777 722 822 Stačí
prozvonit
 

Odměny zdravotníků nejsou v insolvenci mimořádným příjmem

Publikováno: 10. 5. 2021

Před několika měsíci Vrchní soud v Praze rozhodoval o tom, zda jsou odměny zdravotníků vyplácené v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19 mimořádným příjmem ve smyslu ustanovení § 412 odst 1 píms. b) Insolvenčního zákona.

Odměny zdravotníků nejsou v insolvenci mimořádným příjmem

Jeho rozhodnutí je takové, že tyto odměny nelze mezi mimořádné příjmy do oddlužení zahrnout. To znamená, že odměny zůstávají zdravotníkům a ti s nimi mohou volně nakládat.

Navíc soud vyslovil tezi, že takové ocenění ani nelze bez souhlasu dlužníka použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře. 

Podrobně se tématu i rozsudku věnuje ve svém článku o nepostižitelnosti mimořádného finančního ohodnocení zdravotnického personálu v souvislosti s epidemií COVID-19 soudce Krajského soudu v Praze Tomáš Jirmásek.

O změnu rozhodnutí o schválení oddlužení je nutné požádat soud

Aby dlužník – zdravotník – získal tuto mimořádnou odměnu, je nutné soud požádat o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení. Na základě žádosti by měl soud změnit toto rozhodnutí o schválení oddlužení tak, že tyto odměny výslovně vyjme z příjmů použitelných pro oddlužení. 

Insolvenční správce sám o sobě nic nezmůže a touto situací se nijak zvlášť nezaobírá. Jeho povinností je veškeré odměny dle zákona získat pro oddlužení. Jakmile soud výslovně rozhodne o změně a vyjmutí těchto příjmů z příjmů použitelných pro oddlužení, dlužník v praxi ve většině případů dostává svou odměnu zpět v podobě snížených měsíčních splátek po určité období.

Odměna nemůže být dlužníkovi vyplacena jednorázově, protože než soud rozhodne o změně rozhodnutí o schválení oddlužení, správce již odměnu rozdělil a zaslal věřitelům. 

Jak požádat soud o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení?

Nevíte si rady, jak soud o změnu rozhodnutí požádat? Jak má tento dokument vypadat a jaké má náležitosti? Rádi vám s tímto pomůžeme. Stačí se obrátit na naše kolegy, kteří s vámi problematiku podrobně proberou.

  Potřebujete pomoci? Napište nám!

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822.
  PSČ nám dovolí, aby vám rovnou zavolal specialista na oddlužení z vašeho okolí. Pracujeme i online.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pomohli jsme 15 276 lidem z dluhů ve výši 14 133 990 701 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky

   • PF 2023 AK Mgr. Martin Ludvík
   • PF 2023

    Krásné Vánoce a úspěšný start nového roku 2023! Mějte na paměti, že každá následující minuta je příležitostí k tomu něco změnit. » Jak dodržet novoroční předsevzetí? 💡 

   • Vyšší nezabavitelná částka 2023 je reakcí na životní náklady rodin dlužníků a jejich vyživované osoby
   • Nezabavitelná částka 2023 – vláda schválila zvýšení

    Vláda ve středu 21. 12. 2022 schválila úpravu nezabavitelné částky na rok 2023. Od 1. 1. 2023 se změní také koeficient pro její výpočet. Změna se týká až 700 00 dlužníků. V insolvenci a exekuci jim tak po provedení srážek zůstane více peněz. Když k dlužníkům připočteme i jejich rodiny, bude mít změna přímý dopad na živobytí až 1 500 000 lidí. Nárůst nákladů na energie a bydlení se […]