Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Návod: Jak vyřešit dluhy a dodržet předsevzetí

Podle tohoto návodu otočíte proud financí směrem k vám a své odhodlání jednou provždy dotáhnete do konce. Leden je měsíc, kdy se na nás nejčastěji obracejí lidé, že si dali novoroční předsevzetí konečně vyřešit své dluhy.

Každá taková iniciativa je klíčová, protože odhodlání je první a nezbytnou podmínkou úspěchu. Udělejte ten nejlepší krok do nového roku hned teď.

3 kroky k životu bez dluhů

  1. Přestat přemýšlet, začít jednat: Kde a kolik vlastně dlužím?
  2. Zastavit kolotoč: Stopnu narůstání dluhů.
  3. Mít v budoucnu peníze pro sebe: Osvobodím se od dluhů kompletně!

novorocni-predsevzeti-skoncit-s-dluhy

1. Kde a kolik dlužím?

Začněte tím, že si uděláte přehled dluhů a exekucí. Pokud doma nebo v mailu máte dokumenty s upomínkami a úvěrovými smlouvami, sečtěte je. Nechcete pátrat a pořizovat výpisy? Chcete zjištění dluhů zařídit a rychle to spojit s oddlužením?

Ano, nebudu dál řešit dluhy sám

» Ne, dohledám si dluhy svépomocípostup od A do D

A. Dluhy a zůstatky v exekucích

V případě závazků vymáhaných exekučně je pro začátek nejsnazší oslovit svou mzdovou účetní, aby vám poskytla přehled exekučních příkazů vedených na vaši osobu. Stejně tak lze také požádat o výpis z Centrální evidence exekucí. Je ale zpoplatněn a pořídíte jej buď po registraci online, nebo na pobočkách Czech POINT (na poště). Z výpisu ovšem zjistíte pouze základní informace, jako je počet exekucí, které jsou proti vám vedeny, a jejich spisovou značku. Podle spisové značky pak lze vyhledat jméno exekutora a adresu jeho úřadu. Následně jej můžete oslovit a vyžádat si více informací o daných záznamech – kdo je věřitelem, jaká je výše dluhukolik zbývá doplatit.

B. Dluhy v soudních řízeních

Jelikož dluhy se zpravidla vymáhají soudně, každé exekuci předchází soudní řízení. Evidenci všech soudních řízení je povinen vést každý soud: Za poplatek a po písemné žádosti tak máte právo získat výpis všech probíhajících i ukončených soudních řízení, kterých jste se kdy zúčastnili. Na rozdíl od výpisu exekucí zde naleznete i ty závazky, které (zatím) nejsou vymáhány exekučně. Výstup obsahuje i údaje o věřitelích a další užitečné informace.

C. Dluhy v bankovním a nebankovním registru

Další dluhy se dají zjistit online v registru SOLUS nebo v bankovním BRKI a nebankovním NRKI registru, kdy taktéž za poplatek obdržíte elektronický výpis.

D. Ostatní dluhy u státních organizací

Lidé mívají často dluhy u státních organizací (např. zdravotní pojišťovny), které se ve výše zmíněných registrech nemusí evidovat. Informace o nich získáte přímým dotazem na každou z jednotlivých institucí: ZP, ČSSZ, Celní správa a Finanční úřad. V praxi jsou hlavními dlužníky u uvedených institucí podnikatelé. » Jak dlouho se údaje dlužníka v jednotlivých registrech uchovávají?

Jak dodržet předsevzetí? Zastavit narůstání dluhů – stopku máte v ruce

2. Stopnu narůstání dluhu

Zjistili jste, že máte dluhy a kolik to dělá? Co teď s dluhy, aby přestaly narůstat? Lze snížit vaše měsíční výdaje a snadněji splácet? Věděli jste, že některé exekuce mohou obsahovat chybu a lze je zastavit?

Zbavím se dluhů a zastavím exekuce s vaší pomocí

» Vyřeším si exekuce i dluhy sám

Ušetřím a splatím: Na některých věcech se dá ušetřit

Chcete svou finanční situaci zkusit zlepšit omezením výdajů domácnosti? Zkuste se nejprve zaměřit na spotřební výdaje. Byli byste překvapení, o kolik je lze stáhnout. Přinášíme hned několik ověřených tipů: zrevidovat pojištění, refinancovat půjčky, zrušit nevyužívané členství a předplatné, nenakupovat nalačno, využívat veřejnou dopravu, pít obyčejnou vodu, topit účelně a topení nezakrývat, prát na nižší teploty, nenechávat spotřebiče v pohotovostním režimu, nahradit světla LED žárovkami, zalévat dešťovou vodou a sdílet – například stroje a nářadí se dá půjčovat, není nutné je vlastnit.

Zkontroluju si exekuce

Pokud ani přitažení opasku v domácnosti vaší situaci nezlepší, je vhodné zjistit, zda opravdu musíte splatit tolik, kolik vám přikazuje exekutor. Pozor! Spousta exekucí je vedena na základě protiprávního jednání a lze je zastavit! Hlavně v minulosti byl velký výskyt exekucí vzniklých v rámci tzv. rozhodčího řízení, ve kterém rozhodce často automaticky rozhodoval ve prospěch věřitele, a to bez řádného zkoumání případu. Ačkoliv je dnes rozhodčí řízení ve věci spotřebitelských úvěrů zakázáno, stále jsou na jejich základě vedeny desítky tisíc exekucí.

Jedná se ve vašem případě o protiprávní záležitost? Nechejte si exekuce posoudit odborně. Pokud ano, podejte návrh na zastavení exekuce.

Exekuce je prý pro dlužníka výhodnější než osobní bankrot. Je to pravda?

Dlužníci se často domnívají, že jim je lépe v exekuci, než aby podstoupili insolvenční řízení a nechali se oddlužit. Je lepší oddlužení, nebo exekuce? Jak je to s nakládáním s majetkem? Jaká je aktuální výše srážek ze mzdy? Jak může dlužník bránit svá práva? Jak exekuce či oddlužení dopadá na blízké osoby? Kdy nám přestane exekutor klepat na dveře? » Velké srovnání výhod a nevýhod z pohledu dlužníka

Na konci oddlužení vás čeká osvobození od úhrady zbytku dluhů – nejlepší novoroční předsevzetí

3. Legálně se osvobodím od dluhů

Pokud zjistíte, že i po zastavení exekucí vám stále zůstávají dluhy vyšší, než dokážete splatit, vyhlaste osobní bankrot neboli oddlužení. Jedná se o jedinou legální cestu k osvobození se od dluhů i exekucí, které není z čeho splácet. Exekutoři vám přestanou klepat na dveře a upomínky plnit schránku. Vyrovnejte se s prohřešky minulosti a svěřte se odborníkům. Poradí a provedou vás celým procesem od zjištění dluhů přes jednání s insolvenčním správcem až k osvobození.

Splním své předsevzetí

» Raději se poradím s insolvenčním odborníkem

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.