na daních a daňové bonusy. Co si dlužník v insolvenci nebo exekuci může ponechat?
   • Sleva na dani a vrácení daně v insolvenci a exekuci 2023 (za rok 2022)

    V březnu 2023 začíná finanční úřad vyplácet první vrácené daně za uplynulý rok 2022. Jaké jsou přesné termíny podání daňového přiznání a vyplácení přeplatků na dani? Vrací finanční úřad přeplatek automaticky? Může si dlužník v insolvenci nebo exekuci vyplacenou vratku daně ponechat? Je to stejně i s daňovým bonusem (slevou na dani)? A věděli jste, že letos jde poprvé uplatnit […]

   • Michael N. - oddlužení podnikatelů, Martina Prudilová
   • Příběh klienta Michaela N. – dluhy z podnikání

    Publikováno: 28. 2. 2023 Všechno to začalo, když mi nevycházelo podnikání v pohostinství podle představ. Nevěděl jsem, jak řešit dluhy z podnikání, zda i jako OSVČ můžu do oddlužení. Má situace ovšem vyžadovala radikální řešení, proto jsem se po konzultaci s insolvenční specialistkou Ing. Martinou Prudilovou z webového portálu Abivia.cz rozhodl vyhlásit insolvenci neboli osobní bankrot. Díky paní Prudilové, která mi pomohla sepsat […]