Volejte 777 722 822  

Odměny zdravotníků nejsou v insolvenci mimořádným příjmem

Před několika měsíci Vrchní soud v Praze rozhodoval o tom, zda jsou odměny zdravotníků vyplácené v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19 mimořádným příjmem ve smyslu ustanovení § 412 odst 1 píms. b) Insolvenčního zákona.

Odměny zdravotníků nejsou v insolvenci mimořádným příjmem

Jeho rozhodnutí je takové, že tyto odměny nelze mezi mimořádné příjmy do oddlužení zahrnout. To znamená, že odměny zůstávají zdravotníkům a ti s nimi mohou volně nakládat.

Navíc soud vyslovil tezi, že takové ocenění ani nelze bez souhlasu dlužníka použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře. 

Podrobně se tématu i rozsudku věnuje ve svém článku o  nepostižitelnosti mimořádného finančního ohodnocení zdravotnického personálu v souvislosti s epidemií COVID-19 soudce Krajského soudu v Praze Tomáš Jirmásek.

O změnu rozhodnutí o schválení oddlužení je nutné požádat soud

Aby dlužník – zdravotník – získal tuto mimořádnou odměnu, je nutné soud požádat o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení. Na základě žádosti by měl soud změnit toto rozhodnutí o schválení oddlužení tak, že tyto odměny výslovně vyjme z příjmů použitelných pro oddlužení. 

Insolvenční správce sám o sobě nic nezmůže a touto situací se nijak zvlášť nezaobírá. Jeho povinností je veškeré odměny dle zákona získat pro oddlužení. Jakmile soud výslovně rozhodne o změně a vyjmutí těchto příjmů z příjmů použitelných pro oddlužení, dlužník v praxi ve většině případů dostává svou odměnu zpět v podobě snížených měsíčních splátek po určité období.

Odměna nemůže být dlužníkovi vyplacena jednorázově, protože než soud rozhodne o změně rozhodnutí o schválení oddlužení, správce již odměnu rozdělil a zaslal věřitelům. 

Jak požádat soud o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení?

Nevíte si rady, jak soud o změnu rozhodnutí požádat? Jak má tento dokument vypadat a jaké má náležitosti? Rádi vám s tímto pomůžeme. Stačí se obrátit na naše kolegy, kteří s vámi problematiku podrobně proberou.

  Sjednejte si zdarma nezávaznou konzultaci

  Na ní nemusíte podepisovat žádnou smlouvu, ani se nám k ničemu zavazovat. Pro sjednání bezplatné konzultace nám můžete ihned zavolat na telefonní číslo 777 722 822  nebo vyplnit a odeslat jednoduchý formulář

  Na základě vámi uvedeného PSČ vás do 24 hodin (v pracovní dny) bude kontaktovat insolvenční specialista přímo z vašeho okolí, což výrazně urychlí následnou komunikaci.

  Pole označená hvězdičkou (*) je nutné vyplnit.


  Data obsažená v dotazníku budou sloužit výhradně pro naše účely a nebudou poskytnuta nikomu dalšímu.

  Pomohli jsme 14 375 lidem z dluhů ve výši 13 521 326 132 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky