Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Jak zvýšit alimenty a vymáhat dlužné výživné?

S růstem dítěte, kterému se postupně zvyšují potřeby i nároky, souvisí i potřeba zvyšovat výživné. Zákon myslí i na průběžné zvyšování výživného a stanoví důvody, pro které k nim soud přistupuje. Co když je ale povinný rodič v insolvenci? Má to vliv na výživné a jeho zvyšování?

Vymáhání alimentů lze vést i exekučně

Za jakých podmínek lze žádat o zvýšení výživného?

Dítě má ze zákona nárok na to, aby mělo stejnou životní úroveň jako jeho rodiče. Nadstandardní příjmy rodiče však nejsou automaticky důvodem pro zvýšení výživného. Pokud jsou splněny základní podmínky (zajištění potřeb dítěte a jeho stejná životní úroveň s rodiči), je nutné při žádosti o zvýšení výživného uvést i další důvody pro jeho zvýšení.

» Kdo jsou vyživované osoby?

Důvody pro zvýšení výživného

Zákon se změnou výživného počítá a bere v potaz, že stejně jako dítě roste a vyvíjí se, mění se a rostou také jeho potřeby. Z toho vycházejí důvody pro zvýšení výživného:

  • Povinná školní docházka (přechod na první či druhý stupeň základní školy, střední školu, vysokou školu).
  • Mimořádný nárůst nákladů na potřeby dítěte (tím může být například onemocnění a potřeba speciální léčby či stravy apod.).
  • Snížení nebo ztráta příjmů rodiče pečujícího o dítě (ztráta zaměstnání, zhoršený zdravotní stav).
  • Významné navýšení příjmů či majetku povinného rodiče.
  • Uplynutí 3 let od poslední změny výživného.

Chci pomoci s oddlužením

Jak požádat o zvýšení alimentů?

Návrh na zvýšení alimentů je nutné podat k soudu, který naposledy rozhodoval o jejich výši. Tento návrh musí obsahovat informace o rodičích a dítěti/dětech (jejich jména, data narození a bydliště) a také popis aktuální situace a důvodů pro zvýšení výživného. Součástí návrhu by měl být i navrhovaný rozsudek s výší výživného.

Jako pomůcku vydalo Ministerstvo spravedlnosti (naposledy v září 2022) doporučující tabulku pro stanovení výše výživného. Ta uvádí podíl výživného na čistém příjmu platícího rodiče, přičemž příjem by po úhradě výživného neměl klesnout pod hranici kontrolní částky:

 

Věk

Podíl výživného na příjmu povinného
1 vyživovací povinnost 2 vyživovací povinnosti 3 vyživovací povinnosti 4 vyživovací povinnosti
Předškolní do 5 let 14 % 12 % 10 % 8 %
1. stupeň ZŠ od 6 do 10 let 16 % 14 % 12 % 10 %
2. stupeň ZŠ od 11 do 15 let 18 % 16 % 14 % 12 %
SŠ a vyšší vzdělání nad 16 let 20 % 18 % 16 % 14 %
Kontrolní částka pevná spodní hranice 66 % z příjmu nebo pevná spodní hranice 55 % z příjmu nebo pevná spodní hranice 50 % z příjmu nebo pevná spodní hranice

O kolik lze výživné zvýšit?

Většinou to bývá v rozmezí 1 000 až 1 500 Kč na dítě. V případě souběhu několika důvodů pro zvýšení výživného to může být i větší částka. Navrhovatelem zvýšení výživného je oprávněná osoba, které je přiznán nárok na výživné. Nejčastěji to bývá rodič, který o dítě pečuje, nebo ustanovený opatrovník. Plnoleté dítě si již může o zvýšení výživného požádat samo.

Co když povinný rodič výživné neplatí?

Pokud povinný rodič neplatí zvýšené výživné nebo jej neplatí vůbec, lze požadovanou částku exekučně vymáhat. V takovém případě musíte v návrhu na zahájení exekuce uvést celkovou dlužnou částku a období, za které tato částka vznikla. Povinný dostane lhůtu 30 dnů pro uhrazení vymáhaného nároku. Pokud ji dodrží, exekuční řízení je splněno. V případě, že se tak nestane, je provedena samotná exekuce. O jejím způsobu rozhoduje exekutor. Exekuční vymáhání dlužného výživného trvá zhruba 2 měsíce.

Náhradní výživné od státu

O to je možné zažádat, pokud není výživné uhrazeno ani prostřednictvím exekuce. Pomocí náhradního výživného od státu lze dosáhnout až na částku 3 000 Kč měsíčně na dítě.

Vymáhání výživného v insolvenci povinného rodiče

Dlužník v oddlužení je povinen informovat svého insolvenčního správce o své soudně stanovené vyživovací povinnosti. Povinnost hradit výživné doloží rozsudkem soudu nebo soudem schválenou dohodou manželů o výživném. Vymáhání alimentů v exekuci pak rozhodnutím exekutora o zahájení exekuce.

Insolvence a alimenty

Kdo hradí výživné v insolvenci? Insolvenční správce upraví na základě podkladů výplatu pohledávek ze srážek z příjmů dlužníka, protože se jedná o přednostní pohledávku, a uhradí výživné v plné výši.

V případě, že nárok na výživné vznikne během oddlužení, musí dlužník nahlásit tuto skutečnost insolvenčnímu správci. Na základě doložení listiny prokazující jeho vyživovací povinnost upraví správce výplatu prostředků ze srážek z příjmů dlužníka.

Chci vyřešit své dluhy

Jak postupovat při zvýšení výživného v insolvenci dlužníka?

Po získání rozsudku o zvýšení výživného je potřeba se obrátit na insolvenčního správce povinného a oznámit mu zvýšení výživného. Správce je povinen tuto změnu zohlednit ve srážkách provedených z příjmů a uhradit zvýšené výživné oprávněné osobě. Výživné se v oddlužení hradí přednostně a v plné výši.

Uplatnění výživného jako pohledávky za majetkovou podstatou v insolvenci

Výživné se v insolvenci uplatňuje zvláštním způsobem. Jedná se o zákonem stanovený postup, který je nutné dodržet. Nejdříve uplatníte svou pohledávku prostřednictvím zaslání výzvy k zaplacení pohledávky z dlužného výživného. O tomto musíte informovat insolvenční soud speciálním formulářem Ministerstva spravedlnosti. A nakonec vyrozumění o uplatnění pohledávky společně s kopií výzvy k zaplacení pohledávky zašlete i insolvenčnímu správci dlužníka.

» Více o uplatnění výživného v insolvenci dlužníka

 

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.