777 722 822 Stačí
prozvonit
 

Zvýšení nezabavitelné částky v oddlužení

Publikováno: 7. 3. 2022

Od 1. 1. 2022 byly zvýšeny normativní náklady na bydlení, které tvoří spolu s životním minimem základní nezabavitelnou částku. Navýšená částka normativních nákladů na bydlení byla zveřejněna 23. prosince 2021 ve Sbírce zákonů nařízením vlády č. 507/2021 a zvýšila se z částky 6 637 Kč na částku 6 815 Kč. Následně došlo k dalšímu navýšení o 1 120 Kč.

Dodatečné zvýšení normativních nákladů pro dlužníky v oddlužení

V lednu došlo k dodatečnému zvýšení normativních nákladů na bydlení v souvislosti se zdražením energií po krachu energetické společnosti Bohemia Energy. Podle nového § 26a zákona o státní sociální podpoře byla částka měsíčních normativních nákladů na bydlení stanovena pro rok 2022 na částku 7 935 Kč. Tedy ještě o 1 120 Kč vyšší, oproti původnímu navýšení normativních nákladů z 23. 12. 2021.

Co zvýšení normativních nákladů znamená pro dlužníky v insolvenci?

Zvýšení nezabavitelné částky v oddluženíZvýšení normativních nákladů znamená vyšší nezabavitelnou částku, která dlužníkům v oddlužení zůstává, tudíž nižší částku pro oddlužení.

Dlužníci tak mají jistě radost, že jim bude během insolvence či exekuce zůstávat o něco více než doposud. Ovšem některým z nich může toto navýšení také udělat vrásky na čele.

Pokud mají dlužníci v oddlužení nízký příjem, může se stát, že jim nebude oddlužení vycházet a budou potřebovat tzv. darovací smlouvu. Případně současnou darovací smlouvu navýšit. Důvodem je plnění podmínek pro oddlužení, tedy schopnost uhradit minimální měsíční splátku 2 200 Kč. 

Jak se splátka pro oddlužení vypočítá?

Splátky pro oddlužení se vypočítají z čisté mzdy dlužníka. Od ní se odečte základní nezabavitelná částka a nezabavitelná částka na vyživované osoby.

Základní nezabavitelnou částku tvoří ¾ ze součtu životního minima a normativních nákladů, nezabavitelnou částku na vyživovanou osobu pak 1/3 ze základní nezabavitelné částky.

Ze zbývající části čisté mzdy pak lze bez omezení srazit vše nad dvojnásobek součtu životního minima a normativních nákladů – tj. aktuálně 23 590 Kč. Zbývající částka je zaokrouhlena dolů na částku dělitelnou třemi a rozdělí se na třetiny. Pro oddlužení se použijí dvě třetiny, dlužníkovi zůstává jedna třetina. Vypočítejte si splátku pro oddlužení na naší kalkulačce.

  Potřebujete pomoci? Napište nám!

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822.
  PSČ nám dovolí, aby vám rovnou zavolal specialista na oddlužení z vašeho okolí. Pracujeme i online.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.

  Pomohli jsme 15 554 lidem z dluhů ve výši 14 309 104 284 Kč.

  Kalkulátor oddlužení

  • Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!
  • Najít řešení

  Kontaktujte svého poradce

  Novinky

   • V březnu se začaly vyplácet vratky na daních a daňové bonusy. Co si dlužník v insolvenci nebo exekuci může ponechat?
   • Sleva na dani a vrácení daně v insolvenci a exekuci 2023 (za rok 2022)

    V březnu 2023 začíná finanční úřad vyplácet první vrácené daně za uplynulý rok 2022. Jaké jsou přesné termíny podání daňového přiznání a vyplácení přeplatků na dani? Vrací finanční úřad přeplatek automaticky? Může si dlužník v insolvenci nebo exekuci vyplacenou vratku daně ponechat? Je to stejně i s daňovým bonusem (slevou na dani)? A věděli jste, že letos jde poprvé uplatnit […]

   • Michael N. - oddlužení podnikatelů, Martina Prudilová
   • Příběh klienta Michaela N. – dluhy z podnikání

    Publikováno: 28. 2. 2023 Všechno to začalo, když mi nevycházelo podnikání v pohostinství podle představ. Nevěděl jsem, jak řešit dluhy z podnikání, zda i jako OSVČ můžu do oddlužení. Má situace ovšem vyžadovala radikální řešení, proto jsem se po konzultaci s insolvenční specialistkou Ing. Martinou Prudilovou z webového portálu Abivia.cz rozhodl vyhlásit insolvenci neboli osobní bankrot. Díky paní Prudilové, která mi pomohla sepsat […]