777 722 822 Stačí
prozvonit
 

Příspěvek 5 000 Kč pro důchodce v insolvenci

Publikováno: 8. 12. 2020

Ve druhé polovině listopadu 2020 vstoupil v platnost zákon o mimořádném jednorázovém příspěvku 5 000 Kč. Příspěvek dostanou starobní důchodci i lidé s invalidní nebo pozůstalostní penzí v případě, kdy jim byl důchod přiznán do 1. 12. 2020. Příspěvek je tedy určen všem fyzickým osobám, které pobírají důchod starobní, invalidní, vdovský nebo sirotčí. Pokud dojde k souběhu více nároků na příspěvek, vyplácí se pouze jednou.

Kdy bude příspěvek vyplácen?

Jednorázový příspěvek, tzv. rouškovné, má pokrýt zvýšené náklady osob pobírajících důchody spojené s aktuální zdravotní situací – ohrožením nemocí COVID 19. Jde o přilepšení pro seniory v době epidemie koronaviru, kdy museli vynaložit nečekané finanční prostředky na nákup roušek, desinfekce a jiných ochranných pomůcek.

O příspěvek se nemusí žádat. Bude vyplácen automaticky formou doplatku k důchodu v určeném termínu do 15. 12. 2020 stejným způsobem, jakým se osobě vyplácí pobíraný důchod. Od odeslání platby ze strany ČSSZ bude příspěvek připsán na bankovní účet důchodce během dvou až tří pracovních dnů. V hotovosti bude výplata realizována poštovními poukázkami typu B.

Příspěvek nepodléhá exekuci a v insolvenci zůstane dlužníkovi

Příspěvek nepodléhá exekuci ani insolvenciPříspěvek zůstane důchodcům, i když mají exekuci nebo jsou v insolvenci. Nejde totiž o dávku důchodů, ale o jednorázový speciální příspěvek. Příspěvek, který není v zákoně uveden mezi příjmy, z nichž srážky provádět lze.  

A protože se jedná o příjem, který není postižitelný srážkami ze mzdy, nemůže být příspěvek postižen v exekuci, ani nebude zahrnut mezi mimořádné příjmy v oddlužení ve smyslu § 412 Insolvenčního zákona a zůstane tak i dlužníkům v insolvenci.

Dlužníci v insolvenčním řízení nejsou povinni jednorázový příspěvek předat správci pro mimořádné splátky věřitelům. Může se stát, že jej budou insolvenční správci přesto vyžadovat z důvodu, že dlužník nemá dostatečné plnění. Je pak na dlužníkovi, jak se zachová, zda příspěvek pro své oddlužení použije.

V insolvenci je třeba plnit podmínky pro oddlužení

Stále platí, že v insolvenci je třeba plnit podmínky pro oddlužení, tedy hradit měsíční splátky alespoň v minimálním rozsahu stanoveném zákonem. V případě, že podmínky plníte a správce tento příspěvek neoprávněně vyžaduje, případně řešíte jiné nesrovnalosti v insolvenčním řízení, můžete využít právní pomoci advokáta.

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci konzultaci zdarma

  Potřebujete pomoci? Napište nám!

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822.
  PSČ nám dovolí, aby vám rovnou zavolal specialista na oddlužení z vašeho okolí. Pracujeme i online.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pomohli jsme 15 949 lidem z dluhů ve výši 14 549 723 529 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky

   • V březnu se začaly vyplácet vratky na daních a daňové bonusy. Co si dlužník v insolvenci nebo exekuci může ponechat?
   • Sleva na dani a vrácení daně v insolvenci a exekuci 2023 (za rok 2022)

    V březnu 2023 začíná finanční úřad vyplácet první vrácené daně za uplynulý rok 2022. Jaké jsou přesné termíny podání daňového přiznání a vyplácení přeplatků na dani? Vrací finanční úřad přeplatek automaticky? Může si dlužník v insolvenci nebo exekuci vyplacenou vratku daně ponechat? Je to stejně i s daňovým bonusem (slevou na dani)? A věděli jste, že letos jde poprvé uplatnit […]

   • Michael N. - oddlužení podnikatelů, Martina Prudilová
   • Příběh klienta Michaela N. – dluhy z podnikání

    Publikováno: 28. 2. 2023 Všechno to začalo, když mi nevycházelo podnikání v pohostinství podle představ. Nevěděl jsem, jak řešit dluhy z podnikání, zda i jako OSVČ můžu do oddlužení. Má situace ovšem vyžadovala radikální řešení, proto jsem se po konzultaci s insolvenční specialistkou Ing. Martinou Prudilovou z webového portálu Abivia.cz rozhodl vyhlásit insolvenci neboli osobní bankrot. Díky paní Prudilové, která mi pomohla sepsat […]