777 722 822 Stačí
prozvonit
 

Výše odměny za insolvenční návrh: Jak to vidí advokáti

Publikace Martina Ludvíka v Advokátním deníku ze dne 28. 11. 2022

Výše zákonem stanovené odměny za sepis insolvenčního návrhu je v současnosti 4 000 Kč bez daně. Obvyklá odměna za čas práce advokáta, který sepisu a podání návrhu odpovídá, je však více než dvojnásobná. Proč tomu tak je?

Sepsat návrh na povolení oddlužení za dlužníka mohou pouze akreditované osoby, které vyjmenovává zákon. Jsou jimi advokáti, notáři, exekutoři a insolvenční správci. Z nich dosud tvořili většinu právě advokáti. Počet advokátů, kteří se sepisu a podání návrhu na povolení oddlužení věnují, však stále klesá. Souviset to může právě s odměnou, která jim za tento úkon právní služby dle zákona náleží. Odměna činí 4 000 Kč u jednotlivce nebo 6 000 Kč u společného oddlužení manželů. Laické veřejnosti se může částka zdát přiměřená, ta v sobě ovšem zahrnuje i náhrady všech nákladů vynaložených se sepisem a podáním návrhu a všemi dalšími souvisejícími činnostmi.

Sepis a podání insolvenčního návrhu zahrnuje až 6 právních úkonů. Patří k nim úvodní konzultace s klientem, právní rozbor jeho majetku a financí, zajištění podkladů, jejich zpracování a další případné úpravy návrhu. Sepisovatel stráví jejich zpracováváním v průměru 4–6 hodin práce. Když uvážíme, že cena za hodinu poskytování právní služby se v nejlevnějších oblastech ČR pohybuje okolo 1 500 Kč, vyplývá z toho, že skutečná hodnota práce sepisovatele návrhu převyšuje zákonem stanovenou maximální výši odměny dvojnásobně i výše.

Jak se dále k této problematice vyjadřuje advokát Mgr. Martin Ludvík?

Výše zákonné odměny za sepis insolvenčního návrhu z pohledu advokáta

 

  Potřebujete pomoci? Napište nám!

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822.
  PSČ nám dovolí, aby vám rovnou zavolal specialista na oddlužení z vašeho okolí. Pracujeme i online.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pomohli jsme 15 276 lidem z dluhů ve výši 14 133 990 701 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky

   • PF 2023 AK Mgr. Martin Ludvík
   • PF 2023

    Krásné Vánoce a úspěšný start nového roku 2023! Mějte na paměti, že každá následující minuta je příležitostí k tomu něco změnit. » Jak dodržet novoroční předsevzetí? 💡 

   • Vyšší nezabavitelná částka 2023 je reakcí na životní náklady rodin dlužníků a jejich vyživované osoby
   • Nezabavitelná částka 2023 – vláda schválila zvýšení

    Vláda ve středu 21. 12. 2022 schválila úpravu nezabavitelné částky na rok 2023. Od 1. 1. 2023 se změní také koeficient pro její výpočet. Změna se týká až 700 00 dlužníků. V insolvenci a exekuci jim tak po provedení srážek zůstane více peněz. Když k dlužníkům připočteme i jejich rodiny, bude mít změna přímý dopad na živobytí až 1 500 000 lidí. Nárůst nákladů na energie a bydlení se […]