Insolvenční rejstřík
Co je insolvenční rejstřík? Veřejný elektronický informační systém, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti. Jsou v něm uvedeny všechny údaje o subjektech v České republice, u kterých probíhá insolvenční řízení. Najdeme zde seznam insolvenčních správců, seznam dlužníků i povinných dokumentů k insolvenčnímu řízení.
K čemu slouží insolvenční rejstřík? Kdo jej spravuje?
Veřejný insolvenční rejstřík slouží k tomu, aby v něm kdokoli mohl zjistit informace o probíhajících i ukončených insolvenčních řízeních. Přístup k informacím je klíčový pro věřitele dlužníků (a jejich pohledávky za nimi) a dlužníky, kteří jsou v úpadku a rozhodnou se svou insolvenci řešit. Údaje z insolvenčního rejstříku jsou dostupné online komukoli a výpis z insolvenčního rejstříku lze stahovat a aktualizovat dálkově.
Insolvenční rejstřík je hlavním zdrojem informací pro dlužníky, věřitele, insolvenční správce, zaměstnavatele dlužníků nebo jejich obchodní partnery. A velmi často je zdrojem jediným. Je vhodné mu věnovat pozornost a vědět, jak rejstřík funguje.
Insolvenční rejstřík spravuje a provozuje Ministerstvo spravedlnosti České republiky a je dostupný na isir.justice.cz.
Co insolvenční rejstřík obsahuje a jak funguje?
Insolvenční rejstřík online je veřejně přístupný elektronický informační systém, ve kterém se zveřejňují informace o dlužnících (osobách i firmách) v insolvenčních řízeních. Dále informace o úkonech v insolvenčních řízeních, jako jsou rozhodnutí soudu, podání věřitelů, podání dlužníků a insolvenčních správců v těchto řízeních. K nalezení je v rejstříku kompletní spisová agenda každého insolvenčního řízení. Insolvenční rejstřík se skládá z několika částí.
-
Vyhledávání v insolvenčním rejstříku podle jména osoby
Základem je webová stránka pro vyhledávání konkrétních osob v rejstříku nebo vyhledání konkrétních řízení. Vyhledávat lze podle různých parametrů: insolvenční rejstřík fyzické osoby podle jména a příjmení dlužníka, identifikačního čísla, rodného čísla, spisové značky insolvenčního řízení, podle názvu právnické osoby a dalších údajů.
K dispozici je i webová služba poskytující zdarma přístup ke všem datům z rejstříku (například ke stažení nebo k monitorování změn v insolvenčním rejstříku justice).
-
Kompletní seznam insolvenčních správců
Insolvenční rejstřík obsahuje kompletní seznam insolvenčních správců. V něm se dají vyhledávat insolvenční správci, adresy jejich sídla a ohlášených provozoven a oprávnění k činnosti.
-
Formuláře dokumentů
Na portále insolvenčního rejstříku je k dispozici také oddíl s formuláři dokumentů, které jsou povinné pro podání souvisejících s insolvenčními řízeními. Zde najdou dlužníci, věřitelé a insolvenční správci všechny dokumenty, které insolvenční zákon či prováděcí vyhlášky předepisují. A to včetně pokynů k vyplnění a v některých případech i včetně předvyplněných vzorů.
- Vzor návrhu na povolení oddlužení
- Vzor přihlášky pohledávky věřitele
- Vzor návrhu na mimořádné moratorium
- Vzor zprávy o plnění oddlužení pro insolvenčního správce
Jaké informace v insolvenčním rejstříku dlužník nebo věřitel najde?
V insolvenčním rejstříku najde dlužník a věřitel všechny podstatné informace a písemnosti týkající se insolvenčních řízení. Jsou uváděny chronologicky a s datem zveřejnění. Jedná se o rozhodnutí insolvenčního soudu o insolvenčních řízeních, veškerá podání, která se vkládají do soudních spisů probíhajících insolvenčních řízení, a další informace, které zákon ke zveřejnění v rejstříku určuje.
Příklady rozhodnutí insolvenčního soudu v insolvenčních řízeních o oddlužení
- Vyhláška o zahájení insolvenčního řízení
- Rozhodnutí soudu o zjištění úpadku
- Rozhodnutí o povolení oddlužení
- Rozhodnutí o schválení oddlužení
- Rozhodnutí o zrušení oddlužení
- Rozhodnutí o ukončení oddlužení
- Rozhodnutí o osvobození dlužníka po splnění oddlužení a další
Příklady podání, která se vkládají do soudních spisů probíhajících insolvenčních řízení
- Přihlášky pohledávek věřitelů
- Námitky věřitelů
- Zprávy insolvenčního správce o průběhu oddlužení a ostatních insolvenčních řízení
- Výzvy soudu na dlužníky, věřitele a správce
- Insolvenční návrhy a přílohy k nim a další
Pozor na fikci doručení zveřejněním v rejstříku
Velký pozor si musí každý dát na to, že u mnoha rozhodnutí soudu a některých podání a informací zveřejňovaných v rejstříku platí tzv. fikce doručení zveřejněním v rejstříku. Jde o zákonem založenou fikci, že dané rozhodnutí soudu nebo jiné podání je doručeno adresátu rozhodnutí či podání již dnem jeho zveřejnění v rejstříku. To v praxi znamená, že zejména věřitelé musejí informacím zveřejňovaným v insolvenčním rejstříku věnovat pozornost, neboť není povinností soudu je o insolvencích jejich dlužníků a změnách v nich zvlášť informovat.
Sledování insolvenčního rejstříku a změn v něm je ponecháno na každém zvlášť. Doporučujeme proto bedlivě sledovat insolvenční rejstřík a zvláště malým věřitelům prověřovat pravidelně své dlužníky, zda nejsou vedeni v rejstříku. A pokud ano, tak pravidelně prověřovat změny v insolvenčních řízeních jejich dlužníků.
Jaká je struktura záznamu v insolvenčním rejstříku?
V insolvenčním rejstříku jsou všechna řízení vedena pod hlavičkou dlužníka. Fyzické osoby nebo právnické osoby. Pod dlužníkem jsou k nalezení všechna insolvenční řízení, která jsou o něm v rejstříku vedena. Jak aktuální, tak i minulá.
V přehledu o insolvenčním řízení lze vidět identifikaci dlužníka, údaje o přiděleném insolvenčním správci (byl-li už přidělen), datum zahájení řízení a datum poslední změny v něm a přehled o informacích a podáních zveřejněných v rejstříku u daného řízení (rozděleno do 5 oddílů).
Oddíly označené písmeny A, B, C, D a P
A – Řízení do úpadku
V oddíle A se uvádí všechny informace a podání od zahájení řízení do vydání rozhodnutí soudu o zjištění úpadku dlužníka.
B – Řízení po úpadku
V oddíle B se uvádí všechny informace a podání od rozhodnutí soudu o zjištění úpadku dlužníka do ukončení insolvenčního řízení.
C – Incidenční spory
Oddíl C slouží ke zveřejnění informací a podání souvisejících s tzv. incidenčními spory (jde o spory v rámci probíhajícího řízení, například o pravost pohledávky věřitele nebo o určení majetku dlužníka).
D – Ostatní
Oddíl D je určen pro ostatní záznamy v rejstříku.
P – Přihlášky
Oddíl P je důležitý oddíl. Jsou v něm uvedeny všechny přihlášky pohledávek věřitelů za dlužníkem. V oddíle P se též zveřejňují události spojené s přihláškami pohledávek, například usnesení soudu o podřízeném nebo částečném uspokojení pohledávky nebo výzvy k doplnění, opravě či změně přihlášené pohledávky.
Záznam v jednotlivých oddílech vždy obsahuje okamžik zveřejnění v rejstříku, popis podání nebo informace a odkaz na dokument (někdy i odkaz na vedlejší dokument) s elektronickou kopií listiny obsahující dané podání nebo informaci. Dokumenty a vedlejší dokumenty jsou volně ke stažení.
Jak vyhledávat v rejstříku?
Pro úspěšné vyhledávání k v insolvenčním rejstříku je potřeba mít:
- identifikační údaje dlužníka (jméno, příjmení, popř. rodné číslo nebo název či identifikační číslo u podnikatelů a právnických osob), nebo
- spisovou značku probíhajícího insolvenčního řízení.
Není nutné vyplnit všechny kolonky. Nejčastěji se v insolvenčním rejstříku vyhledává podle jména. Po zadání údajů do vyhledávacího formuláře rejstřík vyhledá všechny záznamy ke hledanému dlužníku nebo řízení. Následně je možné zobrazit detail každého záznamu řízení.
V detailu k řízení pak lze zjistit všechny informace a podání v řízení zveřejněné. Pohodlnou prohlídkou jednotlivých oddílů lze zjistit stav řízení i provedené úkony v něm, zobrazením detailu dokumentu pak lze získat kopii konkrétního úkonu.
Nač se dlužníci nejčastěji ptají – lze odpovědi vyčíst z insolvenčního rejstříku?
Klienti nám často nevědí, že jejich insolvenční řízení najdou právě v insolvenčním rejstříku. Mezi nejčastější otázky, na které lze v rejstříku najít odpověď, patří následující:
Mám zahájeno insolvenční řízení?
Pokud je insolvenční řízení zahájeno, bude v rejstříku u daného dlužníka uveden záznam o konkrétním insolvenčním řízení a v jeho detailu pak v oddíle A bude zveřejněna Vyhláška o zahájení insolvenčního řízení. Na zveřejnění insolvenčního návrhu a rozhodnutí o něm má insolvenční soud lhůtu 3 pracovní dny od doručení návrhu.
Mám povoleno oddlužení?
Informaci o povolení oddlužení lze najít v detailu insolvenčního řízení, konkrétně v oddíle A na jeho konci, nebo v oddíle B na začátku. Nejčastěji se bude jednat o záznam nazvaný Usnesení o úpadku spojené s povolením oddlužení. Případně jen Usnesení o povolení oddlužení.
Je má insolvence schválena?
Schválení insolvence (oddlužení) dlužníka lze poznat z insolvenčního rejstříku tak, že v oddíle B detailu insolvenčního řízení je zveřejněn dokument s rozhodnutím soudu o schválení oddlužení. Nejčastěji půjde o dokument nazvaný Usnesení o schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty.
Kteří věřitelé se přihlásili se svými pohledávkami do insolvence?
Přehled všech věřiteli podaných přihlášek pohledávek lze najít v oddíle P detailu insolvenčního řízení. Zde je zveřejněna každá věřitelem podaná přihláška pohledávky. Při kontrole, zda věřitel svou pohledávku přihlásil, doporučujeme prověřit i oddíl C (incidenční spory), ve kterém se zveřejňují informace o sporech rozhodovaných soudem v rámci insolvenčního řízení. A mezi tyto spory patří i spory o pravost, výši a pořadí přihlášených pohledávek. Laicky – soud zde rozhoduje o tom, zda pohledávky věřitele existují či ne a v jaké výši.
Jak to vypadá s plněním mého oddlužení? Na kolik oddlužení plním?
V insolvenčním rejstříku jsou zveřejněny i všechny podání a informace, které je povinen podávat soudu insolvenční správce. Jedním z těchto povinných dokumentů je i Zpráva o plnění oddlužení (často i jako Sdělení správce o plnění oddlužení). Zprávu o plnění oddlužení (nebo Sdělení) správce podává soudu pravidelně, a to jedenkrát za 3 měsíce. Soud může určit i jinou frekvenci předkládání této písemné zprávy, nesmí ale převýšit 12 měsíců.
Ve Zprávě o plnění oddlužení správce mimo jiné uvádí i to, jak je dlužníkova insolvence plněna. To znamená, zda dlužník plní oddlužení v zákonem požadované minimální výši. Navíc zde správce soudu sděluje i to, zda dlužník plní nebo neplní ostatní povinnosti stanovené mu v oddlužení, a dále zde správce navrhuje, jak by mělo oddlužení dlužníka pokračovat. Jedná se tedy o důležitý dokument, jehož sledování se dlužníkovi jistě vyplatí.
Jak dlouho se záznamy v insolvenčním rejstříku evidují?
Zákon stanoví, že v insolvenčním rejstříku je provozovatel povinen evidovat všechny záznamy o probíhajících insolvenčních řízeních.
Navíc zákon stanoví, že provozovatel je povinen evidovat v rejstříku i záznamy o insolvenčních řízeních, která byla ukončena, a to po dobu 3 roky od jejich ukončení.
Znamená to, že v insolvenčním rejstříku musí být vždy uvedeny všechny záznamy o probíhajících insolvenčních řízeních a i záznamy o ukončených insolvenčních řízeních, od jejichž ukončení ještě neuplynuly 3 roky. Výmaz z registru dlužníků – insolvenčního rejstříku – provede soud automaticky po této době. Obejít tuto povinnost nijak nelze.
Pozor! Insolvenční řízení zahájená před datem 1. 10. 2024 (před novelou insolvenčního zákona) jsou v rejstříku viditelná ještě 5 let od ukončení řízení! |
5letá lhůta pro výmaz je zde z toho důvodu, že oddlužení zahájená před novelizací zákona se řídí podmínkami vyplývajícími z jeho tehdejšího znění. A zákon před novelou stanovil lhůtu pro výmaz 5 let. |
Vzory dokumentů na insolvenčním portále
Dlužník, věřitel a insolvenční správce mají v zákonem stanovených případech povinnost použít při svém jednání s insolvenčním soudem formuláře dokumentů vydané Ministerstvem spravedlnosti. Všechny tyto povinné formuláře dokumentů jsou zveřejněny na insolvenčním portále, kde je umístěn insolvenční rejstřík.
Vedle povinných formulářů dokumentů jsou často zveřejněny i pokyny k jejich vyplnění a někdy i vzory pro jejich správné vyplnění.
Ke stažení jsou formuláře těchto dokumentů:
- hlasovací lístek pro hlasování věřitele na schůzi věřitelů nebo mimo ni,
- návrh na povolení oddlužení (včetně pokynů k vyplnění),
- přihláška pohledávky věřitele (s pokyny),
- popření pohledávky přihlášené věřitelem (s pokyny a vzorem vyplnění),
- návrh na vstup do insolvenčního řízení místo věřitele (s pokyny a vzorem vyplnění),
- seznam přihlášených pohledávek,
- vyrozumění o uplatnění pohledávky za majetkovou podstatou (s pokyny a vzorem vyplnění),
- soupis majetkové podstaty,
- konečná zpráva,
- zpráva o plnění reorganizačního plánu,
- zpráva pro oddlužení a o přezkumu,
- zpráva o plnění oddlužení,
- zpráva o splnění oddlužení,
- návrh na mimořádné moratorium.
Ministerstvo spravedlnosti čas od času povinné formuláře dokumentů aktualizuje. Pro lepší orientaci je údaj o poslední aktualizaci zveřejněn i v přehledu povinných formulářů.