Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Obáváte se návštěvy exekutora?

Exekutor vychází při exekuci z předpokladu, že věci, které dlužník ovládá, jsou také v jeho vlastnictví. Proto exekutor může zabavit i věci, které jsou v bytě dlužníka, ale ve skutečnosti mu nepatří. Prokazování vlastnictví věci je totiž velice složité. Většina domácností nakupuje pouze prostřednictvím účtenky, na které není vlastník uveden.

Dlužníkem se stává každý, který je povinný ze závazkového právního vztahu k plnění vůči věřiteli, tzn. má vůči věřiteli dluh. Pokud dlužník svůj dluh včas neřeší, může být na něj uvalena exekuce. Dle výzkumů Exekutorské komory ČR se v České republice vykonává nejvíce exekucí tradičně v Praze, Moravskoslezském kraji a na severu Čech. Exekuce vykonávají exekutoři nejčastěji zabavením části mzdy nebo obstavením účtu. Mohou vzít dlužníkovi také i část nemocenské, mateřské, důchodu či podpory v nezaměstnanosti. Další možností je zabavení a prodej majetku dlužníka.

Co exekutor může?

V praxi exekutor může vstoupit do jakýchkoliv prostor a omezit uživatelská práva subjektů, kteří nemají s dluhem nic společného, dokonce i bez jejich přítomnosti. Exekutoři nesmějí zabavit pouze snubní prstýnek, osobní věci, hygienické potřeby a předměty klíčové pro zaměstnání. Exekutoři mnohdy provádějí exekuce i na bezcenné věci, díky nimž si účtují další mnohatisícové náklady za tyty úkonové práce. Exekutorům náleží totiž odměna z vymožené částky a zaplacení provedených úkonů.

Co dělat v případě návštěvy exekutora?

Nejste si jisti, proč Vás navštívil exekutor? Může se jednat o vašeho blízkého, který s vámi žije.  Myslete na to, že pokud má váš blízký exekuci, jste stejně ohrožen jako on. Svůj majetek si ochráníte pouze tak, že doložíte a potvrdíte vlastnictví dané věci. V každém případě dodržujte následující pravidla:

  • Zkontrolujte doklady exekutora a řádně si je zaznamenejte – požadujte předložení soudního rozhodnutí o nařízení exekuce a exekučního příkazu, na jehož základě se vstupu do vašeho bytu domáhá. Opište si jméno exekutora a číslo služebního průkazu.
  • Přivolejte raději policii ČR – policie by měla přijet v každém případě, aby byl zdokladován postup a způsob dokumentace majetku.
  • Originály dokladů nedávejte z ruky – pokud majetek není dlužníka, je třeba o tom na místě exekutora informovat, tyto informace uvést do protokolu o exekuci a nejlépe na místě předložit doklady.
  • Nechejte si vystavit kopii protokolu podepsánu exekutorem – při sepisování všech věcí trvejte na přesném popisu všeho, co je zabavováno. Nejlepší je pořídit si i fotodokumentaci. Kopii soupisu věcí si vyžádejte ihned, exekutor vám ji musí vydat.
  • V případě porušení zákona podejte stížnost – exekutor nesmí sepsat věci, u kterých je na místě nepochybně prokázáno, že nepatří povinnému. V případě, že chce exekutor sepsat i takové věci, volejte policii a podejte na něho stížnost pro porušení zákona.
  • Věc není povinného, podejte návrh na vyškrtnutí věcí – v případě, že jste majitelé sepsaných věcí, ale nejste povinní, podejte u soudního exekutora návrh na vyškrtnutí takových věcí ze soupisu. Nejpozději však do 30 dnů ode dne, kdy jste se o tom dozvěděli. Pokud Vám exekutor nevyhoví, můžete do 30 dnů od doručení jeho rozhodnutí podat žalobu na vyloučení věcí z exekuce u soudu, který exekuci nařídil.

 

Jedinou šancí je nákup na fakturu

Jedinou účinnou prevencí jak vyhrát je nákup jakéhokoliv majetku na velký daňový doklad (fakturu). Tento doklad se nevystavuje standardně a je třeba o něj požádat samostatně. Na faktuře jsou uvedeny osobní údaje kupujícího. Prodávající ho musí na požádání vždy vystavit. Exekuci lze zamezit úhradou dluhu, jakmile jste za dluh odsouzení. Pokud však na úhradu dluhu dlužník nemá, měl by okamžitě konat. Dluh mu zahájením exekuce několikanásobně naroste.

Řešením, jak zamezit exekucím, je oddlužení nebo-li osobní bankrot. V České republice jsou přísná pravidla pro vyhlášení osobního bankrotu, obraťte se proto jedině na odborníky. V průběhu bankrotu exekutor nesmí srážet mzdu a zabavovat majetek a po 5 letech je dlužník od zbytku dluhu osvobozen. O oddlužení rozhodují pouze soudy.

Autor: Ing. Jana Kubešová

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci nezávaznou konzultaci zdarma

Pomohli jsme 10 076 lidem z dluhů ve výši 10 587 750 966 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky

Insolvenční den aneb vše o insolvenci

Nevíte, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Máte dotazy ohledně insolvence? Připravili jsme pro vás Den otevřených dveří na pobočkách naší advokátní kanceláře. Zeptejte se zdarma na vše, co vás zajímá! Těšíme se na Vás!

Insolvenční specialista

Zajímavá pracovní příležitost

Hledáme novou posilu do našeho týmu insolvenčních specialistů. Dlouhodobá spolupráce, pružná pracovní doba, zajímavé finanční ohodnocení. Přidej se k nám a pomáhej s námi lidem!