Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Exekutor obstavil účet. Jak se dostat k nezabavitelné částce?

Exekutor využívá všech svých zákonných možností, aby uspokojil jím vymáhanou pohledávku. Důsledkem toho někdy dlužníkovi nezůstane ani nezabavitelné minimum a ocitne se úplně bez prostředků. Takové situaci může předejít zřízením chráněného účtu, na který exekutor nemůže.

Nezabavitelné minimum v exekuci

Častým jevem u dlužníků v exekuci je situace, kdy jim nezbývá tzv. nezabavitelná částka. Toto je zákonem určená část pravidelných měsíčních příjmů dlužníka, která nepodléhá exekuci. Když o tuto nezabavitelnou částku dlužník přijde, je v situaci, kdy mu nezůstanou žádné prostředky z jeho pravidelných příjmů.

Příčinou této situace bývá zejména souběh exekucí.

Životní minimum při insolvenci je stejné jako při exekuci.

Co je souběh exekucí?

Souběh exekucí je situace, kdy je exekuce vůči povinnému dlužníkovi vedena hned několika různými způsoby. Výčet možných způsobů exekuce stanoví zákon (občanský soudní řád a exekuční řád). V zásadě platí, že exekuci může exekutor vést vůči povinnému dlužníkovi jakýmkoli možným způsobem. Tedy i několika způsoby současně. A tím dochází k souběhu několika způsobů exekuce vedené vůči dlužníkovi.

Příkladem souběhu exekucí je zablokovaný účet, srážky ze mzdy u zaměstnavatele a zároveň zabavení majetku.

Srážky ze mzdy a obstavený účet – 2 různé způsoby exekuce

Jedná se o dva různé způsoby provádění exekuce vůči dlužníkovi, které se však v mnoha případech provádějí souběžně. Souběh exekuce formou srážek ze mzdy (a jiných příjmů) a exekuce formou obstavení bankovního účtu je kombinace, která může postihnout povinného dlužníka i nad rámec stanovený zákonem.

Jaký může mít souběh exekucí následek?

Právní úprava srážek ze mzdy a jiných příjmů garantuje, aby dlužníkovi zbyla z jeho příjmů minimálně nezabavitelná částka. Pokud je tato částka zaslána na exekutorem obstavený bankovní účet, může dojít k tomu, že se na účtu zablokuje i tato nezabavitelná částka. Účet je totiž obstaven celý (včetně všech finančních prostředků, které na něj dorazí).

Tímto dojde k dvojímu postižení příjmů dlužníka v exekuci – 1. srážka, 2. blokace.

Chci konzultaci zdarma

Jak si zajistit nezabavitelné minimum?

Naštěstí současná právní úprava umožňuje dlužníkovi řešení, jak se tomuto negativnímu jevu vyhnout. Účinnou ochranu příjmů dlužníka vůči dvojímu postižení v exekuci poskytuje chráněný účet – zákonem definovaný bankovní účet, který nelze exekučně obstavit. Dlužník může s prostředky na chráněném účtu volně disponovat. 

Na chráněný účet je zasílána nezabavitelná částka dlužníka

Na chráněný účet se poukazují jen takové finanční prostředky, které jsou buď již postiženy exekucí (formou srážek ze mzdy či jiných příjmů), nebo exekuci nepodléhají vůbec. Tím se zajistí, že se na chráněném účtu nevyskytují prostředky „před exekucí“, jež by měly sloužit k uspokojení pohledávek věřitelů.

Pokud se část mzdy či příjmů dlužníka po provedení srážek (nezabavitelná částka) zašle na chráněný účet, může dlužník s nezabavitelnou částkou volně disponovat. Navíc má jistotu, že nedojde ke dvojímu postižení této části příjmů.

Může exekutor obstavit cizí účet? Odpověď je bohužel ano, může. Ovšem jen tehdy, kdy se důvodně domnívá, že jsou na účtu prostředky dlužníka, proti kterému je exekuce nařízena.

Kolik je nezabavitelné minimum při exekuci?

Nezabavitelná částka není stanovena jako absolutní číslo, ale vypočítává se z každého měsíčního příjmu dlužníka zvlášť. Ovlivňuje ji aktuální výše životního minima, výše normativních nákladů na bydlení a počet osob, které má dlužník povinnost vyživovat. Způsob výpočtu nezabavitelné částky stanovuje právní předpis – nařízení vlády číslo 595/2006 Sb.

Nezabavitelné životní minimum při exekuci – kalkulačka

K výpočtu nezabavitelné částky je možno použít různých kalkulaček na veřejně dostupných internetových stránkách, např. kalkulačka pro výpočet srážek ze mzdy uveřejněná na internetových stránkách Exekutorské komory ČR.

Jak se dostat k penězům na obstaveném účtu exekutorem?

Je-li v exekuci obstaven bankovní účet povinného dlužníka, má tento dvě možnosti, jak se dostat k prostředkům na něm.

  • Požádat banku o zřízení tzv. chráněného účtu

Každý dlužník, proti kterému je vedena exekuce nebo výkon rozhodnutí, má právo na zřízení chráněného účtu. Chráněný účet je účtem, který nemůže být obstaven a na něhož jsou zasílány prostředky po již provedené exekuci či z ní vyloučené.

  • Právní obrana proti obstavení účtu

Právní obrana proti obstavení účtu je druhým způsobem, jak získat dispozici s prostředky na obstaveném účtu. Možnosti právní obrany má dlužník omezené, zejména pokud je exekuce nařízena oprávněně. Důležitým právem povinného dlužníka je, že dlužník může požádat o jednorázovou výplatu z obstaveného účtu.

Chci konzultaci zdarma

Exekuce na účet a životní minimum při exekuci

Je možný výběr z účtu při exekuci? K jednorázovému vyplacení životního minima při exekuci slouží částka, která je stanovena na trojnásobek životního minima jednotlivce. Životní minimum stanoví zákon o životním minimu a aktuální výše životního minima činí 4 860 Kč. Celkem činí výběr z účtu při exekuci až 14 580 Kč. O výběr je nutné požádat osobně na pobočce banky a vyplnit formulář. Banka následně prověří, zda dlužník už výběr neprovedl, a pokud je vše v pořádku, peníze vyplatí.

Právo na výplatu jednorázové dávky má jen dlužník – fyzická osoba. Pokud má dlužník více bankovních účtů, jednorázový výběr může v rámci jedné exekuce provést vždy jen z jednoho z nich.

Dlužník může s prostředky na chráněném účtu volně disponovat.

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.