Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Co se změní po vstupu do oddlužení – dotazy ve videu

Video o vstupu do oddlužení je volným pokračováním videoseriálu s dotazy na dluhy a oddlužení. V 6. dílu se dozvíte, jak se změní život dlužníka, když vstoupí do insolvence.

Vyřešit mé dluhy

 1. Co zahrnuje takzvaný speciální režim oddlužení a od jakého okamžiku platí? ↓ (0:43)
 2. Můžu v insolvenci libovolně nakládat se svým majetkem? ↓ (1:05)
 3. Můžu jet v oddlužení na dovolenou nebo si koupit auto? ↓ (1:34)
 4. Mám po zahájení insolvence nadále splácet své dluhy? ↓ (2:39)
 5. Může po mně věřitel v insolvenci vymáhat splátky? ↓ (3:31)
 6. Co se stane, když některému věřiteli v insolvenci zaplatím? ↓ (4:00)
 7. Co se po podání insolvenčního návrhu stane s mými exekucemi? Může mi v insolvenci exekutor zabavit majetek? ↓ (4:37)
 8. Co se stane s exekučními srážkami? ↓ (5:00)
 9. Co když mi v insolvenci vzniknou nové dluhy? ↓ (5:40)
 10. Je v insolvenci možný nákup na splátky či nějaká menší půjčka? ↓ (6:18)

Co se změní po vstupu do oddlužení – FAQ z videa

Dnes si probereme, co pro dlužníka reálně znamená vstup do oddlužení. Odborně řečeno, jaké jsou takzvané účinky zahájení insolvenčního řízení. Tentokrát bude odpovídat na otázky mnohaletá odbornice na oddlužení Katarína Vaňková, která má kancelář v Přerově a obsluhuje i široké okolí.

↓ Co zahrnuje takzvaný speciální režim oddlužení a od jakého okamžiku platí? (0:43)

Spočívá v tom, že je klient od okamžiku zveřejnění na insolvenčním rejstříku ochráněný od dalšího navyšování závazků od exekutorů, má prostě celkově klid.

↓ Může klient v insolvenci libovolně nakládat se svým majetkem? (1:05)

Pokud má klient nějaký majetek a vstoupí do oddlužení, nesmí s tímto majetkem nakládat, jakkoliv ho prodat či věnovat.

↓ Lze volně nakládat s částkou, která klientovi zbude po insolvenčních srážkách? Může třeba v oddlužení jet na dovolenou, začít spořit nebo si koupit auto? (1:34)

Ano, klienti mohou s touto částkou libovolně nakládat. Jedná se totiž o takzvanou nezabavitelnou částku, o peníze, které klientovi zůstanou na to, aby si pokryl vlastní osobní náklady. A pokud je šikovný a něco málo mu zbude, tak jenom dobře. Třeba je schopen našetřit na dovolenou. Já i klientům doporučuji: pokud se vám to podaří, jeďte si nějakým způsobem odpočinout. Ono to není až tak jednoduché, ta částka nebývá moc velká, ale jsou lidé, kteří to dokážou. Ovšem, nemůže jít třeba o auto za půl milionu. Musí to odpovídat příjmům.

↓ Mám po zahájení insolvence nadále splácet své dluhy? (2:39)

Po podání insolvenčního návrhu dluhy splácet přestávám. V opačném případě se můžu dostat i do problému, že jednám protizákonně. Protože mou povinností je, i když to zní zvláštně, přestat hradit svým věřitelům. A to hlavně z toho důvodu, aby ti věřitelé měli prostor na to, přihlášku takzvaně zmrazit a přihlásit si ji následně do insolvenčního řízení. Takže nemůžu splácet a přitom chtít, aby věřitel mohl přihlásit svou pohledávku v plné výši.

↓ Může po mně věřitel v insolvenci vymáhat splátky? Věřitelé totiž v praxi často dlužníky uhánějí a vyhrožují jim… (3:31)

S tím se potkávám s klienty často, u některých věřitelů speciálně. Takže klientům vždycky říkám: dodržujte pokyny naší advokátní kanceláře, protože ze strany věřitelů se jedná o protiprávní úkon, byť to někteří jakoby nedomýšlí a zkouší.

↓ Co se stane, když některému věřiteli klient v insolvenci zaplatí? (4:00)

Když klienti někdy ze strachu podlehnou a nějakou částku uhradí, je to v minimální míře. Většinou, pokud je klient z naší strany řádně poučen a dodržuje pravidla, vše zdárně zvládne. Připomeňme, že zvýhodnění věřitelů je i častým důvodem pro zrušení insolvence soudem.

↓ Co se po podání insolvenčního návrhu stane s mými exekucemi? Může mi v insolvenci exekutor zabavit majetek? (4:37)

Ne, v tuto chvíli už určitě ne, což je pro klienty velké plus. V okamžiku, kdy jsou zveřejněni v insolvenčním rejstříku, odpočinou si. Ví, že mají klid a exekutor už k nim nemůže, nemá na to pravomoc.

↓ Co se stane s exekučními srážkami? (5:00)

Pokud už má klient třeba srážky ze mzdy, musí počítat s tím, že budou probíhat i nadále, až do doby schválení oddlužení. Ale budou mzdovou účtárnou ukládány do takzvaného depozitu a následně použity v určitý moment jako mimořádná srážka v oddlužení.

↓ Co když dlužníkovi v insolvenci vzniknou nové dluhy, případně exekuce? (5:40)

Víceméně to není možné, ale samozřejmě je velmi důležité, aby klient dodržoval přesný režim oddlužení. Není to až tak jednoduché. Může třeba vzniknout pokuta za špatně zaparkované auto, nebo se může stát cokoli jiného. Pak je důležité to nějakým způsobem rychle vyřešit, protože v opačném případě to může vést i ke zrušení již schváleného oddlužení. Takže je opravdu důležité, aby byl klient v tomto velmi důsledný.

↓ Je v insolvenci možný nákup na splátky či nějaká menší půjčka? (6:18)

Asi ano, ale klienti už toho moc nevyužívají, vzhledem ke svým předchozím špatným zkušenostem. Říkají, že už jim to bohatě stačilo a už žádné půjčky nechtějí.

Rozumím. Dobře, tak děkuji ti moc, Katko. Pokud byste se na něco chtěli zeptat, volejte na naše číslo 777 722 822, pište komentáře na chatu, e-maily, sdílejte video. Jsme zde jenom pro vás. Veškeré informace, články, kontakty i reference od našich klientů naleznete na www.abivia.cz.

Přejeme vám krásný den a na shledanou příště.

Odkazy

Co může exekutor po zahájení insolvence?; Uspokojování pohledávek věřitelů v oddlužení

  Potřebujete pomoci?

  Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

  Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.