Hodně zdraví a klidného spánku v roce 2021
Přejeme Vám úspěšný a příjemný nový rok plný zdraví a životního elánu!
Kolik bude věřiteli v oddlužení zaplaceno na jeho pohledávce, závisí na dvou okolnostech. Za prvé o jakou pohledávku jde (jakého typu) a za druhé na objemu majetku dlužníka a výši jeho plnění dlužníka v oddlužení (kolik majetku či peněz dlužníka na všechny věřitele připadne). Pojďme se podívat zejména na typy pohledávek a jejich uspokojení v oddlužení, neboť výši majetku a plnění dlužníka věřitelé zpravidla nijak neovlivní.
Z hlediska jejich spokojení rozlišujeme čtyři typy pohledávek:
Tyto pohledávky se uspokojují v plném rozsahu kdykoli během průběhu oddlužení a přednostně před jinými pohledávkami. Jde zpravidla o pohledávky, které vznikají osobám, jež se starají o průběh insolvenčního řízení (například insolvenční správce, věřitelský výbor, znalec). Nebo jde o pohledávky, na kterých je vyšší společenský zájem pro jejich zaplacení.
Jedná se o pohledávky věřitelů, kteří mají svou pohledávku za dlužníkem zajištěnu něčím z majetku dlužníka a to některým z vyjmenovaných způsobů, které jsme probírali v minulém článku ZDE. (například zástavní právo, postoupení pohledávky nebo zajišťovací převod práva).
Tito věřitelé mají možnost uspokojit svou pohledávku z výtěžku z prodeje předmětu zajištění (movité či nemovité věci, případně práva). Důležité je, že jim nenáleží nic dalšího, tedy nic z výtěžku prodeje majetku dlužníka, který není předmětem zajištění případně z plnění dlužníka ze splátkového kalendáře.
Věřitelé, kteří mají svou pohledávku za dlužníkem zajištěnu, mají možnost si za daných okolností zvolit, zdali má být předmět zajištění zpeněžen či nikoli. Pokud o zpeněžení nepožádají, pak jim zůstává právo na uspokojení z předmětu zajištění i po ukončení oddlužení a osvobození dlužníka od dluhů.
V případě oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty má zajištěný věřitel právo volby, zda o zpeněžení předmětu zajištění požádá či nikoli, bez dalšího. Je čistě na něm, zda o prodej předmětu zajištění požádá.
V případě oddlužení zpeněžením majetkové podstaty může zajištěný věřitel zvolit, že se předmět zajištění nezpeněží jen za vybraných okolností. Buď v případě, kdy nezajištění věřitelé budou prodejem ostatního majetku uspokojeni v plném rozsahu. Nebo v situaci, kdy zajištěná pohledávka zjevně přesahuje hodnotu předmětu zajištění. V ostatní situacích vždy dojde ke zpeněžení předmětu zajištění.
Pohledávky nezajištěných věřitelů jsou uspokojovány v rozsahu odpovídajícímu hodnotě majetku, který dlužník vlastní (u oddlužení zpeněžením majetkové podstaty) a k tomu hodnotě plnění dlužníka pro oddlužení (u oddlužení splátkovým kalendářem se zpeněžením majetkové podstaty). Tyto hodnoty jsou mezi nezajištěné věřitele rozdělovány poměrně dle velikosti jejich pohledávek.
Některé pohledávky se v insolvenčního řízení neuspokojují vůbec. Jde zpravidla o části pohledávek, které by k základům pohledávky přirůstaly neustále. Nebo ty, které závisí na časových obdobích ode dne splatnosti pohledávky. Příkladem jsou:
Vše o postavení věřitelů a jejich pohledávek si můžete přečíst v § 165 Insolvenčního zákona ZDE.
Tíží vás dluhy a exekuce? Nevíte, komu a kolik dlužíte? Potřebujete poradit s oddlužením či snížením splátek?
Chci konzultaci zdarmaPomohli jsme 12 053 lidem z dluhů ve výši 11 992 083 277 Kč.
Přejeme Vám úspěšný a příjemný nový rok plný zdraví a životního elánu!
Jak bude naloženo s příspěvkem v případě exekuce či insolvence?
COVID dostává společnosti do velkých problémů. Pokud je v úpadku či předlužená, jedinou možností, jak takovou situaci vyřešit, je podání insolvenčního návrhu. Jak na to?