Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Exekuce na rodičovský příspěvek. Může exekutor vzít rodičák?

Jak je to s rodičovským příspěvkem, podléhá exekuci? Pokud byste si mysleli, že když nepracujete, nemá vám exekutor co vzít, jste na omylu. Pokud se dostanete do dluhové situace a je na vás uvalena exekuce, musíte počítat s tím, že si exekutor vezme vše, na co má právo.

Může exekutor sáhnout na rodičovský příspěvek?

Exekuce a rodičovský příspěvek se bohužel nevylučují. Rodičovský příspěvek je jako sociální dávka řazen do skupiny dávek, které podléhají exekuci. Stejně jako mateřská nebo přídavky na děti. U tzv. exekuce na rodičák se ale nejedná o vysoké částky.

Exekuce a rodičovský příspěvek se nevylučuje.Exekuce a rodičovský příspěvek, kolik mi může exekutor vzít?

Je třeba počítat s tím, že příjmy z rodičovského příspěvku srážkám podléhají, pouze pokud jsou vyšší než tzv. nezabavitelná částka (vypočtená dle individuální rodinné situace dlužníka).

Co když beru rodičovský příspěvek 13 000 Kč měsíčně?

Od 1. 1. 2024 je stanoveno nezabavitelné minimum 12 705 Kč. V případě, že má dlužník manžela či manželku a děti, za každou takovou osobu se to zvyšuje o 3 176 Kč. Takže pokud se například jedná o samoživitelku s jedním dítětem, nezabavitelné minimum činí 15 881 Kč. Z rodičovského příspěvku ve výši 13 000 Kč měsíčně tak není možné strhávat exekuční srážky.

Chci konzultaci zdarma

Rodičovský příspěvek a exekuce, jak se počítá?

Uveďme si to na příkladu, kdy rodičovský příspěvek přesahuje nezabavitelné minimum. Žena samoživitelka má jedno dítě a pobírá rodičovský příspěvek ve výši 17 000 Kč. Exekutor po ní vymáhá nepřednostní pohledávku.

 • Nezabavitelná částka je 12 705 Kč za ženu a 3 176 Kč za dítě, celkem 15 881 Kč.
 • Po odečtení z rodičovského příspěvku zůstává 1 119 Kč.
 • Tuto částku exekutor rozdělí na třetiny = 3 x 373 Kč.
 • Jednu třetinu (373 Kč) si vezme exekutor, dvě třetiny zůstávají ženě.
 • Rodičovský příspěvek po exekuci činí 16 627.

Exekuce a další sociální dávky

Exekuce může srážkami postihnout i některé sociální dávky, a to především ty opakované (s výjimkou příspěvku na bydlení). Jsou to například rodičovský příspěvek či dávky pěstounské péče. Exekuce ale v žádném případě nesmí být nařízena například na dávky pomoci v hmotné nouzi, porodné, pohřebné či třeba příspěvek na péči – tyto příjmy jsou nezabavitelné.

Je vhodné zvážit oddlužení

Řešením exekucí může být oddlužení (insolvence). Lze o něj požádat i na mateřské nebo rodičovské dovolené, není nutné mít zaměstnání. Důležité je zajistit si pravidelný měsíční příjem pro alespoň minimální plnění insolvenčních splátek. Výsledkem oddlužení je pak soudní osvobození dlužníka od jeho dluhů.

Insolvence na mateřské

  Potřebujete pomoci?

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.