Lze požádat o nižší platbu v insolvenci (oddlužení)?
Počet žádostí klientů v oddlužení o zvýšení nezabavitelné částky či žádostí o změnu fixní měsíční úhrady v poslední době narůstá. Klienti mezi důvody uvádějí zvyšující se náklady za energie nebo pokles příjmu. V jakém případě je možné požádat soud o zvýšení nezabavitelné částky, respektive o nižší platbu v insolvenci?
Insolvenční zákon v ust. § 398 odst. 5 pamatuje i na situaci, kdy dlužník před schválením oddlužení nebo během probíhající insolvence žádá o jinou výši měsíčních splátek, než s jakou počítá zákon. Uvádí, že insolvenční soud může stanovit jinou výši měsíčních splátek, a to i po schválení oddlužení, jestliže o to požádá dlužník v odůvodněných případech. U schváleného oddlužení zejména pro změnu poměrů na straně dlužníka.
Co je podmínkou pro dosažení nižší platby v insolvenci?
Soud vyhoví v úpravě měsíčních plateb pro oddlužení jen tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že výše splátek stanovená podle zákonného postupu je způsobilá ohrozit plnění splátkového kalendáře nebo že míra uspokojení pohledávek nezajištěných věřitelů bude vyšší i při jiné výši měsíčních splátek.
Nesmí dojít např. k situaci, že při původní zákonné srážce je uspokojeno 50 % přihlášených pohledávek věřitelů a po změně měsíční platby pouze 15 %.
Ponížit měsíční platbu pro oddlužení je možné i v případě, kdy dlužník neplní min. 50 % nezajištěných pohledávek věřitelů
Novelou zákona byla odstraněna dřívější podmínka, kdy dlužník mohl žádat o nižší pravidelnou platbu v insolvenci pouze v případě plnění min. 50 % nezajištěných pohledávek věřitelů. Dlužník nově může žádat o úpravu měsíční platby v oddlužení, i když neuhradí 50 %. Věřitelům ale vždy musí nabídnout co nejvyšší, pro něj možnou, splátku, aby došlo k naplnění zásad insolvenčního řízení.
Jak postupovat při zvýšení nezabavitelné částky v insolvenci?
Pokud dlužník požaduje, aby mu zůstalo více peněz než nezabavitelná částka, je potřeba prokázat soudu, že u něj existuje situace, nebo došlo ke změně poměrů, která plnění splátkového kalendáře ohrožuje.
Proto dlužník důkladně sepíše a doloží veškeré své náklady:
- náklady na bydlení,
- náklady spojené se zaměstnáním,
- náklady na potraviny, hygienické potřeby, ošacení,
- ostatní náklady, které dlužník musí vynakládat.
Soudu je třeba zvýšení nezabavitelné částky pro oddlužení dostatečně zdůvodnit
Po sestavení přehledu nákladů je třeba určit částku, o kterou se má nezabavitelná částka navýšit, případně se soudu nabídne konkrétní pevná částka splátky v insolvenci. Aby tato žádost byla úspěšná, je potřeba ji soudu dostatečně zdůvodnit. Zejména naplnit podmínku změny poměrů – tzn. že situace v době rozhodnutí o schválení oddlužení byla odlišná, nyní došlo ke zvýšení skutečných nákladů dlužníka, a proto je pro další řádné plnění splátkového kalendáře nezbytné, aby došlo k úpravě srážek.
Soud bere v potaz míru uspokojení pohledávek věřitelů
Další podmínkou pro změnu měsíční výše srážek je předpoklad vyššího uspokojení pohledávek věřitelů i při jiné, nové výši srážek. Zde se nabízí zejména případ, kdy i při nižší splátce je dlužník schopen uhradit 100 % přihlášených pohledávek.
Se změnou měsíčních plateb v oddlužení vám pomůžeme
Dlužník může o jinou výši měsíční splátky požádat při podání návrhu na oddlužení, ale i v průběhu oddlužení. Aby mohl uspět, řádně svou žádost zdůvodní a svá tvrzení doloží listinnými důkazy.
Pokud splňujete podmínky pro ponížení měsíčních srážek v oddlužení, rádi vám se zpracováním žádosti pro soud pomůžeme. Stačí si vyhledat zkušeného kolegu dle místa vašeho bydliště. Do 24 h vám zavolá a vše s vámi podrobně probere.