Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Vyživované osoby a výživné v oddlužení

Jak se platí výživné v oddlužení? Výživné je zákonnou povinností rodiče nezletilého dítěte. Nelze ji přenést na jinou osobu ani se jí jinak než za zákonem určených podmínek zbavit. Výživné stejně jako pohledávka ze zákona musí být placeno i v průběhu oddlužení, a to přednostně.

Pohledávka na výživném má v rámci oddlužení zvláštní postavení. Jako tzv. pohledávka postavená na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou je v insolvenci hrazena přednostně před pohledávkami zajištěných i nezajištěných věřitelů. V plné výši a ihned po okamžiku, kdy je v insolvenci uplatněna. Proto v praxi dochází v insolvenci k jejímu plnému a rychlému uspokojení přednostně před pohledávkami ostatních věřitelů.

Alimenty v insolvenci jsou přednostní pohledávkou a platí se v plné výši, pokud má dlužník dostatečný příjem.

Typy vyživovací povinnosti dle občanského zákoníku

Obecně platí zásada, že rodiče a děti mají vzájemnou vyživovací povinnost. Vyživovací povinnost tak nemají pouze rodiče k dětem, o níž se obecně ví, ale také děti ke svým rodičům. Předpokladem pro vznik vyživovací povinnosti je situace, kdy se druhá osoba (dítě, rodič) není schopna sama živit. Dle nového občanského zákoníku a zákonu o registrovaném partnerství se rozlišují dvě vyživovací povinnosti.

1) Vyživovací povinnost vůči manželovi nebo registrovanému partnerovi

Vyživovací povinnost na manžela, vyživovací povinnost na manželku či vyživovací povinnost k registrovanému partnerovi předchází vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem i dítěte vůči rodičům. Jedná se o vzájemnou vyživovací povinnost v rozsahu, který oběma zajišťuje zásadně stejnou majetkovou a sociální úroveň.

2) Vyživovací povinnost vůči potomku

Jednou z nejdůležitějších vyživovacích povinností je vyživovací povinnost rodičů k dětem. Věk dítěte přitom není nijak určující.

Vyživovací povinnost vzniká v okamžiku narození dítěte, konec vyživovací povinnosti nastane v době, kdy jsou děti schopny samy se živit (zpravidla se shoduje s okamžikem nástupu do zaměstnání, kdy si je dítě schopno obstarat výživu samo).

Nemohou-li rodiče plnit vyživovací povinnost na své dítě, tzn. nemá-li dítě rodiče, přechází povinnost na jejich předchůdce, tedy na babičku a dědu.

3) Vyživovací povinnost vůči předkům

Vyživovací povinnost vůči rodičům nebo vyživovací povinnost vůči prarodičům má dítě za předpokladu, že je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče či prarodiče potřebují. Tedy pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený manžel.

4) Vyživovací povinnost vůči osvojeným osobám

Jedná se o vyživovací povinnost na cizí dítě, které přijme dospělý za vlastní (v minulosti známé jako adopce, nyní jde o institut osvojení). Osvojenec se tak dostává do rodinně právního vztahu s osvojitelem a jeho příbuznými a získává tak stejné postavení jako vlastní dítě.

Chci pomoct s výživným v insolvenci

Soudem stanovené výživné v oddlužení

Zvláštní pozici mají v insolvenci mezi vyživovanými osobami osoby, jejichž výživné je stanoveno rozhodnutím soudu. Je-li výživné stanoveno soudem, musí být při výpočtu srážek pro potřeby oddlužení zahrnuto do výpočtu srážek pro oddlužení tak, že nahradí částku výživného vypočítávanou „ze zákona“. Soudní výživné přímo ovlivňuje, kolik bude z příjmů dlužníkovi sraženo pro oddlužení a kolik mu z něj zůstane.

Nejčastější typy soudem stanoveného výživného jsou:

  • výživné na dítě
  • výživné na manželku po rozvodu
  • výživné na manžela po rozvodu

Výživné na nezletilé a zletilé děti

V případě nezletilých dětí rozhodne soud o svěření dítěte do péče některého z rodičů a zároveň stanoví výši výživného, aniž by musel jeden z rodičů podat návrh. Oproti tomu výživné zletilých potomků upravuje soud jen na návrh zletilého dítěte nebo jím zvoleného zplnomocněného zástupce.

Při střídavé péči určuje vyživovací povinnost přímo soud, a to s ohledem na potřeby dítěte (oblečení, dojíždění, škola, strava, mimoškolní aktivity). Zde je třeba při výpočtu srážek pro oddlužení vycházet i z toho, jak o výživném rozhodl soud a zda placení pravidelného měsíčního výživného některému z rodičů stanovil.

Dlužné výživné vzniká jak dluh na výživné kvůli neplnění vyživovací povinnosti

Dlužné výživné

Dlužné výživné vzniká jako dluh na výživném z důvodu neplnění vyživovací povinnosti osobou, které byla tato povinnost stanovena. Tzv. dluh na výživném se v rámci insolvenčního řízení hradí přednostně. Úhrady dlužného výživného má druhý rodič možnost domáhat se i trestním řízení, kdy při neplacení výživného déle než 4 měsíce je klasifikováno jako trestný čin a neplatiči hrozí trestní stíhání.

V okamžiku, kdy je dítě již schopno si výživu samo obstarat, zaniká povinnost platit výživné ze zákona. Nicméně v případě potřeby právní jistoty kterékoli ze stran je třeba u soudu podat žádost na zrušení vyživovací povinnosti na vyživovanou osobu. Stejně tak je možné požádat o snížení vyživovací povinnosti v případě, kdy náklady na péči o dítě se z nějakého důvodu snížily nebo povinný rodič není schopen soudem stanovené výživné hradit.

Vyživovací povinnost dlužníka v oddlužení

Pokud má dlužník vyživovací povinnost vůči vyživované osobě, je třeba zjistit její charakter – zda jde o zákonnou vyživovací povinnost nebo o vyživovací povinnost stanovenou soudem. Pak je třeba ji zahrnout do výpočtu splátek věřitelům.

Při výpočtu (kalkulaci), zda dlužník splňuje hlavní podmínku oddlužení (zda lze důvodně předpokládat, že v oddlužení uhradí pohledávky dle § 395 odstavec 1 písmeno b) insolvenčního zákona), je nutné počítat s tím, že kromě nákladů a odměny insolvenčního správce je nutné v plné výši hradit i výživné.

V oddlužení se hradí výživné přednostně a v plné výši

Existuje-li dlužné výživné, tj. má-li dlužník dluh na výživném, je tento hrazen v oddlužení přednostně a v plné výši. Pokud však příjmy dlužníka v oddlužení nepostačují ani na úhradu odměny insolvenčního správce, výživné se nemůže hradit a dlužné výživné narůstá. Úhrada nákladů na insolvenční řízení zde má přednost.

» Více o uspokojování pohledávek věřitelů v insolvenci

Dlužník je povinen zajistit i při oddlužení, aby bylo výživné hrazeno. Při oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty toto zajistí přímo mzdová účetní. Při oddlužení zpeněžením majetkové podstaty je pak dlužník povinen dbát na to, aby insolvenční správce vyživovací povinnost plnil za dlužníka.

Potřebujete vědět více o insolvenci? Rádi vám s oddlužením pomůžeme. Stačí se obrátit na naše zkušené kolegy.

 

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.