Insolvence a mimořádná opatření. Jak zamezit zrušení oddlužení?
Epidemie nemoci COVID-19 a přijatá mimořádná opatření při epidemii často ovlivňují insolvence a průběh oddlužení mnoha dlužníků. Jak se dlužník může vyrovnat s dopadem mimořádných opatření? Jaké má možnosti, aby mu nebylo oddlužení zrušeno?
Získání osvobození i při nesplnění 30 %
Epidemie přivedla zákonodárce k tomu, že umožnili snadnější přiznání osvobození dlužníkovi.
U oddlužení plněním splátkového kalendáře může soud od 24. 4. 2020 přiznat dlužníkovi osvobození i v případech, kdy dlužníkovi končí oddlužení a nebylo splněno na 30 % hodnoty přihlášených nezajištěných pohledávek věřitelů, případně jinou soudem stanovenou hranici.
Je nutné prokázat okolnosti
Soud přizná osvobození v insolvenci tehdy, když dlužník prokáže, že bylo způsobeno okolnostmi, které nezavinil. Má se za to, že dlužník nezavinil okolnosti, ke kterým došlo v důsledku mimořádných opatření při epidemii.
Dále jsou možnosti dlužníků, jak se s dopadem mimořádných opatření vyrovnat, rozdílné podle toho, kdy jim bylo oddlužení povoleno. Rozhodným datem je přitom 31. květen 2019.
Insolvenční řízení, u kterých bylo povoleno oddlužení do 31. 5. 2019
U těchto insolvenčních řízení mají dlužníci možnost zažádat o snížení splátky v oddlužení bez omezení a také jsou chráněni proti zrušení oddlužení kvůli neplnění jeho podstatné části.
Žádost o nižší splátky v oddlužení bez omezení
V oddluženích splátkovým kalendářem je za normální okolností možnost požádat o snížení splátek v případě, kdy je předpokládané plnění oddlužení ve výši min. 50 % pohledávek věřitelů.
V současné covidové situaci lze v oddluženích splátkovým kalendářem povolených do 31. 5. 2019 požádat o snížení splátek bez těchto omezení. Tento snadnější způsob, jak požádat o nižší splátky, platí po celou dobu trvání mimořádných opatření při epidemii a ještě 12 měsíců od jejich skončení.
Ochrana proti zrušení oddlužení pro neplnění oddlužení dlužníkem
Standardně soud zruší oddlužení dlužníka v případě, kdy neplní jeho podstatnou část. V praxi to znamená, že neplní úhradu min. 30 % hodnoty přihlášených nezajištěných pohledávek věřitelů, případně jinou soudem stanovenou hranici.
V případě mimořádných opatření v oddluženích povolených do 31. 5. 2019 soud nezruší schválení oddlužení pro neplnění jeho podstatné části, je-li toto neplnění důsledkem okolností způsobených mimořádnými opatřeními při epidemii. Aktuálně se vztahuje jen na opatření přijatá do 30. června 2021.
Insolvenční řízení, u kterých bylo povoleno oddlužení po 31. 5. 2019
U insolvenčních řízení povolených po datu 31. 5. 2019 mají dlužníci v době epidemie tři možnosti, jak zabránit zrušení oddlužení v případě jeho neplnění kvůli mimořádným opatřením. Mohou požádat o snížení splátek, přerušení či prodloužení oddlužení. Co soudu v takovém případě doložit a jak postupovat? Nejeden dlužník bude potřebovat právní pomoc.
Snížení splátek u oddlužení splátkovým kalendářem
O snížení splátek může dlužník požádat soud kdykoli v průběhu oddlužení. Návrh dlužníka musí být odůvodněn. Vážným důvodem pro přiznání snížení splátek může být zejména ztráta příjmu nebo jeho části v důsledku okolností způsobených mimořádnými opatřeními při epidemii.
Přerušení oddlužení
Oddlužení plněním splátkového kalendáře lze přerušit až na dobu 1 roku. Soud rozhodne o přerušení oddlužení na základě žádosti dlužníka pro důležité důvody. Důležitým důvodem může být zejména přechodné či trvalé snížení příjmu nebo jeho ztráta v důsledku okolností způsobených mimořádnými opatřeními při epidemii.
Prodloužení oddlužení
Z důležitých důvodů může soud na návrh dlužníka rozhodnout o prodloužení doby pro oddlužení plněním splátkového kalendáře až o 6 měsíců. Důležitým důvodem může opět být zejména přechodné či trvalé snížení příjmu nebo jeho ztráta v důsledku okolností způsobených mimořádnými opatřeními při epidemii.
Potřebujete vědět více o možnostech snížení splátek, přerušení či prodloužení oddlužení? Nevíte si rady, jak postupovat? Zkušení insolvenční poradci vám rádi pomohou. Podrobné informace o opatřeních vedoucích ke zmírnění dopadů epidemie si můžete přečíst v zákoně č. 191/2020 Sb.