Hledáme posilu do kanceláře v Ústí nad Labem
Do zavedené pobočky advokátní kanceláře v Ústí nad Labem hledáme nového kolegu či kolegyni na pozici insolvenční specialista.
Publikováno: 21. 5. 2021
Co je přerušení a co prodloužení oddlužení a jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké podmínky je nutné pro přerušení nebo prodloužení insolvence splnit? Kdo může požádat o přerušení oddlužení a kdo o prodlužení oddlužení? Jaký je dopad přerušení oddlužení na pohledávky věřitelů? Jaký je dopad na povinnosti dlužníka? Jaké jsou výhody přerušení insolvence a jaké jsou výhody prodloužení insolvence? Jak insolvence pokračuje po ukončení přerušení? Lze přerušení oddlužení nebo jeho prodloužení použít u všech insolvencí?
Přerušení oddlužení je postup, kdy soud svým rozhodnutím přeruší na danou dobu nebo pro daný důvod insolvenci dlužníka. Přerušení oddlužení je nástrojem, který může dlužník využít a požádat soud o dočasné přerušení svého oddlužení. Z důležitých důvodů. Po dobu přerušení oddlužení, která může být maximálně 1 rok, není dlužník povinen plnit svou povinnost hradit věřitelům ze svých příjmů měsíčně splátku pro oddlužení.
Mezi důležité důvody může patřit zejména přechodný výpadek příjmů dlužníka, ztráta zaměstnání či nemožnost výkonu samostatné výdělečné činnosti, například z dlouhodobých zdravotních důvodů.
Prodloužení oddlužení je postup, kdy insolvenční soud rozhodne o prodloužení doby, po kterou má probíhat insolvence. Tím pádem dochází k prodloužení doby, po kterou dlužník ze svých příjmů splácí v oddlužení své dluhy. O prodloužení soud rozhodne jen z důležitých důvodů, kterým bude zejména nedostatečné plnění na pohledávkách věřitelů pro přiznání osvobození dlužníka od dluhů. Maximální délka prodloužení může činit 6 měsíců.
Kromě toho, že se jedná o dvě různá rozhodnutí soudu, je hlavní rozdíl mezi přerušením oddlužení a jeho prodloužení v tom, že při přerušení oddlužení není dlužník povinen splácet ze svých příjmů přihlášení pohledávky věřitelů. Dochází tak k faktickému přerušení splátek pro věřitele po dobu existence důležitého důvodu nebo po soudem stanovenou dobu.
U prodloužení insolvence dochází jen k prodloužení doby, po kterou má insolvence trvat. Dlužníkovy povinnosti zůstávají neměnné, fakticky se pouze protáhne doba, po kterou oddlužení bude probíhat, a to maximálně o 6 měsíců.
Pro přerušení insolvence je nutné splnit několik podmínek.
Jedná se o hlavní podmínku, pro který má soud oddlužení přerušit. Takovým důvod zcela jistě může být přechodný výpadek příjmů dlužníka či ztráta schopnosti příjmy získat (být zaměstnaný, nebo pracovat jako OSVČ). Odpadne-li po přerušení oddlužení důvod, pro který bylo přerušeno, rozhodně soud o pokračování oddlužení, i když neuplynula doba, na kterou byla insolvence přerušena.
Dále je podmínkou pro přerušení oddlužení, aby jej soudu navrhnul dlužník nebo insolvenční správce. Bez návrhu nemůže soud o přerušení oddlužení rozhodnout.
Je třeba pamatovat i na to, že průběh oddlužení nelze přerušit opakovaně.
Aby bylo možné prodloužení oddlužení, je nutné taktéž splnit podmínky dle insolvenčního zákona.
Podmínkou pro prodloužení oddlužení je opět existence důležitého důvodu, pro který má být oddlužení dlužníka prodlouženo. Nejčastěji půjde o nedostatečné plnění získané v oddlužení na pohledávky věřitelů, které nepostačuje k automatickému vydání osvobození dlužníka od dluhů.
Další podmínkou je, aby prodlužení oddlužení soudu navrhl dlužník. Bez návrhu dlužníka soud o prodloužení oddlužení nerozhodne.
Poslední podmínkou pro prodloužení oddlužení je to, aby jej dlužník navrhnul v době rozhodné pro posouzení splnění či nesplnění oddlužení. To je doba 3 let u zkráceného oddlužení (starobní a invalidní důchodci a mladiství dlužníci), jinak doba 5 let od schválení oddlužení dlužníka. Opožděně podaným návrhům soud nepřihlíží.
Přerušení oddlužení může soudu navrhnout pouze dlužník nebo insolvenční správce. Prodloužení oddlužení pak navrhuje pouze dlužník. Jiné osoby nemohou přerušení nebo prodloužení oddlužení soudu navrhnout. Stejně tak nemůže soud o přerušení či prodloužení oddlužení rozhodnout sám od sebe, bez návrhu.
Přerušení oddlužení znamená přerušení průběhu oddlužení. Ne přerušení insolvenčního řízení.
K plnění povinností uložených dlužníkovi po dobu jeho oddlužení zákon výslovně uvádí, že po dobu přerušení není dlužník povinen plnit uloženou povinnost hradit nezajištěným věřitelům ze svých příjmů splátky pro oddlužení (buď ve formě srážek z příjmů, nebo splátek určených rozhodnutím soudu). O jiných právech a povinnostech se nezmiňuje. To znamená, že tyto je dlužník povinen dále plnit. I když má oddlužení přerušeno.
Z logiky věci a zejména z výslovného uvedení, že se průběh oddlužení přerušuje, lze dovodit, že dlužník není povinen za dobu a po dobu přerušení oddlužení platit odměnu insolvenčního správce. Důvod je prostý – průběh dlužníkova oddlužení je přerušen.
Rozhodnutí o přerušení oddlužení ale není rozhodnutím, kterým by se přerušovalo celé insolvenční řízení. Plátí tedy stále jak účinky zahájení insolvenčního řízení, tak i účinky zjištění úpadku dlužníka. To v praxi znamená zejména to, že pro potřeby oddlužení nedochází k jakýmkoli úpravám výše přihlášených pohledávek věřitelů, nebo k obnovení možnosti nařizovat či provádět exekuci přihlášených pohledávek případně tyto jinak vymáhat či uplatňovat.
Při prodloužení oddlužení se práva a povinnosti dlužníka či věřitelů nijak nemění, zůstávají stejná po celou dobu, o kterou se oddlužení prodlužuje. Podobně trvá déle i celé insolvenční řízení a všechny účinky spojené s jeho zahájením i se zjištěním úpadku.
Dopad bude mít prodloužení zcela jistě na odměnu insolvenčního správce, neboť tato náleží správci za celou dobu, po kterou oddlužení skutečně trvá. Tedy i po dobu, po kterou je oddlužení prodlouženo.
Za hlavní výhodu přerušení oddlužení lze zcela jistě považovat to, že po dobu přerušení nemusí dlužník hradit ze svých příjmů povinné splátky na pohledávky věřitelů. Toho lze využít zejména v případech, kdy jeho příjmy nejsou dostatečné na to, aby plnil alespoň v povinném minimálním rozsahu, případně v situaci, kdy ztratí možnost výdělku vůbec. Přerušením oddlužení se zabrání jeho zrušení soudem, nepřijde tak vniveč několikaleté úsilí dlužníka zbavit se svých dluhů.
U prodloužení oddlužení je hlavní výhodou získání další doby na to, aby dlužník splnil podmínky pro vydání osvobození od dluhů. Bez toho, aby jeho dlouholeté úsilí přišlo vniveč a osvobození od dluhů bylo ohroženo.
Po uplynutí doby, po kterou bylo oddlužení přerušeno, nebo po odpadnutí důvodu, pro který bylo přerušeno oddlužení, pokračuje insolvenční řízení dlužníka o oddlužení. Což v praxi znamená, že dlužník je opět povinen hradit splátky pro oddlužení (ve formě srážek ze mzdy, případně v podobě pevné úhrady stanovené soudem). Stejně tak je povinen znovu platit odměnu insolvenčního správce.
O odpadnutí důvodu pro přerušení oddlužení a pokračování oddlužení rozhoduje soud. V případě uplynutí doby, na kterou bylo oddlužení přerušeno, toto pokračuje dále bez vydání rozhodnutí soudu.
Přerušení oddlužení nebo jeho prodloužení nelze použít u všech insolvencí. Jak o přerušení oddlužení, tak i jeho prodloužení je možné jen u insolvenčních řízení, ve kterých byl zjištěn úpadek dlužníka po 1. 6. 2019 včetně. U řízení, kdy byl úpadek dlužníka zjištěn dříve, nelze přerušení oddlužení ani jeho prodloužení použít.
Pomohli jsme 15 276 lidem z dluhů ve výši 14 133 990 701 Kč.
Do zavedené pobočky advokátní kanceláře v Ústí nad Labem hledáme nového kolegu či kolegyni na pozici insolvenční specialista.
Krásné Vánoce a úspěšný start nového roku 2023! Mějte na paměti, že každá následující minuta je příležitostí k tomu něco změnit. » Jak dodržet novoroční předsevzetí? 💡
Vláda ve středu 21. 12. 2022 schválila úpravu nezabavitelné částky na rok 2023. Od 1. 1. 2023 se změní také koeficient pro její výpočet. Změna se týká až 700 00 dlužníků. V insolvenci a exekuci jim tak po provedení srážek zůstane více peněz. Když k dlužníkům připočteme i jejich rodiny, bude mít změna přímý dopad na živobytí až 1 500 000 lidí. Nárůst nákladů na energie a bydlení se […]