Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Jak rychle doplnit vyždímané peněženky po Vánocích? Rady a tipy, jak ušetřit

Po Vánocích bez rezervZačátek nového roku je nejvhodnějším okamžikem, kdy si můžete začít dávat do pořádku své rodinné finance. „Nebudu rozhazovat peníze a začnu šetřit,“ bývá častým novoročním předsevzetím. Nabízíme vám několik užitečných tipů, jak si můžete zlepšit svou finanční situaci, aniž byste vynaložili energii navíc.

Každé Vánoce nás připraví o většinu nastřádaných úspor. Utrácíme jak za vánoční dárky, tak především za nákup potravin, nápojů a lahůdek, které nejsou v průběhu roku obvyklé. V lednu často začínáme nový rok s poloprázdnou peněženkou či vyčerpanou platební kartou. Jak a na čem se dá ušetřit?

  • Sledujte rodinný rozpočet

Vytvořte si rodinný rozpočet a zapisujte si své veškeré výdaje. Jedině tak zjistíte, kolik za co utrácíte a kde můžete své výdaje omezit. Promyslete si týdenní plán, co v něm potřebujete skutečně koupit. Sledujte rodinný rozpočet několik měsíců a nezapomeňte uvést i výdaje nepravidelné (pojištění, školní družina, tramvajenka). Pokud vydržíte, budete výsledkem překvapeni. Vvé výdaje a rezervy tak můžete mít neustále kontrolou.

  • Využijte novoročních slev

Nejlepší radou jak ušetřit je nenakupovat. To ale vždycky nejde. Pokud už potřebujete elektroniku, vybavení domácnosti nebo oblečení, poohlédněte se po slevách a slevových kuponech. Novoroční slevy během ledna a února vám mohou přinést slevu až 70 %. Zvážit můžete i mírně použité zboží ať už v obchodech nebo na internetu. Vypadá jako nové, návštěva ani manželka nic nepozná.

  • Nechejte občas platební kartu doma

Často si říkáme, že dnes po cestě z práce přes město nic kupovat nebudeme. Náhle si vzpomeneme, že bychom se přece jen podívali do drogerie. Jak to dopadne? Ve většině případů si odneseme i to, co zrovna nepotřebujeme. Proto je výhodné nechat občas platební kartu doma a nosit pouze potřebný obnos peněz. Míříte tak přímo domů a obchody ve městě se pro vás stanou nezajímavé.

  • Zkuste nakupovat bez dětí

V obchodech číhá spousta lákadel, které nezanechají v klidu žádné dítě. „ Mami, to mi chutná, chci to, nutně to potřebuji, mají to mí spolužáci, musím to mít taky.“ Zatnete zuby a odoláte? Většina z nás ne, protože co bychom pro své miláčky neudělali, když budou šťastní a spokojení. Proto je výhodné nechat děti doma a nakupovat v malých obchodech, kde koupím pouze to, co opravdu potřebuji.

  • Vařte si vlastní obědy

Obědy v restauracích jsou zbytečně drahé. Pokud omezíte jejich návštěvu a začnete si obědy připravovat doma, můžete týdně ušetřit několik stovek. Pokud k tomu přidáte snídaně a svačiny koupené v pekárně, ušetřená částka se téměř zdvojnásobí. Domácí strava je pro naše tělo navíc šetrnější. Další velmi drahou položkou bývají v restauraci i prodejnách na nádraží nápoje v malých petkách. Cestujete do práce a kupujete si téměř denně svou oblíbenou kyselku? Pokud si nápoj připravíte doma, na svém rozpočtu to také citelně poznáte.

  • Používejte termosku či termo hrnek

Jezdíte do práce hromadnou dopravou a každé ráno dostanete na nádraží chuť na kávu? Použijete automat nebo si ji necháte uvařit v bistru? Vstaňte o pár minut dříve a uvařte si svůj oblíbený nápoj do termo hrnku a vezměte s sebou. Nejen, že si v klidu svůj teplý mok vychutnáte, ale zároveň vás bude hřát nemalá úspora. Stačí si to spočítat.

Pokud popíjíte o víkendu doma svou oblíbenou kávu či čaj několikrát denně, možností je uvařit si nápoj do termosky. Po celý den zůstane teplý a ušetříte tak energii při dalším vaření či ohřívání.

  • Šetřete vodou a elektřinou

Čistíte si zuby při tekoucí vodě? Necháváte téci zbytečně vodu, když si šamponujete vlasy nebo holíte? Perete prádlo na zbytečně vysoké teploty? Zapomínáte zhasínat? Nevypínáte spotřebiče ze zásuvek? Zkuste to změnit. Přesně toto jsou chvilky, které vám mohou přinést obrovskou úsporu. Budete překvapeni. Je to jednoduché, stačí si začít okamžiky uvědomovat.

  • Cvičte doma

Pokud milujete cvičení, udělejte si na něj prostor doma. Nemusíte posilovat na přístrojích v posilovně, stačí vám k tomu vaše tělo a dobrá muzika. Posilovat s vlastní váhou je navíc velmi zdravé. Pokud nevíte, jak na to, stačí si najít cviky nebo sestavy na internetu. Výborné jsou také pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, turistika nebo běh. Pročistíte si hlavu, odpočinete, naberete novou energii a v rozpočtu vám pár stovek měsíčně přibyde.

  • Pořízení zvířátka si řádně rozmyslete

Pokud zvažujete pořízení pejska, kočky či jiného zvířátka, je důležité to řádně zvážit. Spočítejte si, co vše bude zvířátko potřebovat, kolik měsíčně utratíte za stravu, kolik stojí očkování, kdo jej bude venčit a kolik času mu můžete věnovat. I když zvířátko koupíte dětem, vy za něj nesete odpovědnost.

Pokud využijete našich tipů, můžete měsíčně ušetřit nemalý finanční obnos a vytvořit si tak novou rezervu.

Autor: Ing. Jana Kubešová

 

 

 

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky