Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Oddlužení online – dluhy v ČR a pobyt v zahraničí

Ocitnout se v dluzích kvůli jinému člověku bohužel není výjimkou. Když se závazky kupí bez vašeho vědomí, je následně šok o to větší. Stačí mít pár vlastních dluhů navíc k závazkům, o nichž nevíte, a snadno přestanete být schopni je splácet. Nevyplatí se ani útěk do zahraničí, protože dluhy může odnést vaše rodina.

Podobnou zkušeností si prošla i naše klientka Lenka E., která svolila, abychom její příběh zveřejnili. Když se rozhodla se svou situací něco dělat, narazila navíc na právníky, kterým jen bez výsledku platila peníze. Dnes je díky abivia.cz konečně v klidu a směřuje k osvobození od úhrady zbytku dluhů.

Platila nájemné. Vůbec netušila, že jí naskakují dluhy

Paní Lenka podnikala a k podnikání si pronajímala prostory. S vlastníkem nemovitosti se dohodli, že mu bude hradit nájemné a energie, a poplatky za další související služby bude platit on. Dlouhou dobu netušila, že pronajímatel svou část dohody neplní, a dluh bez jejího vědomí narůstal. Jelikož měla nájemní smlouvu a služby s nájmem spojené na své jméno, oficiálně šlo vše na její hlavu. K tomu se přidaly i dluhy související s jejím podnikáním a vlivem všech těchto okolností se jí závazky brzy začaly vymykat kontrole. Následovaly exekuce.

Doufala, že od dluhů uteče… Dostaly ji i v zahraničí

Vysoké dluhy a exekuce Lenka nedokázala splácet.Jelikož se exekuce postupem vyšplhaly na velmi vysoké částky kvůli úrokům, pokutám a souvisejícím poplatkům, bylo čím dál těžší je splácet. Lenka měla tou dobou přítele v zahraničí. Proto se jí pomalu jako nejlepší varianta jevilo odstěhovat se za ním: nechat exekuce v ČR a najít práci v zahraničí. Přestože měla v Česku rodinu a nebyla v životě zvyklá od problémů utíkat, chtěla tentokrát vše hodit za hlavu a začít nový život v rozkvetlém Holandsku.

Netrvalo ovšem dlouho a exekutoři, kteří už nemohli blokovat Lenčiny příjmy, začali hledat nové cesty také. Zjistili, že je Lenka spoluvlastníkem nemovitosti v ČR. Šlo o dům, ve kterém žila její maminka, a zaměřili se tedy na něj – prodejem chtěli uspokojit závazky věřitelů a náklady exekucí. Lenčina rodina ale o ničem nevěděla, přestože spolu byli v pravidelném kontaktu.

Málem vzali mámě střechu nad hlavou

Když Lenčině mamince jednoho dne zazvonil telefon, v kterém jí exekutor sdělil, že se část jejího domu připravuje k prodeji, byl to pro ni šok. Okamžitě kontaktovala dceru a té nezbylo než jít s pravdou ven. Společně se shodly na tom, že před dluhy nemá smysl utíkat, aniž by to neodnesl někdo blízký. Nejdřív rodiče, později Lenčiny děti. ›› Insolvence a ochrana před zděděním dluhů

Lenka se tedy rozhodla své dluhy v Česku vyřešit. Předně nechtěla, aby exekutoři obtěžovali její rodinu, a také počítala, že se do republiky bude pravidelně vracet. Dluhy byly ale mezitím tak vysoké, že už její příjem nestačil na splácení.

Chci konzultaci zdarma

Návrh na insolvenci soud dvakrát nepřijal. Do třetice už změnila právníka

Lenka platila za služby, které nedostala.Lenka tedy v ČR vyhledala advokátní kancelář a snažila se zjistit, zda má ve své situaci nějaké možnosti. Jedinou schůdnou variantou pro ni bylo oddlužení neboli osobní bankrot. Její právník si však nechal zaplatit za službu sepis a podání insolvenčního návrhu, kterou nevykonal. Když se jej Lenka po nějaké době ptala na aktuální stav, byly jí předloženy další nutné úhrady, bez kterých nelze insolvenční návrh údajně podat. Lenka, která neměla o této problematice žádný přehled, v dobré víře vždy zaplatila. Po delší době byl první návrh na povolení oddlužení konečně podán v březnu 2018. Řízení bylo ovšem téměř na začátku zase ukončeno, protože ani po výzvě soudu sepisovatel návrhu nedoložil potřebné dokumenty, hlavně závazky. Klientka kvůli stěhování do zahraničí neměla podklady ke svým dluhům vůbec žádné a sepisovatel insolvenčního návrhu klientku o nutnosti jejich doložení ani neinformoval, natož aby závazky obstaral.

Lenka ale chtěla situaci zvládnout, tak znovu požádala o podání návrhu stejnou advokátní kancelář. Doufala, že příště už bude její právník vědět, jak postupovat. Po nějaké době a dalších úhradách byl v lednu 2021 návrh podán znovu ve stejně nedostatečné podobě. Z insolvenčního rejstříku je zřejmé, že návrh byl zamítnut pro opětovné nedoložení závazkové dokumentace – soud sepisovatele vyzval k nápravě, ale na výzvu soudu nebyla opět žádná reakce.

„Vidím v tom jednoznačně pochybení zpracovatele návrhu,“ vyhodnotila Lenka po téměř 4letém úsilí o insolvenci.

Bohužel tehdy přes veškerou snahu nevyřešila nic.

Naděje přišla paradoxně až s rakovinou

Lence začne v Holandsku konečně pravý nový život.Nedlouho potom přišla další rána – Lence diagnostikovali rakovinu. Možná právě nemoc byla ten motor, který v ní zažehl sílu pokusit se se svými dluhy v rodné zemi i do třetice něco udělat.

První kontakt s naší AK proběhl dne 15. 11. 2021 prostřednictvím telefonní infolinky. Lenka se dovolala zkušené odbornici na oddlužení, Ing. Martině Prudilové, s kterou probrala svou finanční situaci a společně se domluvily na dalším postupu.

„Ačkoliv znám celý její životní příběh, celou dobu jsme spolu vše řešili online a nikdy se neviděly. Klientka občas kvůli rodině navštěvovala ČR a při té příležitosti si i obstarala pár osobních podkladů potřebných k insolvenci, například výpis z rejstříku trestů. My jsme zase v rámci služby zjištění dluhů zajistili dokumentaci k jejím závazkům. Konkrétně jsme pořídili výpis z katastru nemovitostí, výpis z Centrální evidence exekucí a výpis z okresního soudu místa tehdejšího bydliště klientky. Dále jsme s paní připravili například čestná prohlášení, zkrátka všechny běžné náležitosti, které jsou povinnou součástí insolvenčních návrhů.“ popsala případ kolegyně Prudilová.

Insolvenční řízení bylo Lence zahájeno 21. 12. 2021 a nedlouho poté jí soud oddlužení povolil. Po několika letech boje s dluhy má Lenka a její rodina nyní konečně klid. Vypadá to, že podíl na nemovitosti Lence zůstane v rámci tzv. ochranného obydlí. Svůj vděk vyjádřila milým vzkazem – ručně psaným dopisem, který Martině zaslala poštou z Holandska.

Zkušenost s Abivií klientky L. E. oddlužené v ČR ze zahraničí, Prudilová OlomoucNejdůležitější však je, že podobně úspěšný je i její boj s rakovinou. Lenka se pomalu, ale jistě s nemocí loučí.

Jsme v tom s Lenkou a držíme jí pěsti

S Lenkou jsme se domluvili i na službě právní zastoupení po dobu trvání celé insolvence, takže na nic nebude následujících 5 let sama. Pokud by se jí změnily příjmy a potřebovala by oddlužení prodloužit, přerušit nebo snížit splátku, o vše se postaráme za ni. V rámci jedné služby tak bude mít až do konce advokáta za zády.

Oddlužit jde online, ze zahraničí i na nemocenské

Paní Lenka je důkazem, že oddlužení lze podstoupit online, ze zahraničí a navíc i v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Její příjem plyne pouze z nemocenských dávek v Holandsku, přesto jí postačuje ke splácení oddlužení.

S insolvencí a oddlužením pomůžeme i vám

Nevíte, jak s oddlužením začít? Co vše a komu je potřeba doložit? Nevadí. Rádi vás celým procesem provedeme a budeme při vás stát po celou dobu. Stačí napsat odborníkovi dle místa vašeho bydliště, který vám obratem zavolá a vše vysvětlí.

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.