Příspěvek 5000 Kč na dítě: Jak a kde podat žádost?
Jednorázový příspěvek 5000 na dítě 2021: Jak žádat?
Co je to úpadek? Co je předlužení a hrozící úpadek? Proč je úpadek důležitý? Kdy je dlužník v úpadku a kdy ne? Co se může stát, pokud je dlužník v úpadku? Jak úpadek řešit a jak nejlépe postupovat?
Úpadek je taková situace dlužníka, kdy má více různých věřitelů, u nich peněžité závazky (dluhy) po splatnosti a tyto dlužník není schopen splácet. Neschopnosti splatit dluhy se někdy říká, že je dlužník v platební neschopnosti.
Mít více věřitelů znamená, že dlužník má dluhy u nejméně dvou různých subjektů. Právnických nebo fyzických. Naprostým minimem pro splnění podmínky mít více věřitelů je stav, kdy má dlužník nejméně dva dluhy, a to u různých osob. Za úpadek se nedá považovat situace, kdy má dlužník sice více dluhů, ale pouze u jediného věřitele.
Závazky jsou po splatnosti tehdy, uplynula-li od lhůty pro jejich splatnost doba 30 a více dnů. Má se za to, že dlužník není schopen své dluhy splnit, pokud:
Každá z uvedených situací je považována za splnění podmínky platební neschopnosti dlužníka.
Hrozící úpadek je taková situace, kdy se dlužník sice ještě nenachází v úpadku, tedy nesplňuje všechny podmínky pro úpadek, nicméně s ohledem na všechny okolnosti se dá předpokládat, že u něj brzy nastane situace, kdy nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků.
Hrozící úpadek je situace, která se musí vždy posuzovat individuálně. Zejména s ohledem na pravděpodobnost neschopnosti dlužníka splnit své závazky.
O předlužení jde tehdy, jestliže má dlužník více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku. Je-li takový dlužník právnickou osobou nebo fyzickou osobou – podnikatelem, nachází se v případě svého předlužení v úpadku.
Existence úpadku nebo hrozícího úpadku u dlužníka je důležitá pro možnost zahájit insolvenční řízení. V insolvenčním řízení se řeší právě úpadek dlužníka a uspokojení pohledávek jeho věřitelů.
Pokud dlužník je v úpadku nebo mu úpadek hrozí, může na něj jeho věřitel podat návrh na zahájení insolvenčního řízení. Stejně tak může dlužník podat svůj návrh na zahájení insolvence jen v případě, kdy se nachází v úpadku nebo hrozícím úpadku.
Pokud se dlužník v úpadku nenachází, a tento mu ani nehrozí, nelze insolvenční řízení na podané návrhy zahájit. A insolvenční řízení je takovým soudním řízením, ve kterém se úpadek dlužníka řeší, a to konkursem, reorganizací nebo oddlužením. Bez existence úpadku tak nelze insolvenční řízení zahájit a dlužníka oddlužit.
Dlužník je v úpadku, pokud jsou u něj splněny podmínky pro úpadek uvedené výše. Tj. má-li více věřitelů, u nich peněžité závazky po splatnosti 30 a více dnů a tyto není schopen splácet.
Dlužníkovi úpadek hrozí, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem předpokládat, že nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků.
Dlužník – podnikatel, je v úpadku také tehdy, je-li předlužen.
V prvé řadě může kterýkoli z jeho věřitelů podat návrh na zahájení insolvenčního řízení proti dlužníkovi. V něm se bude řešit dlužníkův úpadek, což může vést k prodeji dlužníkova majetku a mnoha dalším omezením pro dlužníka.
Dále může být existence úpadku na straně dlužníka překážkou pro výkon některých povolání. Typicky povolání, která kladou velký důraz na finanční a majetkovou bezúhonnost osoby, který ji vykonává. Příkladem může být výkon profese finančního poradce, bankovního úředníka, či osob provádějících finanční kontrolu a daňové poradenství.
Dále je úpadek překážkou pro působení ve vedení právnických osob. Typicky osoby v úpadku nemohou působit ve statuárních a kontrolních orgánech právnických osob.
Dostane-li se dlužník do úpadku, měl by jej bez prodlení řešit. Tedy měl by podat návrh na zahájení insolvenčního řízení, nejlépe spojený s návrhem na povolení oddlužení. Existence neřešeného úpadku a protahování období, kdy se úpadek neřeší, může vést pouze k tomu, že dlužníkovi věřitelé začnou své pohledávky vymáhat, tj. zahájí exekuci na dlužníka. Tím se nejen zhorší životní situace dlužníka, ale i zvýší jeho dluhy, neboť k pohledávkám věřitelů se připojí i náklady na soudní řízení a samotnou exekuci.
Fyzické osoby – podnikatelé jsou dokonce povinni podat na sebe insolvenční návrh, dostanou-li se do úpadku. A to bez zbytečného odkladu poté, co se o svém úpadku dozví, nebo měli při zachování náležité pečlivosti dozvědět.
Sepis a podání insolvenčního návrhu upravuje insolvenční zákon. Dlužník může návrh podat sám, nebo využít služeb specialisty – advokáta. Naproti tomu chce-li dlužník podat návrh na povolení oddlužení (někdy se říká návrh na insolvenci), může tento návrh podat soudu sám jen v případě, kdy má vysokoškolské právní nebo ekonomické vzdělání. Ve všech ostatních případech musí k sepisu a podání návrhu na povolení oddlužení využít služeb advokáta, exekutora, insolvenčního správce, notáře nebo akreditované osoby.
Podáním insolvenčního návrhu, spojeného s návrhem na povolení oddlužení, dojde k zahájení insolvenčního řízení, ve kterém se úpadek dlužníka vyřeší. Při řešení úpadku dlužníka oddlužením dojde i k osvobození dlužníka od povinnosti hradit v oddlužení nesplacené dluhy. Tím se úpadek dlužníka vyřeší a on může pokračovat v obvyklém životě.
Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?
Chci konzultaci zdarmaPomohli jsme 14 375 lidem z dluhů ve výši 13 521 326 132 Kč.
Jednorázový příspěvek 5000 na dítě 2021: Jak žádat?
Nezabavitelná částka vzrostla v dubnu na 8 298,75 Kč.