Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Začalo Milostivé léto pro státní dluhy v exekuci

Publikováno: 1. 11. 2021

Od 28. října 2021 do 28. ledna 2022 mají dlužníci možnost vypořádat se s některými svými dluhy, které jsou v exekuci.

Jedná se o exekuce kvůli dluhům vůči veřejným institucím, jako jsou zdravotní pojišťovny, města, obce, dopravní podniky, školy, Česká televize nebo Český rozhlas. Milostivé léto umožňuje vyhnout se vysokým exekučním poplatkům a úrokům.

Jaké jsou podmínky pro Milostivé léto 2021?

Milostivé léto na státní dluhy v exekuciMilostivé léto je příležitostí, jak se dlužník může zbavit dluhů s exekucí za výhodných podmínek. Pokud Milostivého léta využije, uhradí jistinu dluhu + pouze 908 korun navíc. Vyhne se tak přehnaně vysokým exekučním poplatkům, které původní dluh většinou velmi navyšují.

Co je třeba splnit

 • Milostivé léto se vztahuje pouze na dluhy vůči státu, obci nebo dalším veřejným institucím. Nejčastěji se jedná o dluhy na zdravotním pojištění, nájemném u obecních či městských bytů, pokuty za jízdu načerno.
 • Dluh musí být již v exekuci
 • Dlužník nesmí být v procesu oddlužení neboli insolvenci
 • Exekuce musí být vedena soukromým exekutorem (Milostivé léto se nevztahuje na tzv. správní a daňové exekuce využívající celní správa, finanční správa či okresní správa sociálního zabezpečení.)

  Jak postupovat pro získání výhod Milostivého léta 2021?

  1. Kontaktujte nejlépe písemně doporučeným dopisem exekutora a vyžádejte o vyčíslení aktuální dlužné jistiny
  2. Zašlete na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám sdělil + 908 Kč na náklady exekuce. Je třeba uvést všechny náležitosti, variabilní symbol, do poznámky uveďte nejlépe své jméno + Milostivé léto
  3. Platba na účet exekutora musí být připsána nejpozději do 28. 1. 2022
  4. Je vhodné si platbu ověřit, zda v pořádku dorazila. Exekutor by měl po splacení vydat rozhodnutí, tzv. osvobození od placení zbytku dluhu.

  Milostivé léto není možné využít na peněžité tresty a majetkové sankce, které byly povinnému uloženy v trestním řízení pro úmyslný trestný čin. Více o informací o milostivém létu najdete na stránkách justice

  Co dělat v případě, že se jedná o dluhy, které nejsou v exekuci?

  Pokud má dlužník dluhy, které zatím nejsou v exekuci, případně exekuce, které se netýkají státu a jiných veřejných institucí, není třeba zoufat. Stále má možnost využít oddlužení neboli insolvence a vyřešit je jednou provždy. Podmínky a průběh insolvence upravuje insolvenční zákon.

  Oddlužení trvá maximálně 5 let a dlužník musí splnit následující podmínky:

  • Nacházet se v úpadku
  • Musí být schopen uhradit minimální měsíční splátku 2 300 Kč

  Zajímá vás oddlužení? Obraťte se na odborníky.

   Potřebujete pomoci?

   Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

   Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.