Jak najít osobu v insolvenci?
Jak zjistit, kdo je v insolvenci? Jaké mám možnosti, pokud zjistím, že můj dlužník je v insolvenci? Lze prominout lhůtu k přihlášení mé pohledávky do insolvence? A jak zjistit konec insolvence? Stačí nahlédnout do insolvenčního rejstříku, který slouží právě ke sledování insolvence.
Jak zjistím, že dlužník vstoupil do insolvence?
Insolvenční rejstřík je veřejně dostupný registr, který umožňuje sledování insolvence zdarma a bez jakékoliv registrace. Vedou se v něm údaje o všech osobách v úpadku (tzv. úpadcích) a insolvenčních řízeních vedených proti nim. Zjednodušeně poskytuje seznam lidí v insolvenci. Dostupné jsou i záznamy o všech ukončených insolvenčních řízeních po dobu 5 let od jejich ukončení.
» Podrobně o insolvenčním rejstříku
Insolvenční rejstřík lze sledovat na stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR na adrese https://isir.justice.cz. Data z insolvenčního rejstříku jsou k dispozici i v elektronické podobě ke stažení v automatickém módu. ▼
Jaké mám možnosti, když je můj dlužník v insolvenci?
Omezené.
- Základní možností je podat přihlášku pohledávky do insolvenčního rejstříku. Přihláška musí být podána na předepsaném formuláři, s podklady dokládajícími existenci pohledávky a její výši.
- Přihlášku je nutno podat v zákonem stanovené lhůtě. Lhůta k podání přihlášky činí 2 měsíce od vydání rozhodnutí soudu, kterým se zjišťuje úpadek dlužníka. Lhůta pro podání přihlášky je prekluzivní, tedy nelze prominout její promeškání ani ji prodloužit.
S ohledem na skutečnost, že zahájením insolvenčního řízení se omezují obvyklé možnosti věřitelů, jak vydobýt svou pohledávku (soudní řízení, rozhodčí řízení, exekuce), nezbývá věřiteli, který zjistí, že jeho dlužník je v insolvenčním řízení, nic jiného než se do něj přihlásit a domáhat se uspokojení své pohledávky způsoby upravenými v insolvenčním zákoně.
Posunou lhůtu k přihlášení pohledávky do insolvence?
Ne. A bez výjimky.
Současný insolvenční zákon (§ 173) stanoví, že k opožděně podaným přihláškám insolvenční soud nepřihlíží a tyto nejsou v insolvenčním řízení uspokojovány. Toto v praxi znamená, že věřitel, který zmešká podání své přihlášky, nebude mít možnost po dobu insolvenčního řízení svou pohledávku zákonným způsobem nijak vymoci.
Věřitelům se tedy doporučuje, aby si své dlužníky a jejich pohledávky v insolvenčním rejstříku pravidelně hlídali sami.
Pohledávku může věřitel přihlásit kdykoli po zahájení insolvenčního řízení vůči dlužníku. Konečná lhůta je stanovena na 2 měsíce od vydání rozhodnutí soudu o zjištění úpadku dlužníka. V rozhodnutí soudu o zjištění úpadku dlužníka soud věřitele vyzve k přihlášení pohledávek a současně je informuje o důsledcích promeškání přihlášení pohledávky.
Jak zjistit konec insolvence?
Insolvenční správce po celou dobu trvání oddlužení sleduje průběh plnění oddlužení dlužníkem, takže přesně ví, jak jsou všechny závazky řádně splaceny. Konec insolvence nejčastěji nastane buď v případě splacení 100 % v oddlužení přihlášených pohledávek, anebo po uplynutí zákonné lhůty 5 let (popřípadě 3 let). Správce je po poslední splátce povinen do měsíce vydat zprávu o splnění oddlužení a zaslat ji soudu. Tato zpráva je zveřejněna i v insolvenčním rejstříku. (Vypuštěno). Soud zprávu prověří a poté rozhodne o splnění oddlužení. Rozhodnutí se rovněž zveřejní v insolvenčním rejstříku. Sledování insolvence a dění v ní je na dlužníkovi, ten si musí konec svého řízení v rejstříku pohlídat sám.
Nechcete být na oddlužení sami? Využijte možnosti právního zastoupení v insolvenci, kdy budete mít za zády neustále advokáta. Nejen konec insolvence pohlídá za vás.
Záznam o insolvenčním řízení dlužníka je z insolvenčního rejstříku odstraněn automaticky, a to po uplynutí zákonem stanovené 5leté lhůty od konce insolvenčního řízení. O výmaz z insolvenčního rejstříku se nežádá a nelze ho provést dříve.
Jak zjistit, jestli je firma v insolvenci?
Vědět, jak zjistit insolvenci firmy, se velmi vyplatí například při uzavírání různých obchodů a smluv. Protistranu je vždy vhodné si ověřit.
V insolvenčním rejstříku stačí do kolonky Příjmení/název zadat název firmy, popřípadě IČO či jiné identifikační údaje. V rejstříku jsou shromážděny záznamy o všech fyzických i právnických osobách.