Odměny zdravotníků nejsou v insolvenci mimořádným příjmem
Před několika měsíci Vrchní soud v Praze rozhodoval o tom, zda jsou odměny zdravotníků vyplácené v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19 mimořádným příjmem ve smyslu ustanovení § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona.
Jeho rozhodnutí je takové, že tyto odměny nelze mezi mimořádné příjmy do oddlužení zahrnout. To znamená, že odměny zůstávají zdravotníkům a ti s nimi mohou volně nakládat.
Navíc soud vyslovil tezi, že takové ocenění ani nelze bez souhlasu dlužníka použít k mimořádným splátkám nad rámec splátkového kalendáře.
Podrobně se tématu i rozsudku věnuje ve svém článku o nepostižitelnosti mimořádného finančního ohodnocení zdravotnického personálu v souvislosti s epidemií COVID-19 soudce Krajského soudu v Praze Tomáš Jirmásek.
Nechám si poradit
O změnu rozhodnutí o schválení oddlužení je nutné požádat soud
Aby dlužník – zdravotník – získal tuto mimořádnou odměnu, je nutné soud požádat o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení. Na základě žádosti by měl soud změnit toto rozhodnutí o schválení oddlužení tak, že tyto odměny výslovně vyjme z příjmů použitelných pro oddlužení.
Insolvenční správce sám o sobě nic nezmůže a touto situací se nijak zvlášť nezaobírá. Jeho povinností je veškeré odměny dle zákona získat pro oddlužení. Jakmile soud výslovně rozhodne o změně a vyjmutí těchto příjmů z příjmů použitelných pro oddlužení, dlužník v praxi ve většině případů dostává svou odměnu zpět v podobě snížených měsíčních splátek po určité období.
Odměna nemůže být dlužníkovi vyplacena jednorázově, protože než soud rozhodne o změně rozhodnutí o schválení oddlužení, správce již odměnu rozdělil a zaslal věřitelům.
Jak požádat soud o změnu rozhodnutí o schválení oddlužení?
Nevíte si rady, jak soud o změnu rozhodnutí požádat? Jak má tento dokument vypadat a jaké má náležitosti? Rádi vám s tímto pomůžeme. Stačí se obrátit na naše kolegy, kteří s vámi problematiku podrobně proberou.
Zdroje: § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona.