Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Časté dotazy

Insolvenční zákon: novela je podepsána prezidentem republiky.

Novela insolvenčního zákona 2024

Insolvence se zkrátí na 3 roky. Novela insolvenčního zákona byla zveřejněna ve sbírce zákonů a platit začne od 1. 10. 2024. Hlavní změnou je právě zkrácení délky trvání oddlužení pro všechny fyzické osoby. Zároveň ale dojde ke zpřísnění pravidel, a to jak pro vstup do insolvence, tak pro finální získání osvobození od nesplacených dluhů.

... čtěte více
Seznam dokumentů pro oddlužení obdržíte i na bezplatné konzultaci

Co je potřeba k insolvenci: Jaké dokumenty?

K návrhu na povolení oddlužení musí osoba, která jej sepisuje a podává, připojit podklady, které určuje insolvenční zákon, ale též podklady, které dokládají faktické nebo dlužníkem tvrzené okolnosti. Jedná se o dvě skupiny podkladů, ze kterých v praxi vznikl přehled dokumentů pro sepis a podání návrhu na povolení oddlužení.

... čtěte více
Které jsou zabavitelné příjmy v insolvenci?

Nepostižitelné příjmy a mimořádný příjem v insolvenci

Dlužník je při žádosti o insolvenci povinen doložit příjmy za posledních 12 měsíců. Děje se tak pomocí výplatních pásek, mzdového výměru nebo čestným prohlášením. Minulé příjmy slouží insolvenčnímu soudu k odhadu, zda bude dlužník v oddlužení schopen plnit podmínku minimální úhrady věřitelům. Splátka v oddlužení je pak odváděna z aktuálních příjmů dlužníka a odpovídá srážkám z postižitelných příjmů dlužníka.

... čtěte více
opakovaná insolvence po 5 letech od osvobození od dluhů není možná pro tutéž osobu

Opakovaná insolvence: možnosti a omezení

Zajímá vás, zda je možné projít oddlužením více než jednou? Nejste sami. Proto odpovídáme v našem článku na četné otázky lidí, kteří se nás ptají: Je možná opakovaná insolvence? Získejte i vy přehled o podmínkách i omezeních opakovaného oddlužení, abyste mohli s jistotou plánovat svou budoucnost bez dluhů. Rada odborníků může zamezit budoucím potížím!

... čtěte více
Snoubenec má dluhy. Přejdou v manželství i na snoubenku?

Snoubenec má dluhy. Musím je po svatbě platit taky?

Dluhy, které vznikly před manželstvím, lze exekučně vymáhat z majetku ve společném jmění manželů (SJM), a to pouze do poloviny jeho hodnoty. Druhá polovina náleží nedlužnému manželovi. Jiná situace je v případě svatby s dlužníkem, který je v insolvenci. Zde žádné riziko postihu majetku druhého ze snoubenců nehrozí.

... čtěte více
Insolvence: splátkový kalendář ovlivňuje více faktorů

Splátkový kalendář: Jak zjistím srážku z příjmu v oddlužení?

V oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty nedochází ke splácení jednotlivých pohledávek věřitelů samostatně. Platí se jedna jediná splátka (srážka z příjmů pro oddlužení) pro úhradu všech dluhů. Jak se srážka v oddlužení vypočítá? Z příjmů dlužníka, které lze srážkou postihnout. Výši srážky ovlivní počet vyživovaných osob (manžel, děti, další vyživované osoby).

... čtěte více
osvobození od zbylých dluhů – kdy budu normálně žít?

Jak a kdy dosáhnu osvobození od placení zbylých dluhů po oddlužení?

Po úspěšném splnění oddlužení vydá insolvenční soud osvobození dlužníka od placení zbytku pohledávek. Někdy je o přiznání osvobození nutno požádat. Zda je nutné o osvobození žádat, záleží na tom, kdy byla dlužníkovi insolvence schválena. Praxe je nyní taková, že ve většině případů dlužník o osvobození od dluhů žádat nemusí. Soud jej vydá sám.

... čtěte více
Insolvence neboli oddlužení lze řešit splátkovým kalendářem

Jaké formy oddlužení existují?

Věřitelé, respektive soud při jejich nečinnosti, rozhodují v insolvenci o způsobu oddlužení mezi dvěma formami: zpeněžením majetkové podstaty a plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Vedle oddlužení lze řešit úpadek i konkursem nebo reorganizací.

... čtěte více