Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Odpovědnost za dluhy manžela jsem vzala na sebe

Zadlužení kvůli partnerovi je u našich klientů častý důvod, pro který žádají o insolvenci. Jednou z nich je i klientka P. W. Odpovědnost za dluhy manžela po rozvodu ji stála veškerý majetek, manželství a spoustu sil.

Insolvenční soud zajímá příčina zadlužení dlužníka

Paní P. W. se večer posadila ke stolu ve svém malém bytě. Světlo stolní lampy se odráželo od papíru před ní. Byla to noc, kdy musela najít vhodná slova, aby popsala svou dlouhou a trnitou cestu. Měla před sebou žádost o povolení insolvence. Součástí byl dokument, který měl popsat důvody jejího zadlužení. Konečně se měl vyřešit chaos, který se kolem ní roky hromadil.

„Odůvodnění žádosti o povolení insolvence,“ začala psát, přičemž vzpomínala na všechny peripetie, kterými v nedávné době prošla.

Dluhy manžela a touha zachránit obchod

„Vážení, dostala jsem se do tíživé situace díky velké lásce, naivitě a víře v záchranu obchodu, jenž pro mě měl velký smysl, nikoliv pro kalkul.“

Dluhy manžela po rozvodu stály klientku veškerý majetek

Před ní se otevřela brána vzpomínek na doby, kdy se vše zdálo být jasné a slibné. Byl to čas, kdy se zamilovala do svého bývalého manžela. Ten už měl v té době jisté finanční břemeno kvůli předchozímu podnikání – půjčil si totiž na realizaci svého snu, obchodu s rybářskými potřebami. Obchod se stal okamžitě vášnivým koníčkem i paní P. W. S láskou a optimismem se rozhodla pomoci mu a převzít na sebe část jeho dluhů.

→ Jaké povinnosti vůči dluhům mají oba manželé, popisuje článek Dluhy před uzavřením manželství.

„Zamilovala jsem se do svého bývalého manžela, který žil v nefunkčním manželství. Za jeho 20leté trvání a podnikání měl nějaké finanční závazky, které nestíhal splácet. Po jeho odchodu od předchozí rodiny ke mně podepsal bývalé tchyni uznání dluhu ve výši několika milionů. To jsme se snažili splácet, uskromnili jsme se a bydleli přímo v obchodě mezi krabicemi. Nevadilo nám to a chtěli jsme ušetřit za nájem, stejně jsme ale oba měli krom své práce ještě brigády.“

Společně usilovali o to, aby obchod vzkvétal. Viděli v něm naději a příležitost. Byli odhodláni udělat cokoli, aby to fungovalo. Ze začátku vše vypadalo slibně, což partnery dlouho motivovalo.

„Pak ale přišla doba covidová. Sny se začaly hroutit. Snížily se tržby a celé podnikání začalo být složitější,“ pokračovala v psaní.

Vyjadřovala svou oddanost a snahu, kterou vkládala do obnovy obchodu, i když to pro ni znamenalo obrovský finanční tlak a osobní oběti.

Manželův prodělečný obchod jsem převedla na sebe

„Z lásky k němu a s vírou v to, že obchod se znovu zvetí a my budeme moci splácet jeho dluhy, jsem se rozhodla odkoupit zboží a převzít na sebe pronájem prodejny. Dále bychom pokračovali v rybařině s tím, že manžel bude mým zaměstnancem a později spolupracující osobou. Mysleli jsme, že společnými silami vše zvládneme a budeme rozvíjet podnikání, jež bylo naším koníčkem, takže jsme do toho dávali vše.“

S každým písmenem, které napsala, se vzpomínky stávaly živými a bolestně reálnými. Připomněla si doby, kdy oba vyčerpaní doufali, že krizi překonají. Skutečnost byla ale krutá. „Zadlužení manžela trvalo už příliš dlouho a dluhy místo umořování stále narůstaly.“ Manželé přestali situaci zvládat, nadále neměli sílu. Stejně tak ale nechtěli zavírat před situací oči.

„Postupně, po zvážení všech možností, byl manžel nucen požádat o insolvenci.“ Jeho dluhy se tedy platily v rámci pravidelné měsíční splátky s ohledem na jeho příjmy a náklady, ovšem k obživě nás i obchodu to nestačilo.

Paní P. W. popisovala ve svém odůvodnění, jak se v té době snažila bojovat, jak prodávala své věci a jak se zdravotně zhoršila pod tíhou stresu. Přesto se obchod nadále hroutil.

Dluhy z podnikání vyústily až v rozvod

„Čím dál častější byly u nás doma spory, finanční tlak a hádky. Dopěli jsme až k tomu, že nejen že už dále obchod neutáhnu, ale s manželem už spolu nemůžeme ani žít. A tak jsme se rozvedli. Přišla jsem o obě své vášně – jeho i podnikání, ale odpovědnost za dluhy manžela po rozvodu mi zůstala. Snažila jsem se tedy zachránit alespoň část majetku a obchod prodat, to se mi ale přes veškerou snahu bohužel opět nepovedlo. V dnešní době, byť je prodejna na krásném místě a konkurence už není, jsem nenašla kupce, jenž by vše odkoupil, klidně i pod cenou.“

→ Jak se správně majetkově vyrovnat s manželem po ukončení manželství? Dozvíte se v článku Vypořádání majetku po rozvodu.

Dluhy manželů po rozvodu je třeba jsou častou příčinou žádostí o insolvenci

Z počáteční víry v to, že jim obchod pokvete, a z tenkrát velké lásky a touhy zachránit někoho, koho milovala, zbyly paní P. W. jen oči pro pláč. Nastal čas, kdy byla sama v existenční krizi.

Musela jsem jít sama do insolvence

V současnosti má 2 zaměstnání, přesto se jí závazky nepovedlo chytit pevně do rukou: „Nyní se chystám ukončit podnikání. Mám trvalý pracovní poměr a brigádu, ale stále to nestačí. Proto žádám o povolení oddlužení, abych mohla uspokojit závazky věřitelů v co největší míře a dluhy už nenarůstaly.“

Když paní P. W. dokončila poslední větu, byla unavená a vyčerpaná, ale cítila také úlevu. Bylo to jako odložit těžké břemeno, které nesla na svých bedrech po dlouhou dobu. Teď bylo na čase podat svému osudu ruku a doufat, že se všechno obrátí k lepšímu.

Konzultace se specialistou na dluhy se vyplatí vždy!

Prvním krokem při zadluženosti bylo najít vhodného odborníka, který dokáže situaci zhodnotit a má oprávnění sepsat a podat insolvenční návrh. P. W. našla insolvenčního specialistu z advokátní kanceláře Mgr. Martina Ludvíka na webu abivia.cz.

Společně situaci vyhodnotili, dali dohromady veškeré podklady, které jsou pro oddlužení potřeba, a podali k soudu insolvenční návrh. Součástí návrhu bylo právě písemné objasnění zadlužení, k němuž klientka dala souhlas se zveřejněním. Chce tak pomoci lidem v těžké finanční i životní situaci, aby věděli, co dělat.

Dluhy naší klientky P. W. přestaly počátkem zahájení insolvenčního řízení narůstat o poplatky, úroky a pokuty. V rámci insolvence splácí jednu měsíční splátku, která se spravedlivě rozdělí všem jejím věřitelům. Po splnění oddlužení získá osvobození od zbylých nesplacených dluhů.

S insolvencí a oddlužením pomůžeme i vám

Nevíte, jak s oddlužením začít? Co vše a komu je potřeba doložit? Nevadí. Rádi vás celým procesem provedeme a budeme při vás stát po celou dobu trvání insolvence. Stačí napsat odborníkovi dle místa vašeho bydliště, který vám obratem zavolá a vše vysvětlí.

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.