Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Chráněný účet a větší ochrana účtu manžela

Publikováno: 21. 1. 2021

V úterý 19. 1. 2021, schválili poslanci znění zákona, který zřizuje tzv. chráněný účet pro dlužníky v exekuci a zvyšuje jednorázovou výplatu z obsazeného účtu povinného a zvyšuje také ochranu účtu manžela povinného v exekuci.

Chráněný účet pro dlužníky v exekuci a větší ochrana účtu manžela

Platnosti zákon nabývá od 1. 7. 2021. Chráněný účet bude účet, na který budou poukazovány prostředky, které nelze postihnout exekucí. Nebo také prostředky, které byly již dříve exekucí postiženy, nejčastěji srážkami ze mzdy. Smyslem je jednak vytvořit účet, na kterém budou důsledně chráněny příjmy povinného, které nemají podléhat exekuci, a dále je smyslem zamezit dvojímu či vícerému opakovanému postižení prostředků povinného, ke kterému dosud v exekuci často docházelo.

Klasický účet v bance před exekutorem nepomůže

Úprava platná do 31. 3. 2021 totiž umožňuje exekutorovi postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí JAKÝKOLI účet povinného a přitom se nerozlišuje, jaké prostředky na něj dorazily. A na účet povinného často dorazí jak prostředky z pohledávek, které jsou z exekuce vyloučeny, tak prostředky, které už byly dříve exekucí postiženy (například srážkami ze mzdy a jiných příjmů). Založením klasického jiného účtu v bance dlužník nic nevyřeší.

  • Co patří mezi chráněné prostředky?
  • Kdy lze chráněný účet zřídit?
  • Jak se změnila výše jednorázové dávky, která může být z účtu dlužníku vyplacena?

Podrobnější informace najdete v článku Chráněný účet poskytne dlužníkům v exekuci větší jistotu.

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.