Volejte zdarma 800 11 44 11
Vyhledávání

Nebojte se rozvodu v oddlužení

srdce - rozvod

Osobní bankrot je pro manžele, kteří nejsou schopni splácet své dluhy, nejméně bolestivé řešení. V loňském roce musel každý z manželů podat návrh na oddlužení s písemným souhlasem svého partnera zvlášť. V letošním roce je vše jinak. Manželé mají možnost žádat o oddlužení společně a podat tak k soudu pouze jeden společný návrh na povolení oddlužení. Případný rozvod manželů v pětiletém procesu oddlužení nemá na probíhající oddlužení vliv.

Dluhy, které v manželství nadělal jeden z manželů, patří oběma manželům. Osobní bankrot pouze jednoho z manželů tedy neřeší finanční situaci rodiny.  Nejvhodnějším řeším je využít společného oddlužení manželů a podat návrh na povolení oddlužení společně. Osobní bankrot manželů chrání oba partnery, tedy i toho, který dluhy nezavinil, případně o nich nevěděl.

Pokud v minulosti podávali k soudu návrh na povolení oddlužení manželé, nikdy nebylo možné předem stanovit postup, jakým bude soud rozhodovat. Soud mohl posuzovat případy samostatně nebo obě řízení spojit ke společnému projednání. Výhodou pro manžele bylo právě spojení jejich případů. Měli společné řízení a společně hradili ze svých příjmů své závazky.

Společné oddlužení manželů

V současné době je vše jasně dáno. Novinkou letošního roku je novela Insolvenčního zákona a zavedení institutu společného oddlužení manželů. Manželé mohou bez problémů žádat o povolení osobního bankrotu společně. Výhodou společného oddlužení je především to, že pokud mají manželé některé, případně všechny závazky, uzavřeny společně, potom se do společného oddlužení manželů započítávají pouze jedenkrát a insolvenčnímu správci náleží taktéž jedna odměna. Díky společnému oddlužení manželů tak dojde ke snížení společného dluhu.

Rozvod nemá na probíhající oddlužení vliv

Rozhodnutí manželů rozvést se v době plynutí pětiletého procesu oddlužení, které bylo schváleno insolvenčním soudem, nemůže nikdo zabránit. Rozvod manželů v insolvenci nemá na probíhající oddlužení žádný vliv. Oba bývalí partneři po rozvodu pokračují ve splácení povinných srážek pro oddlužení stejným způsobem, jako když manželé byli.

Pokud se rozvádíte, nahlaste tuto změnu svému insolvenčnímu správci a mzdové účetní. Dle nových podkladů bude zohledněno výživné na vaše vyživované osoby a nově přepočítána nezabavitelná částka v oddlužení.

Autor: Ing. Jana Kubešová

Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?

Chci nezávaznou konzultaci zdarma

Pomohli jsme 10 076 lidem z dluhů ve výši 10 587 843 849 Kč.

Kalkulátor oddlužení

Najít řešení
Jste zadlužení? Nestíháte splácet? Můžeme vám pomoci!

Kontaktujte svého poradce

Zvolte kraj
Napište nám 800 11 44 11

Novinky

Insolvenční den aneb vše o insolvenci

Nevíte, zda splňujete podmínky pro oddlužení? Máte dotazy ohledně insolvence? Připravili jsme pro vás Den otevřených dveří na pobočkách naší advokátní kanceláře. Zeptejte se zdarma na vše, co vás zajímá! Těšíme se na Vás!

Insolvenční specialista

Zajímavá pracovní příležitost

Hledáme novou posilu do našeho týmu insolvenčních specialistů. Dlouhodobá spolupráce, pružná pracovní doba, zajímavé finanční ohodnocení. Přidej se k nám a pomáhej s námi lidem!