Mobiliární exekuce 2024
Až 80 % exekucí není možné vymáhat kvůli tomu, že lidé nemají dostatečný příjem ani peníze na účtu. Proto exekutoři přistupují k mobiliární exekuci, kterou se snaží získat peníze na uhrazení vymáhaného dluhu. Při mobiliární exekuci může exekutor zabavit majetek v místě pobytu dlužníka a následky exekuce takto dopadnou i na dlužníkovy blízké.
Mobiliární exekuce – co to je?
Mobiliární exekuce znamená zabavení movitých věcí a jejich odvezení ke zpeněžení. Mobiliární exekuce provádějí vykonavatelé exekutora. Jedná se o jeden ze způsobů exekuce, který slouží k získání dlužné částky. Dalšími častými způsoby exekuce jsou srážky ze mzdy a obstavení účtu. Exekutoři mají povinnost využívat všech svých zákonných možností, aby zajistili vymožení pohledávky věřitelů.
Jaký je průběh mobiliární exekuce?
Vykonavatelé nejdříve v místě pořídí soupis všech věcí, zaevidují je a označí nálepkou „Exekučně zabaveno“. Poté jsou věci zabaveny, odvezeny a určeny k prodeji ve veřejné dražbě. Získané peníze z dražeb slouží k umoření dluhu.
Vezmou mi vše? Co zákon z mobiliární exekuce vyjímá?
- Finanční hotovost ve výši dvojnásobku životního minima
- Nezbytné vybavení domácnosti (lednice, sporák, pračka, …)
- Snubní prsteny
- Zdravotnické potřeby a léky
- Věci osobní potřeby (fotografie, korespondence, studijní literatura, …)
- Předměty klíčové pro zaměstnání (notebook, automobil, …)
- Dětské hračky
Ostatní věci (např. i telefon) mohou být do mobiliární exekuce zahrnuty.
Může být zabavena i věc jiné osoby?
Ano, může. Exekutor je oprávněn zabavit v mobiliární exekuci vše, co se v místě pobytu dlužníka nachází. Je pak pouze na skutečném vlastníkovi zabavené věci, aby prokázal své vlastnické právo k postižené věci a dosáhl tím vyloučení věci z mobiliární exekuce.
Co dělat při návštěvě exekutora?
Při návštěvě exekutora je zásadní:
- Zkontrolovat doklady exekutora a raději zavolat policii, aby vše proběhlo v pořádku.
- Doložit a potvrdit vlastnictví vašich věcí, pokud exekutor nepřišel kvůli vám, ale za jiným dlužníkem. Originály dokladů od movitých věcí nedávejte raději z rukou, postačí kopie či fotografie.
TIP: Jak postupovat při návštěvě exekutora a na co si dát pozor?
Mobiliární exekuce – mýty a zkušenosti
Časté otázky a mýty ohledně mobiliární exekuce | Jak je to ve skutečnosti? |
Exekutor se při zabavování majetku opírá o zákon, který stanoví, že veškerý majetek na adrese pobytu dlužníka je jeho. | Ne vše. Zákon stanovuje výjimky pro věci dlužníka.
Pro ochranu věcí blízkých osob slouží doklad o koupi. Čestné prohlášení dané osoby nestačí. |
Exekutor je povinen vzít doklad o koupi na vědomí přímo na místě (a věc nezabavit). | Nemusí vždy, třeba při jeho „návštěvě“, když zrovna nejste doma. |
Zatímco policie potřebuje ke vstupu do vašeho bytu váš souhlas nebo soudní příkaz, exekutor má právo k vám vstoupit i bez vašeho souhlasu. | Je to tak. Nepotřebuje k tomu přítomnost policie. |
Vpustit exekutora či jeho vykonavatele dovnitř je moje povinnost. | Není. Exekutor má ale právo sjednat si přístup do vašeho bytu sám. |
Mobiliární exekuce u důchodců
Už od ledna 2022 platí zákaz mobiliárních exekucí pro zvlášť zranitelné osoby – pro starobní důchodce (kteří mají v daném měsíci důchod pod úrovní hrubé minimální mzdy), invalidní důchodce 2. a 3. stupně a děti.
Prozatímní řešení, jak zabránit exekuci na věci doma
Zabránit odebrání a prodeji majetku lze v praxi i na místě po domluvě s exekutorem tak, že kromě zákonných srážek budete dobrovolně platit částku navíc. Obvykle se jedná o měsíční splátku od 1 500 Kč výše, konkrétně vždy dle písemně uzavřené dohody s exekutorem.
Jak zastavit mobiliární exekuci?
Pokud víte, že vám pro nesplacené dluhy hrozí exekuce, doporučuje se mobiliární exekuci předejít nejlépe oddlužením, nebo aspoň tím, že se pokusíte dražší věci rozprodat. U větších dluhů, kdy vám hrozí zabavení nemovitosti, ji zkuste raději prodat sami. Získáte tak pravděpodobně mnohem více peněz, než když se váš zabavený majetek rozprodává v dražbě.
Nechcete prodat střechu nad hlavou? Vyřešte exekuce jednou provždy!
Jestli máte více exekucí a nevíte kudy kam, vstupte do oddlužení. Jeho velkou výhodou je, že jste po celou dobu oddlužení chráněni před exekutory a vaše dluhy dále nenarůstají. Máte jednu splátku, a tím se sníží vaše měsíční výdaje na vaše dluhy.
» Co exekutor může po zahájení insolvenčního řízení ještě činit a co už nikoliv?
Průběh insolvence (oddlužení) má několik fází. Od zahájení a posouzení žádosti přes povolení oddlužení a schůzku s insolvenčním správcem až po schválení insolvence. Výsledkem oddlužení je prominutí úhrady všech v oddlužení nesplacených a nepřihlášených závazků a možnost začít zase znovu v klidu žít bez dluhů. V oddlužení může být dlužníkovi odpuštěno i velmi vysoké procento dluhů.
Je výhodnější exekuce, nebo oddlužení?
Občas se setkáváme s komentáři dlužníků, že je pro ně výhodnější být v exekuci než požádat o oddlužení. Prý jim zůstává více peněz. Jak to opravdu je? Chcete se dozvědět podrobnosti? Přečtěte si velké srovnání výhod a nevýhod exekuce a oddlužení z pohledu dlužníka. Pokud se rozhodnete vaše dluhy a exekuce řešit, rádi vám s oddlužení pomůžeme. Naše insolvenční poradce najdete po celé České republice. Rádi se s vám setkáme osobně, nebo i vše vyřešíme online.