Promlčení dluhu 2024
Možná se dlužníkům uleví, když zjistí, že jejich dluh může být po několika letech promlčen. Promlčení dluhu má ovšem pevně dané podmínky, omezení i výjimky. Ty je třeba znát a splnit, aby mohlo být uplatněno promlčení.
Co je promlčení dluhu?
Pohledávka věřitele nemusí být vymáhána neomezeně dlouho. Po určité době existuje možnost využít promlčení dluhu. Po marném uplynutí zákonné promlčecí doby již není možné dlužnou částku požadovat prostřednictvím soudních opatření nebo exekucí. Vhodnější označení je promlčení pohledávky, i když se obecně říká promlčení dluhu, promlčení exekuce nebo i promlčená exekuce.
Je možné promlčení exekuce?
Není. Běží-li exekuce pohledávky, neplyne po dobu jejího průběhu promlčecí doba. Podobně přerušuje plynutí promlčecí doby i jakýkoli úkon orgánu veřejné moci směřující k vymáhání pohledávky.
Toto pravidlo fakticky znamená, že u dluhů v exekuci nelze spoléhat na jejich promlčení. Dluh v exekuci nemůže být promlčen.
Jedinou účinnou obranou proti dluhům v exekuci tak zůstává oddlužení podle insolvenčního zákona. V něm dlužníkovi odpustí jak povinnost platit dluhy před promlčením, tak i dluhy promlčené nebo dluhy v exekuci.
Mám exekuce a potřebuji oddlužit
Jak se promlčí dluh? Co je promlčecí lhůta?
Promlčení je právní následek marného uplynutí lhůty. Tato lhůta vymezuje věřiteli (ať už právnické, nebo fyzické osobě) období pro uplatnění jeho práva a vymáhání dlužné částky na dlužníkovi.
K promlčení pohledávky dojde, když marně uplyne tzv. promlčení lhůta. Nejedná se o zánik práva věřitele (to trvá dál), věřitel jen ztratil svůj nárok na vymáhání svého práva. Dlužník nemůže být nucen k uhrazení dluhu, může ho však zaplatit dobrovolně. V zastavení vymáhání pohledávky promlčením má dlužník aktivní roli: Musí ve správnou chvíli vznést námitku promlčení.
Který zákon řeší promlčení dluhů?
Podmínky promlčení dluhu určuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění, specificky v Oddílu 1 Promlčení v paragrafech 609 až 653.
- 609 zákona č. 89/2012 Sb.
„Nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. Plnil-li však dlužník po uplynutí promlčecí lhůty, nemůže požadovat vrácení toho, co plnil.“
Právo věřitele tedy nezaniká, ale zaniká jeho právo vymáhat splacení dluhu. Z hlediska právního výkladu se hovoří o tzv. naturální obligaci. To je taková obligace, kterou není možné vymáhat u soudu, ani žádného jiného autoritativního orgánu. Je však možné, aby byla splněna dobrovolně, přičemž se to nebere jako bezdůvodné obohacení (v tomto případě na straně věřitele).
Co je námitka promlčení dluhu? A její vzor?
- 610 (1) zákona č. 89/2012 Sb.
„K promlčení soud přihlédne, jen namítne-li dlužník, že je právo promlčeno. Vzdá-li se někdo předem práva uplatnit námitku promlčení, nepřihlíží se k tomu.“
Bez této námitky k žádnému promlčení nedojde, přestože promlčecí lhůta, pro kterou se mohl věřitel přihlásit o svou pohledávku, fakticky uplynula. Vzor návrhu na zastavení exekuce promlčením je třeba vyplnit a námitku promlčení včas podat.
V praxi to znamená, že pokud se věřitel začne domáhat dluhu až po uplynutí promlčecí lhůty, dlužník může vznést námitku promlčení pohledávky. Na základě této námitky rozhodne soud o schválení, nebo zamítnutí požadavku věřitele. Na nutnost podat námitku však dlužníka nikdo předem neupozorní. Pokud tak neučiní, bude muset dluh uhradit.
Existují výjimky promlčení dluhu?
- 613 zákona č. 89/2012 Sb.
„Právo na výživné se nepromlčuje…“
Občanský zákoník stanovuje, která práva se nepromlčují. Kromě práva na výživné se jedná o:
- právo vlastnické,
- právo domáhat se rozdělení společné věci,
- právo na zřízení nezbytné cesty,
- právo na vykoupení reálného břemene.
Kdy nastane promlčení dluhu? Za jak dlouho je promlčený dluh?
Pro stanovení promlčení dluhu je klíčový začátek promlčecí lhůty. Dle ustanovení § 619 občanského zákoníku začíná promlčecí lhůta plynout dnem, kdy je možné podat žalobu či jiný návrh k orgánu moci veřejné, tedy k soudu. V tento den oprávněná osoba získá informace, které jsou podstatné pro počátek promlčecí lhůty.
Ustanovení bere v potaz fakt, že věřitel nemůže jednat, dokud nemá informace o okolnostech případu. Stanovení počátku promlčecí lhůty se obecně řídí judikaturou Nejvyššího soudu, podle níž má věřitel možnost uplatit svou pohledávku u soudu tehdy, kdy nastává splatnost dluhu. V občanském zákoníku se dále rozvádí počátky běhu promlčecích lhůt vzhledem k některým konkrétním pohledávkám.
Jaká je promlčecí lhůta u pohledávek?
Promlčecí doba u dluhu činí obvykle 3 roky. Její odpočítávání začíná běžet v den, kdy se věřitel mohl poprvé obrátit na soud a uplatnit své právo na splacení dluhu. Právo uznává dva typy lhůt, objektivní a subjektivní. U promlčení dluhu se jedná o subjektivní lhůtu, protože její počátek je určen subjektivně. V tomto případě je za začátek považován moment, kdy právo může být poprvé uplatněno.
Co se děje při uznání promlčeného dluhu?
Promlčení se neuplatní v případě, že dluh do té doby začnete splácet, protože tím fakticky potvrdíte existenci dluhu a musíte ho uhradit. Stejně tak se nejedná o promlčení, pokud dlužník nevznese námitku promlčení.
Podobný důsledek (neplynutí promlčecí doby) má i písemné uznání dluhu. Promlčecí lhůta u uznaného dluhu činí 10 let.
Kdy hrozí uznání dluhu v promlčení? Když nereagujete!
Hlavně u starších pohledávek si vždy po doručení výzvy od věřitele či soudu k zaplacení dlužné částky nejdříve zjistěte, zda už nedošlo k promlčení dluhu (např. na sociálním pojištění, u finančního úřadu nebo u banky).
Některé firmy totiž skupují od věřitelů balíky pohledávek po splatnosti a uplatňují na ně nároky vůči dlužníkům. Tyto pohledávky jsou často již promlčené, navíc při jejich uplatnění u soudu, kdy soud vydá rozhodnutí o povinnosti zaplatit dluh, musí dlužník uhradit i náklady na soudní řízení. Typicky se jedná o pohledávky z různých typů pojištění u pojišťoven, pohledávek u bank, mobilních operátorů a dopravních podniků. Tyto inkasní či vymáhací společnosti využívají všeobecné neznalosti právní problematiky.
Lidé neví, že stačí formálně správně namítnout promlčení pohledávky. Mají na to ale pouze omezenou dobu, například u platebního rozkazu je to 15 dní od jeho doručení. Reagujte hned poté, co se dozvíte, že je proti Vám pohledávka uplatňována. Reakci neodkládejte.
Kdy není možné promlčení dluhu po 3 letech?
Právo na život, důstojnost, jméno, zdraví, vážnost, čest a osobní práva se nepromlčují. Promlčení se může týkat jen práva na odčinění újmy vzniklé na těchto právech. U majetkových práv je doba promlčení dluhu 10 let ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé. 10letá promlčecí lhůta trvá i u pohledávek, které byly orgánem veřejné moci (soudem) uznány a jsou vykonatelné.
Doba/lhůta promlčení pohledávky je tak 3 a 10 let. Je ale také možné, aby si strany domluvily i jinou lhůtu pro promlčení dluhu. Zákon pouze stanoví, že to může být min. 1 rok a max. 15 let. |
Co znamená nový počátek promlčecí lhůty?
Pokud dlužník uhradí část dluhu, bere se to jako potvrzení uznání dluhu ze strany dlužníka. V takovém případě začne běžet nová promlčecí lhůta, která má počátek v momentu uznání dluhu. Tentokrát neběží 3 roky, ale 10 let.
Jaké jsou důvody pro přerušení promlčecí lhůty?
V ustanovení § 645 až 651 občanského zákoníku najdeme případy, kdy promlčecí lhůta neběží:
- po dobu, kdy je věřiteli vyhrožováno a bráněno v uplatnění svého práva.
- po dobu, kdy trvá vyšší moc bránící věřiteli v uplatnění jeho práva (tou je myšleno např. živelná pohroma).
Tyto překážky fakticky prodlužují promlčecí lhůtu. Po jejich odpadnutí lhůta ve svém běhu dále pokračuje. Navíc když se překážka objeví už téměř na konci promlčecí lhůty, po jejím odpadnutí nemůže promlčecí lhůta skončit dříve než za 6 měsíců.
Promlčecí lhůta neběží mezi
- manžely,
- osobami žijícími ve společné domácnosti,
- zastoupeným a zákonným zástupcem,
- opatrovancem a opatrovníkem,
- poručencem a poručníkem.
Nečekejte a zbavte se s námi dluhů!
Než čekat na uplynutí promlčecí lhůty a obávat se návštěvy exekutorů, raději se zbavte dluhů jednou provždy. A to pomocí oddlužení. Budete splácet podle svých možností a zbytek dluhů vám bude odpuštěn. S čistým štítem tak budete moci začít znovu a lépe.
» Kalkulačka splátek v oddlužení
Vyplatí se spoléhat na promlčení?
Spoléhat se při dluzích na promlčení je ošemetná věc:
- V prvé řadě nesmí věřitel po promlčecí dobu dát pohledávku k soudu a následně navrhnout zahájení exekuce. To se v praxi stává málokdy.
- Druhou nejistou věcí je přerušení či prodloužení promlčecí doby. K nim může dojít kdykoli, a to i bez vědomí dlužníka. Dlužník tedy nemá kontrolu nad tím, že promlčecí lhůta skutečně úplně marně uplynula.
- Během promlčecí doby navíc k pohledávce přibývají úroky z prodlení. Dluh mohou navýšit i náklady soudního řízení a exekuce.
- Poslední důležitou okolností je pak samotné rozhodování soudu o námitce dlužníka k promlčení. I zde není jisté, jak soud posoudí rozhodné okolnosti a že nakonec námitce promlčení vyhoví.
Spoléhání se na promlčení dluhu se nemusí vyplatit.
Napište si o bezplatnou konzultaci