Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Začátek školního roku je pro nepřipravené rodiče velmi náročný

školačkaNový školní rok teprve před pár dny začal, ale většina rodičů již má svou peněženku doslova vyluxovánu. Základní vybavení školáka na základní škole stojí rodiče více než 5 000 korun, školáka na střední škole i dvojnásobek. Jsou rodiče na výdaje připraveni nebo jsou ochotni sáhnout po půjčce? Pozor! Krátkodobá půjčka vás může vyjít velmi draho.

Nejen základní vybavení, ale i moderní technika

Vybavení školáka zahrnuje nejen aktovku, pouzdro, tužky, sešity či obaly, ale také obuv, sportovní oblečení, úhradu obědů, svačinové platební karty, kroužků, jízdného či družiny. Nemalé finanční částky rodiče vydají také za nutné technické vybavení, jako jsou mobilní telefony, pouzdro k mobilu, sluchátka, notebook či tablet.

Rodiče, kteří nejsou na začátek školního roku předem připraveni podobně jako na Vánoce, mají s úhradou vybavení problém. Často si půjčují nejen od příbuzných, ale i od finančních institucí. Podle průzkumu je září jedním z nejsilnějších měsíců, kdy si lidé pořizují úvěry.

Školními pomůckami to mnohdy nekončí. Prvňáček musí svou hrací plochu vyměnit za plochu studijní, což může vyžadovat nákup vybavení či úpravy dětského pokoje. Koupě obyčejného pracovního stolu či židle vyjde na cca 6 tisíc korun.

Kapesné pro děti

Se začátkem školního roku řeší rodiče také kapesné pro své děti.  Kolik a kdy kapesné dítěti svěřit? S finanční výchovou by měli rodiče začít co nejdříve, i v případě, že se bude jednat o minimální výší kapesného. Děti musejí vědět, že pokud si kapesné utratí za den, na zbytek měsíce již nebudou mít žádné peníze k dispozici.

Mít rezervu se vyplatí

Pokud jsou rodiče připraveni a mají vytvořenu rezervu, nemají problém náročný start školního roku zvládnout. Pokud ale připraveni nejsou a sáhnou po možnosti krátkodobé půjčky, vůbec si svou situaci neulehčí. Podobně jako naše klientka Kateřina z Opavy.

Kateřina neměla vytvořenu dostatečnou rezervu na pokrytí jednorázových výdajů a aby nevyčnívala mezi ostatními rodiči, neváhala si vzít krátkodobou půjčku 10 000 korun. Úroky takové půjčky byly však velmi nevýhodné a vysoké. S jejich splácením měla následně problém, a aby si přilepšila, využila úvěrové karty, kterou našla ve své schránce. Následně se zamotala do dluhové spirály a situaci vyřešila až pomocí odborníka společnosti Abivia. Co na to Kateřina? „Zcela ze zkušenosti mohu říci, že už si nikdy žádnou půjčku nevezmu a od nikoho nepůjčím. Předem se na podobné situace připravím a příště to zvládnu lépe.“

Sledujte zcela nový informační web

Připravili jsme pro vás nový web plný exkluzivních informací, které stojí za to! Získejte užitečné rady a tipy o možnostech, jak efektivně tvořit a zhodnocovat rezervy  tvorimerezervy.cz.

tvorimerezervy-facebook-uvodni-foto-01

Autor: Ing. Jana Kubešová, 7. 9. 2016

Pomohli jsme 13 503 lidem z dluhů ve výši 10 202 639 488 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení až po uši? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky