Hledáme posilu do kanceláře v Ústí nad Labem
Do zavedené pobočky advokátní kanceláře v Ústí nad Labem hledáme nového kolegu či kolegyni na pozici insolvenční specialista.
V současné době exekutor může postihnout výkonem rozhodnutí nebo exekucí jakýkoli účet dlužníka a vůbec nerozlišuje, jaké prostředky na něj dorazily. Často tak exekutor postihne prostředky, které již dříve byly postiženy jinou exekucí nebo prostředky, které jsou nezabavitelnou částkou dlužníka. Od 1. července nastala však dlouho očekávaná změna.
Banky zřizují tzv. chráněné účty, kde bude nezabavitelná částka dlužníka skutečně chráněna a nebude moci podléhat exekuci ani další exekuci v pořadí. Šanci uchránit si část peněz pomocí chráněného účtu existuje, ale nikoho to exekucí nezbaví. Stojí za to vědět, jaké výhody má oddlužení oproti exekuci.
Chráněný účet je banka povinna zřídit a vést bez poplatků. Prostředky, které jsou na chráněný účet poukazovány, nelze postihnout exekucí nebo již byly dříve jinou exekucí postiženy.
Zamezí se tak dvojímu či vícerému opakovanému postižení prostředků dlužníka, ke kterému dosud v exekuci často docházelo. Nezabavitelná částka dlužníka tak bude důsledně chráněna. Dlužník získá větší jistotu a také se sníží riziko jeho případného zadlužování u lichvářů.
Zákon jde tak daleko, že vyjmenovává prostředky, které mají banky na chráněný účet automaticky posílat z účtu povinného postiženého exekucí.
Jde zejména o mzdu nebo podobný příjem povinného, který už byl postižen exekucí (zpravidla srážkami ze mzdy a jiných příjmů). Dále se bude jednat o příjmy povinného z podnikání (zde je možné provádět srážky z těchto příjmů jen do výše 2/5 z nich, zbytek je chráněným příjmem. V neposlední řadě je chráněným příjmem výživné, které je určeno osobě, o kterou povinný pečuje.
Všechny chráněné prostředky, které dorazí na postižený účet (původní účet na který je nařízena exekuce) po zřízení chráněného účtu, banky automaticky přeposílají na nově zřízený chráněný účet. Prostředky převede banka na chráněný účet týž den, kdy dorazily na postižený účet.
Půjde nejčastěji o prostředky dlužníka zasílané zaměstnavatelem, plátcem výživného na dítě, které má v péči povinný, prostředky povinného z podnikatelské činnosti povinného, nepostižitelné příjmy a dávky vyplácené státními institucemi a úřady.
K identifikaci účtů, ze kterých jsou chráněné prostředky posílány, jsou povinni odesílatelé vystavit povinnému nebo soudu potvrzení. Ten jej předá bance, aby tato mohla snadno identifikovat účet a odesílatele k automatickému přeposílání chráněných prostředků na chráněný účet.
Odesílatelé chráněných prostředků, tzv. dlužníci z chráněných příjmů, musí od vystavení potvrzení vyplácet jen chráněné pohledávky, tj. prostředky, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí. Nic jiného. Podrobnější informace o chráněném účtu můžete najít v článku přímo na stránkách ČNB.
Od 1. 7. 2021 platí i některé další změny související s bankovními účty povinného v exekuci nebo jeho manžela. Nejdůležitějšími jsou zvýšení částky jednorázové výplaty prostředků povinného z obstaveného bankovního účtu a omezení postižení účtu manžela povinného.
Výše jednorázové dávky, která se může vyplatit z účtu povinného postiženého výkonem rozhodnutí nebo exekucí, se zvýší na trojnásobek životního minima. Platného ke dni, kdy se exekuce provádí. V současné době činí životní minimum 4 860 Kč, jednorázová výplata z účtu povinného se tedy zvyšuje na 14 580 Kč.
Výkon rozhodnutí a exekuci lze na účet manžela povinného provést jen jednou. Nikoli opakovaně, s odstupem určité doby. Exekuci nově podléhají jen prostředky, které jsou na účtu manžela povinného ke dni, kdy se výkon rozhodnutí nebo exekuce provádí. To znamená, že budou postiženy prostředky ve výši, v jaké byly na účtu v okamžiku, kdy exekutor doručil bance příkaz k exekuci z účtu manžela povinného. Toto omezení se vztahuje na exekuční řízení nařízené po 1. 7. 2021.
Chráněný účet je jistě významným krokem pro dlužníky v exekucích. Přináší jim určitou finanční jistotu a nejsou jim zabaveny peníze, které jsou určeny výhradně pro ně a jejich základní životní potřeby. Jak dlouho ale dlužník v exekucích zůstane? Uhradí je za rok, dva, či desítky let? I když se dlužníci snaží, nemusejí exekuce uhradit do konce života. Úroky, odměny exekutorů, a jiné náklady neustále rostou. Možností, jak z bludného kruhu ven, může být oddlužení.
Pokud byste chtěli vědět více o chráněném účtu, insolvenci nebo potřebujete pomoci zjistit vaše dluhy či exekuce, rádi vám pomůžeme.
Pomohli jsme 15 276 lidem z dluhů ve výši 14 133 990 701 Kč.
Do zavedené pobočky advokátní kanceláře v Ústí nad Labem hledáme nového kolegu či kolegyni na pozici insolvenční specialista.
Krásné Vánoce a úspěšný start nového roku 2023! Mějte na paměti, že každá následující minuta je příležitostí k tomu něco změnit. » Jak dodržet novoroční předsevzetí? 💡
Vláda ve středu 21. 12. 2022 schválila úpravu nezabavitelné částky na rok 2023. Od 1. 1. 2023 se změní také koeficient pro její výpočet. Změna se týká až 700 00 dlužníků. V insolvenci a exekuci jim tak po provedení srážek zůstane více peněz. Když k dlužníkům připočteme i jejich rodiny, bude mít změna přímý dopad na živobytí až 1 500 000 lidí. Nárůst nákladů na energie a bydlení se […]