Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Jak provádět srážky ze mzdy: exekuce po zahájení insolvence

Insolvence, oddlužení neboli osobní bankrot je nástroj, jak vyřešit úpadek dlužníka a osvobodit ho od dluhů. Často jsou ale na příjem dlužníka už před oddlužením nařízeny v rámci exekuce srážky ze mzdy. Po zahájení insolvenčního řízení je na zaměstnavateli dlužníka, aby postupoval při provádění srážek z příjmů dlužníka správně.

To však není jednoduché. Zdrojem všech otázek a sporných bodů při provádění srážek v praxi je souběh exekučního řízeníinsolvenčního řízení. Vedle sebe totiž běží současně insolvenční řízení a řízení exekuční. Odpovědi pro řadu otázek jsme schopni získat, pokud víme, jak se daná řízení chovají a které z nich má přednost. Začněme tedy zahájením insolvenčního řízení.

Deponovaná exekuce se použije pro účely oddlužení.

Exekuci lze nařídit, ale ne vykonat

Soudní exekutor nemůže předvídat, zda insolvenční řízení bude zastaveno, či naopak. Do doby rozhodnutí o úpadku dlužníka proto platí, že exekuci lze nařídit, ale již ne vykonat! To znamená, že exekutor může i po zahájení insolvence majetek dlužníka vyhledat a zajistit, ale nemůže exekuci fakticky provést (majetek prodat, použít prostředky z obstaveného účtu a další).

Chci konzultaci zdarma

Zastaví se v insolvenci srážka exekuce?

Častým případem probíhající exekucece jsou dříve nařízené srážky ze mzdy. Jsou-li nařízeny exekučním příkazem srážky ze mzdy či jiných příjmů dlužníka, pak tento úkon v exekuci lze provést i po zahájení insolvenčního řízení.

Co exekutor může po zahájení insolvenčního řízení

Jak má účetní správně postupovat po zahájení insolvenčního řízení?

Častou otázkou úvodní fáze insolvenčního řízení je, jak má mzdová účetní jednat, je-li již exekuce srážkami ze mzdy z dřívější doby nařízena a prováděna. Zde je nutno si uvědomit, že zaměstnavatel (a tím pádem ani mzdová účetní) nejsou účastníkem insolvenčního řízení – toto se na ně nevztahuje. V rámci insolvenčního řízení jim ani zákon ani soud dosud nestanovil jakékoliv povinnosti.

Naopak v rámci exekučního řízení jsou jim uloženy povinnosti zcela jednoznačně a jasně. Zejména povinnost provádět srážky z příjmů dlužníka. Proto musí mzdová účetní plnit povinnosti stanovené rozhodnutím exekutora, a to dle jeho pokynů. Právě exekutor je osoba, která by měla bezodkladně vydat zaměstnavateli povinného pokyn, jak postupovat s dalšími srážkami. V souladu s insolvenčním zákonem.

» Výpočet splátky v insolvenci: kolik a z jakých příjmů se sráží?

Deponování srážky ze mzdy u zaměstnavatele

Správný postup v této fázi insolvenčního řízení je srážky z příjmů dlužníka nadále provádět a tzv. je deponovat (uložit). Účetní musí stále postupovat v souladu s nařízením srážek ze mzdy. Tyto srážky ale nejsou použity na úhradu exekuce, nýbrž jsou odložené v deponaci u zaměstnavatele. A záleží pak na dalším vývoji insolvenčního řízení, jak bude s deponovanou částkou naloženo.

Rozhodnutí o povolení oddlužení

Dalším milníkem, který ovlivňuje provádění srážek z příjmů dlužníka žádajícího o oddlužení, je rozhodnutí insolvenčního soudu, jímž se zjišťuje úpadek dlužníka. Po vydání rozhodnutí o úpadku, které je součástí povolení oddlužení, nelze exekuci provést vůbec. Z tohoto jednoznačně vyplývá, že od povolení insolvence soudem se ze zákona neprovádí žádné úkony v exekuci. Mzdová účetní nemusí čekat na pokyn exekutora a může srážky zastavit. Do hry totiž vstupuje nový hráč, a to je insolvenční správce.

Chci konzultaci zdarma

nepřednostní srážka činí 2 třetiny zbytku čisté mzdy po odečtení nezabavitelné částky

Měsíční odměna insolvenčnímu správci

S ohledem na skutečnost, že do tzv. majetkové podstaty dlužníka spadá veškerý majetek, který dlužník má v okamžiku zahájení insolvenčního řízení a který během něj získá, správce jednoznačně sdělí mzdové účetní, aby prováděla srážky ze mzdy a opět je deponovala pro případnou příští potřebu v rámci insolvenčního řízení.

Insolvenční správce je v průběhu insolvenčního řízení jmenován do své funkce soudem v rozhodnutí o zjištění úpadku dlužníka. Další součástí tohoto rozhodnutí je i uložení povinnosti dlužníku hradit zálohy na odměnu insolvenčního správce.

Schválení oddlužení

Posledním okolností, která ovlivňuje činnost mzdové účetní, je pak rozhodnutí soudu o tom, jak se úpadek dlužníka vyřeší. Zde stále platí, že exekuci nelze vykonat. V našem případě počítejme s tím, že oddlužení bude schváleno.

1) Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty

Bude-li oddlužení schváleno zpeněžením majetkové podstaty, nebude budoucí příjem dlužníka po schválení oddlužení podléhat srážkám za mzdy, ale pouze se zpeněží stávající majetek. Insolvenční správce tedy po zaměstnavateli nemůže požadovat, aby po dobu průběhu řízení prováděl srážky a poukazoval mu je. Příjmy dlužníka i jiný majetek nabytý po schválení oddlužení zpeněžením majetkové podstaty není součástí majetkové podstaty a dlužník je oprávněn s ním volně disponovat.

Zaměstnavateli tak odpadá povinnost provádět srážky ze mzdy. Srážky ze mzdy a jiných příjmů mohou být prováděny pouze pro další „nové“ exekuce vedené proti dlužníkovi pro pohledávky, které nejsou zahrnuty v insolvenčním řízení, jelikož vznikly až po jeho schválení.

Chci konzultaci zdarma

2) Oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty

Dojde-li ke schválení oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty (což je drtivá většina případů), soud zaváže přímo plátce příjmů dlužníka, aby tento prováděl po dobu oddlužení srážky ze mzdy či jiných příjmů a poukazoval je insolvenčnímu správci.

Zde je poprvé upravena povinnost pro zaměstnavatele dlužníka a jeho mzdovou účetní výslovně. Ta pak po dobu oddlužení provádí srážky z příjmů dlužníka a poukazuje je insolvenčnímu správci k potřebám oddlužení.

» Je výhodnější insolvence, nebo exekuce? Velké srovnání výhod a nevýhod z pohledu dlužníka

Jak se bránit v případě neoprávněného provádění srážek

Poslední otázkou našeho tématu je okolnost, jak se bránit situaci, kdy je v rámci exekuce požadováno provádění srážek, i když by tak tomu již být nemělo. Zde je třeba si uvědomit, že plátce příjmů dlužníka je povinen v rámci exekuce jednat dle pokynů exekutora a těmito je vázán. A při nečinnosti exekutora tak může dojít k tomu, že by měly být nadále prováděny srážky i přes to, že z insolvenčního zákona vyplývá opak.

Naštěstí insolvenční zákon dává pravomoc insolvenčnímu soudu přezkoumávat úkony činěné v exekuci po zahájení insolvenčního řízení a v případě jejich rozporu se zákonem je prohlásit za neúčinné. Podnět k takovému přezkumu pak může dát nejen dlužník, ale i jakákoliv jiná osoba. Tímto způsobem lze účinně a rychle zabránit neoprávněným srážkám z příjmů dlužníka.

» Více o obraně proti exekuci

Odpovědi na otázky zhlédněte i ve videu!

 

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.