Potřebujete poradit? 777 722 822 • Stačí prozvonit, zavoláme zpět!

Insolvence – nejčastější dotazy ve videu

Video Insolvence – dotazy je volným pokračováním videoseriálu s tematikou dluhů a oddlužení. Ve 1. části 3. dílu najdete v 7 minutách všechny odpovědi na nejčastější otázky ohledně insolvence.

Video aktuálně přetáčíme v lepší kvalitě. Obsah videa si můžete projít hned teď.

Mám zájem o insolvenci

  1. Jak je to s oddlužením OSVČ? ↓
  2. Mohou do insolvence důchodci? ↓
  3. Co se stane s exekucí po zahájení insolvenčního řízení? Na co má exekutor právo? ↓
  4. Jak dlouho celý proces oddlužení trvá? ↓
  5. Můžu během insolvence požádat o snížení splátek? ↓
  6. Kdy mi skončí insolvence a jak se to dozvím? Mám o něco žádat? ↓

Dotazy: Insolvence – obsah videa

Dobrý den, opět vás všechny vítám u našeho videoseriálu, v němž se věnujeme nejčastějším dotazům našich klientů z oblasti insolvence. Připomínám, že jsem Karolína Polochová, mám na starost marketing v advokátní kanceláři Mgr. Martina Ludvíka a provozujeme web abivia.cz. Vedle mě sedí znovu insolvenční specialista, který má více než desetiletou praxi v oblasti insolvence – oddlužení neboli osobního bankrotu.

↓ První dotaz se týká oddlužení OSVČ. Může tedy do insolvence vstoupit i osoba samostatně výdělečně činná? (0:40)

Ano, podle novely insolvenčního zákona z roku 2019 dnes může vstoupit do insolvenčního řízení i OSVČ. Jediné, co k tomu potřebuje, je mít nějakou historii. Například, pokud žádá roku 2022, doloží daňové přiznání za rok 2021 a faktury od začátku roku 2022, které dokládají, že opravdu pracuje, že to podnikání je aktivní. Jde o to, že podnikání by mělo být opravdu podnikáním, a ne „zanikáním“.

Navážeme podobnou otázkou, týkající se oddlužení seniorů.

↓ Je možné oddlužení důchodců a jaké jsou podmínky? (1:30)

Novela insolvenčního zákona z roku 2019 vylepšila podmínky i pro seniory, respektive důchodce. Protože všichni důchodci, ať už starobní nebo invalidní 2. a 3. stupně, mají v současné době oddlužení pouze na 3 roky. A to je myslím velká výhoda, protože minimální srážka v oddlužení je od 2200 korun měsíčně. A to je určitě zvládnutelné pro každého důchodce.

↓ Jeden z nejčastějších dotazů zní: Co se stane s exekucí po zahájení insolvenčního řízení? Na co má exekutor právo? (2:20)

Po zahájení insolvenčního řízení, pokud je podán insolvenční návrh na soud, člověk se objeví v insolvenčním rejstříku. A od toho okamžiku je chráněn insolvenčním zákonem, což znamená, že nesmí být proveden výkon exekuce. Řekl bych, že od toho okamžiku pro toho dlužníka začíná takové klidnější spaní…

↓ A co si konkrétně představit pod tím, že nesmí být proveden výkon exekuce? Spousta klientů se na nás totiž obrací s tím, že exekutoři jim klepou na dveře stále. I přesto, že začalo insolvenční řízení (2:50)

Opravdu, insolvenční zákon to stanoví. Výkon exekuce spočívá v tom, že přijde exekutor do domácnosti, zabaví nějaké věci, a ty věci prodá. Takže od tohoto okamžiku je nesmí prodat. Za svou desetiletou praxi můžu potvrdit, že pokud se člověk objeví v insolvenčním rejstříku, mají následně exekutoři útlum a čekají na rozhodnutí soudu, jak se potom budou věcí dít.

↓ Případně, je klient povinen sám exekutora odkázat na insolvenční rejstřík, tedy si ho hlídat? (3:35)

Exekutoři dnes většinou mají v počítačích nainstalované hlídací psy, lidově řečeno. To znamená, že pokud se člověk objeví v insolvenčním rejstříku, tak jim „vyskočí“ na té obrazovce, že je v insolvenci. Pokud by exekutor přesto navštívil dlužníka v domácnosti, tak ho dlužník upozorní, že je v insolvenci, a věc by měla být vyřešena.

↓ Velmi často se také setkáváme s případem, kdy exekutor věci neprodá, ale zabaví je a odveze. Má na to právo? (4:06)

Ano, může tak učinit, a pak musí dlužník počkat na rozhodnutí soudu. Jedná-li se o věci potřebné k běžnému životu, nikoli nadstandard domácnosti, vrací se zase dlužníkovi.

↓ To je jistě dobrá zpráva pro část dlužníků. A jak dlouho celý proces oddlužení trvá? S jakou lhůtou je třeba počítat od podání návrhu? (4:34)

Od podání návrhu se můžeme bavit do maximální doby 6 let, protože máme nějaké přípravné období. V dnešní době i díky zákonným lhůtám se toto přípravné období pohybuje v rozmezí od 6 do 8, 9 měsíců. Samotná insolvence následuje po povolení oddlužení splátkovým kalendářem. Máme dvě možnosti. Ta první varianta je, že se pohybuje v rozmezí od 1 do 5 let. Pokud dlužník splní své závazky nebo umoří část závazků ve výši 60 %, tak je to pouze na 3 roky.

↓ Může se během insolvence požádat o snížení splátek (5:30)?

Ano, snížit splátky lze jak před oddlužením samotným, před podáním insolvenčního návrhu, tak i v průběhu insolvenčního řízení. Důvod ale musí být vždy zřejmý, to znamená, že se výrazně změnila finanční situace samotného dlužníka. Co to znamená? Mohou se mu narodit děti, jedno či dvě, někdy i tři, nebo přišel o práci. Také v souvislosti s koronavirem jsme velmi často řešili tuto problematiku. Dalším důvodem snížení příjmů rodin byly zániky firem. Typické pro dnešní dobu je i zvýšení nájmu.

↓ Kdy mi skončí insolvence a jak se to dozvím? Mám při splnění oddlužení o něco žádat? (6:20)

Oddlužení má na starost insolvenční správce a skončí v okamžiku, kdy o něm rozhodne soud. To znamená, pokud zaplatím 100 % svého dluhu nebo 60 % dluhu za ty 3 roky, případně nějaké procentuální rozmezí v období do těch 5 let. Následně soud rozhodne o osvobození nebo o splnění oddlužení formou splátkového kalendáře.

Děkuji a těšíme se na vás u čtvrtého dílu.

Odkazy

Oddlužení OSVČ; Oddlužení důchodců; Co se stane s exekucí po zahájení insolvence; Snížení splátek v oddlužení; Co dělat po ukončení oddlužení?

    Potřebujete pomoci?

    Pro objednání konzultace zdarma nám napište nebo zavolejte 777 722 822. Pracujeme i online. Díky PSČ vás kontaktuje odborník přímo z vašeho okolí.

    Odesláním formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů.