Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Nezabavitelná částka pro oddlužení vzrostla letos již podruhé

Publikováno: 14. 4. 2022

Od 1. 4. 2022 se mimořádně zvýšilo životní a existenční minimum pro jednotlivce z 3 860 Kč na 4 250 Kč. Stalo se tak usnesením vlády, která tímto reagovala na současnou situaci domácností potýkajících se s inflací a růstem cen energií.

Životní minimum má dopad na výši některých sociálních dávek a navíc spolu s normativními náklady na bydlení tvoří základ pro stanovení nezabavitelné částky v oddlužení. Navýšení životního minima je tedy dobrou zprávou nejen pro dlužníky.

Od nového roku jsme mohli zaregistrovat už dvojí zvednutí základní nezabavitelné částky. Poprvé to bylo 1. 1. 2022, kdy se zvýšily normativní náklady na bydlení o 178 Kč, podruhé pak v průběhu ledna vláda zvedla tuto částku o dalších 1 120 Kč. Nyní přichází pro změnu navýšení životního a existenčního minima, kterým vláda reflektuje rychlý růst cen v podstatě ve všech odvětvích. Přibývá totiž domácností, které se do složité ekonomické situace nedostaly vlastní vinou, ale vlivem událostí ve světě. Nejdříve nás zasáhla pandemie, nyní je to především válka na Ukrajině. Navýšení životního minima o 10% má tak reflektovat navýšení spotřebitelských cen. Vláda má za cíl zachovat lidem přístup k věcem základní potřeby. Základní nezabavitelná částka je tedy k 1. 4. 2022 stanovena na 8 298,75 Kč pro jednotlivce. Další varianty jsou uvedeny v tabulce níže.

Nezabavitelná minima od 1. 4. 2022
  osoba výše v Kč    vypočteno jako  
dlužník 8 298,75 3/4 * (4 250 + 6.815)
manžel/ka 2 766,25 1/3 * 8 298,75
vyživované osoby 2 766,25 1/3 * 8 298,75

Vzrostla nezabavitelná částka pro oddlužení

Nárůst nezabavitelné částky se zdá být dobrou zprávou pro dlužníky v oddlužení

Vyšší životní minimum znamená vyšší nezabavitelnou částku v insolvenci a tím pádem nižší částku pro oddlužení. Na jednu stranu by se tak lidé mohli začít radovat, že jim během insolvence či exekuce bude zůstávat vyšší částka než doposud, na druhou však u některých může vyvstat problém. Ten se týká minimální splátky v oddlužení, která musí být ve většině případů, kdy dlužník nehradí výživné či dlužné výživné, aspoň 2 300 Kč.

Pokud mají dlužníci v oddlužení nízký příjem, může se jim stát, že na požadovanou minimální splátku nedosáhnou anebo jim oddlužení přestane vycházet v jeho průběhu. V takové situaci se pak nabízí řešení pomocí tzv. darovací smlouvy. Ta sedá sjednat, případně pak v průběhu jen navýšit.

Jak vypočítat splátku pro oddlužení?

Splátky pro oddlužení se vypočítají z čisté mzdy dlužníka. Od té je třeba odečíst základní nezabavitelná částka a nezabavitelná částka na vyživované osoby.

Základní nezabavitelnou částku tvoří ¾ ze součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení, nezabavitelnou částku na vyživovanou osobu pak 1/3 ze základní nezabavitelné částky.

Ze zbývající části čisté mzdy pak lze bez omezení srazit vše nad dvojnásobek součtu životního minima a normativních nákladů – tj. aktuálně 24 370 Kč. Zbývající částka je zaokrouhlena dolů na částku dělitelnou třemi a rozdělí se na třetiny. Pro oddlužení se použijí dvě třetiny, dlužníkovi zůstává jedna třetina. Vypočítejte si splátku pro oddlužení na naší kalkulačce.

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.