Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Jak funguje oddlužení

Seznam dokumentů pro oddlužení obdržíte i na bezplatné konzultaci

Co je potřeba k insolvenci: Jaké dokumenty?

K návrhu na povolení oddlužení musí osoba, která jej sepisuje a podává, připojit podklady, které určuje insolvenční zákon, ale též podklady, které dokládají faktické nebo dlužníkem tvrzené okolnosti. Jedná se o dvě skupiny podkladů, ze kterých v praxi vznikl přehled dokumentů pro sepis a podání návrhu na povolení oddlužení.

... čtěte více
Které jsou zabavitelné příjmy v insolvenci?

Nepostižitelné příjmy a mimořádný příjem v insolvenci

Dlužník je při žádosti o insolvenci povinen doložit příjmy za posledních 12 měsíců. Děje se tak pomocí výplatních pásek, mzdového výměru nebo čestným prohlášením. Minulé příjmy slouží insolvenčnímu soudu k odhadu, zda bude dlužník v oddlužení schopen plnit podmínku minimální úhrady věřitelům. Splátka v oddlužení je pak odváděna z aktuálních příjmů dlužníka a odpovídá srážkám z postižitelných příjmů dlužníka.

... čtěte více
opakovaná insolvence po 5 letech od osvobození od dluhů není možná pro tutéž osobu

Opakovaná insolvence: možnosti a omezení

Zajímá vás, zda je možné projít oddlužením více než jednou? Nejste sami. Proto odpovídáme v našem článku na četné otázky lidí, kteří se nás ptají: Je možná opakovaná insolvence? Získejte i vy přehled o podmínkách i omezeních opakovaného oddlužení, abyste mohli s jistotou plánovat svou budoucnost bez dluhů. Rada odborníků může zamezit budoucím potížím!

... čtěte více
Snoubenec má dluhy. Přejdou v manželství i na snoubenku?

Snoubenec má dluhy. Musím je po svatbě platit taky?

Dluhy, které vznikly před manželstvím, lze exekučně vymáhat z majetku ve společném jmění manželů (SJM), a to pouze do poloviny jeho hodnoty. Druhá polovina náleží nedlužnému manželovi. Jiná situace je v případě svatby s dlužníkem, který je v insolvenci. Zde žádné riziko postihu majetku druhého ze snoubenců nehrozí.

... čtěte více
Insolvence: splátkový kalendář ovlivňuje více faktorů

Splátkový kalendář: Jak zjistím srážku z příjmu v oddlužení?

V oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty nedochází ke splácení jednotlivých pohledávek věřitelů samostatně. Platí se jedna jediná splátka (srážka z příjmů pro oddlužení) pro úhradu všech dluhů. Jak se srážka v oddlužení vypočítá? Z příjmů dlužníka, které lze srážkou postihnout. Výši srážky ovlivní počet vyživovaných osob (manžel, děti, další vyživované osoby).

... čtěte více
osvobození od zbylých dluhů – kdy budu normálně žít?

Jak a kdy dosáhnu osvobození od placení zbylých dluhů po oddlužení?

Po úspěšném splnění oddlužení vydá insolvenční soud osvobození dlužníka od placení zbytku pohledávek. Někdy je o přiznání osvobození nutno požádat. Zda je nutné o osvobození žádat, záleží na tom, kdy byla dlužníkovi insolvence schválena. Praxe je nyní taková, že ve většině případů dlužník o osvobození od dluhů žádat nemusí. Soud jej vydá sám.

... čtěte více
Insolvence neboli oddlužení lze řešit splátkovým kalendářem

Jaké formy oddlužení existují?

Věřitelé, respektive soud při jejich nečinnosti, rozhodují v insolvenci o způsobu oddlužení mezi dvěma formami: zpeněžením majetkové podstaty a plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Vedle oddlužení lze řešit úpadek i konkursem nebo reorganizací.

... čtěte více
Kdo může do insolvence? Co udělat pro oddlužení? Známe odpovědi.

Kdo může vyhlásit osobní bankrot a co musí udělat?

Dostali jste se do finančních potíží a nevíte, jak z nich ven? Jste zavalení dluhy a každý den se potýkáte s narůstajícím stresem? Řešením může být oddlužení, známé také jako osobní bankrot nebo insolvence. Tento proces vám umožní zbavit se dluhů a začít znovu. Ale kdo může požádat o insolvenci a jaké jsou podmínky a pr(á)vní kroky? Pojďme si to přiblížit.

... čtěte více
otázky a odpovědi ohledně oddlužení

Jaké jsou podmínky pro povolení oddlužení?

Podle insolvenčního zákona je oddlužení určeno pro právnické osoby nepodnikatele a všechny fyzické osoby. Nejčastěji se v oddlužení nachází zaměstnanci, starobní a invalidní důchodci a také podnikatelé. Jak vyhlásit osobní bankrot a které podmínky podmínky musí dlužníci splnit? Jaké jsou poté povinnosti dlužníka v insolvenci?

... čtěte více
Výživné v insolvenci (oddlužení) se hradí přednostně a v plné výši.

Výživné a vyživované osoby v insolvenci

Platí se vyživované osoby v insolvenci? Výživné je zákonnou povinností rodiče nezletilého dítěte. Nelze ji přenést na jinou osobu ani se jí jinak než za zákonem určených podmínek zbavit. Výživné stejně jako pohledávka ze zákona musí být placeno i v průběhu oddlužení, a to přednostně.

... čtěte více
Srážka ze mzdy: exekuce a insolvence

Jak provádět srážky ze mzdy: exekuce po zahájení insolvence

Insolvence, oddlužení neboli osobní bankrot je nástroj, jak vyřešit úpadek dlužníka a osvobodit ho od dluhů. Často jsou ale na příjem dlužníka už před oddlužením nařízeny v rámci exekuce srážky ze mzdy. Po zahájení insolvenčního řízení je na zaměstnavateli dlužníka, aby postupoval při provádění srážek z příjmů dlužníka správně.

... čtěte více