Které dluhy může exekutor vymáhat z majetku v SJM?
V článku Exekuce na majetek ve společném jmění manželů jste se mohli dozvědět, který majetek ve společném jmění manželů (SJM) lze postihnout exekucí. Zabývali jsme se tím, z čeho se může věřitel při vymáhání své pohledávky uspokojit, pokud je SJM smluvně upraveno. Ne všichni věřitelé však mají právo se uspokojit i z majetku v SJM, případně mohou, ale pouze do poloviny jeho hodnoty. Jak lze dluhy exekucí vymáhat i z majetku v SJM?
Dluhy vzniklé během manželství
Nejprve se budeme zabývat dluhy, které vznikly během manželství. Tzn. vznikly oběma manželům společným jednáním, nebo je převzal jen jeden z manželů.
Pokud dluh vznikl (tj. závazek převzali) oběma manželům dohromady, může se věřitel (resp. exekutor) domáhat uspokojení pohledávky v případě neplacení dluhu jak z majetku v SJM, tak z výlučného majetku obou manželů (výlučný majetek je majetek, který nabyl každý sám před vznikem manželství, nejčastěji například darem, dědictvím).
Vzhledem k tomu, že zavázáni jsou oba manželé, lze takto postihnout veškerý jejich majetek.
Možnosti exekutora se liší podle souhlasu druhého manžela
Pokud však dluh během manželství převzal jen jeden z manželů, možnosti exekutora se liší podle toho, zda s tímto závazkem druhý manžel souhlasí:
- Pokud se druhý manžel k tomuto závazku nijak nevyjádřil (nesdělil věřiteli svůj nesouhlas s tímto závazkem), i když o jeho existenci věděl, může exekutor při vymáhání tohoto dluhu postihnout veškerý majetek, který je ve společném jmění manželů (a to až do výše dluhu).
- Pokud však druhý manžel se závazkem nesouhlasí, musí tento svůj nesouhlas sdělit věřiteli bez zbytečného odkladu poté, co se o závazku dozvěděl. Pokud tak učiní, může exekutor postihnout majetek v SJM pouze do hodnoty vypořádacího podílu dlužného manžela (tzn. do „poloviny“ hodnoty majetku v SJM).
Exekutor může vést exekuci i na bankovní účet druhého manžela
Exekutor může vždy postihnout výlučný majetek toho manžela, který na sebe závazek výslovně převzal (tzn. podepsal smlouvu o zápůjčce apod.).
Pokud jde o dluhy, které jsou v SJM, lze od 1. 7. 2015 vedle majetku v SJM vést exekuci i na bankovní účet manžela povinného. Nelze ale vést exekuci srážkami ze mzdy manžela povinného, pokud se k dluhu výslovně nezavázal.
Dluh v SJM poznáme tak, že vznikl během manželství, a to i jednomu z manželů při obstarávání každodenních záležitostí nebo zajišťování běžných potřeb rodiny. Do SJM naopak nespadají dluhy, které vznikly manželům před uzavřením manželství nebo které se týkají jen výlučného majetku jednoho z manželů.
Dluhy vzniklé před manželstvím
Nyní se budeme zabývat dluhy, které vznikly před uzavřením manželství. Je třeba pamatovat na to, že i když jde o dluh pouze jednoho z manželů (tedy nepatří do společného jmění manželů, vznikl například před uzavřením manželství), může se věřitel domáhat uspokojení své pohledávky i z majetku ve společném jmění manželů. Rozdíl oproti předchozí situaci, kdy dluh vznikl během manželství, je ale v tom, do jaké výše lze tento majetek postihnout.
Majetek v SJM lze postihnout pouze do poloviny
Majetek v SJM lze totiž pro tento dluh postihnout pouze do výše, na kterou má dlužný manžel nárok v případě zrušení a vypořádání SJM, tzn. do „poloviny“ hodnoty tohoto majetku. Pokud je SJM smluvně upraveno (např. zúženo), tak pouze do poloviny takto zúženého SJM.
Stejným způsobem lze vymáhat i dluhy, které jednomu z manželů vznikly z důvodu neplnění své vyživovací povinnosti (např. vůči dětem z předchozího manželství) nebo jde-li o dluh z protiprávního činu jen jednoho z manželů.
V těchto třech případech by bylo v rozporu se zájmem druhého manžela, pokud by exekutor mohl postihovat celý majetek v SJM (tedy i jeho „polovinu“), když dluhy se týkají výlučně jen jednoho z manželů a o kterých druhý manžel nemusí ani vědět. Vzhledem ale k tomu, že majetek v SJM je majetkem obou manželů, lze tento majetek postihnout alespoň částečně i pro výlučné dluhy. Nezadlužený manžel je chráněn a má jistotu v tom, že mu jednoduše řečeno vždy zůstane alespoň polovina majetku v SJM.
Společné oddlužení manželů
Pokud mají manželé dluhy a exekuce, ze kterých se nemohou vyprostit, mohou soud požádat o tzv. oddlužení neboli osobní bankrot. Touto cestou mají možnost splácet pouze jednu splátku a využít tzv. společné oddlužení manželů, které je výhodnější, než kdyby šel do oddlužení každý sám.
Nejprve by si měli nastudovat, jak insolvence probíhá, jaké má kroky a co vše je potřebné doložit. Také je důležité vybrat si zkušeného odborníka, který jim návrh na povolení oddlužení vypracuje a zašle k soudu.
Pomoc nebudou dlužníci potřebovat pouze při začátku oddlužení a zpracování jeho návrhu, ale také během následného insolvenční řízení. Často dlužníci řeší složité a komplikované situace, které sami nezvládnou a hledají právní pomoc advokáta.